Vw tiguan 10 2020 1140x190

Chystaná emisná norma EURO 7 môže dať zbohom spaľovacím motorom. Nadobro...

Zdá sa, že spaľovacím motorom zvoní umieračik. Návrh limitov emisnej normy Euro 7, ktorí v týchto dňoch "pečú" bruselskí byrokrati za zatvorenými dverami, ich môže úplne vylúčiť z hry. Ak toto prejde, klasické spaľováky v nových autách nadobro skončia, a nezachráni ich ani hybridný pohon...

Automobilový priemysel sa obáva, že prísne emisné normy Európskej únie znamenajú úplný koniec áut so spaľovacími motormi po roku 2025. „Európska komisia (EK) zavedením plánovanej normy Euro 7 po roku 2025 de facto zakáže vozidlá so spaľovacím motorom,“ povedala agentúre DPA šéfka sektorového združenia VDA - Asociácie nemeckého automobilového priemyslu Hildegard Müllerová.

Ak chce EÚ dodržať ciele Parížskej klimatickej dohody, plánuje sprísniť limity pre emisie oxidu uhličitého (CO2). Nemecký týždenník Bild am Sonntag informoval o štúdii vypracovanej pre EK, na základe ktorej majú byť určené emisné limity novej normy Euro 7. Zatiaľ nie je nič rozhodnuté, no štúdia predkladá komisii výrazne prísnejšie pravidlá, než v súčasnej norme Euro 6.

Prečítajte si tiež:

EÚ odhlasovala ešte prísnejšie limity emisií CO2! Ďalšia rana pre automobilový priemysel?

„Komisia chce predpísať, aby v budúcnosti každé vozidlo v ľubovoľnej jazdnej situácii v podstate nevypúšťalo žiadne emisie, či už s prívesom v kopci alebo v pomalej mestskej premávke,“ kritizuje Müllerová. Plánované sprísnenie sa tak doslova rovná zákazu áut so spaľovacími motormi. Tým nepomôže ani masívne nasadenie elektrifikácie, limity dokonca majú vyradiť z hry aj plug-in hybridy. VDA žiada dialóg automobiliek, politikov a odborníkov z oblasti technológii a vývoja motorov. Zdá sa však, že momentálne všetko prebieha za zatvorenými dverami európskych zákonodarcov.

„Namiesto zákazu potrebujeme inovácie a investície do ekologických palív a palivového článku. Problémom nie je spaľovací motor, ale palivo,“ dodala. Ak by to EÚ s ekológiou myslela naozaj vážne a zároveň "dovolila" by v budúcnosti občanom členských štátov využívať aj (súčasné) spaľovacie motory, okrem preferencie elektromobilov by sa majoritne zamerala aj ekologické biopalivá, vyrábané klimaticky neutrálnym spôsobom. Tento smer podporuje aj Združenie nemeckého automobilového priemyslu ZDK.

Ak tento prísny návrh novej normy Euro 7 prejde, zároveň to môže poslať európske automobilky na úplne dno, keďže ich jedinou možnosťou bude vyrábať a predávať batériové elektrické vozidlá, teda elektromobily. Nezabudnite, že Euro 7 má začať platiť už od roku 2025... a to nie je hudba ďalekej budúcnosti. Máme natoľko vybudovanú infraštruktúru, aby elektromobily dokázali plne zastúpiť spaľovacie autá? Vieme vyrábať elektrickú energiu výlučne "zeleným" spôsobom? A sú elektromobily dostupné aj ľuďom, ktorí majú maximálne na lacné auto so spaľovacím motorom? A čo ekonomika, ktorá sa spolieha na automobilový priemysel? Nezodpovedaných otázok je veľmi veľa...

Pre elektromobily aj červený koberec...

Šéf koncernu Volkswagen Herbert Diess naproti tomu podporuje prechod na elektrickú mobilitu. „V rôznych krajinách sa diskutuje o tom, odkedy sa majú predávať len vozidlá s nulovými emisiami,“ povedal pre denník Automobilwoche. V krajinách s nízkou intenzitou premávky považuje za veľmi rozumné „od začiatku rozmýšľať elektricky“.

Nemecký minister hospodárstva Peter Altmaier teraz plánuje rozšíriť nástroj na podporu elektromobilov, podporuje predĺženie takzvanej inovačnej prémie pre elektrické vozidlá do roka 2025. Zatiaľ platí zvýšený bonus len do konca roka 2021. „Chcem, aby státisíce zamestnancov v automobilovom priemysle mali dobré pracovné miesta aj o 10 či 15 rokov,“ povedal pre Bild am Sonntag. „K tomu nemalou mierou prispieva inovačná prémia.“

Nemecko sa s pomocou ekologického bonusu už od roku 2016 snaží podporiť predaj elektromobilov a plug-in hybridov. V rámci konjunkturálneho balíka v súvislosti s koronakrízou ho vláda výrazne zvýšila a nazvala inovačnou prémiou. Od zvýšenia bonusu podstatne narástol počet žiadostí o podporu.

Zdroj: TASR, Automobilwoche, Bild am Sonntag