Continental 09 2020 1140x190
Thumb skoda novy sef autozurnal.com 4 Thumb skoda novy sef autozurnal.com 3 Thumb skoda novy sef autozurnal.com 1 Thumb skoda novy sef autozurnal.com 2

Bude zo Škody "lacná" značka? Nový šéf naznačuje vývoj

Počnúc 3. augustom 2020 má automobilka Škoda nového šéfa. Stal sa ním Thomas Schäfer, ktorý na pozícii vystriedal Bernharda Maiera. Prvý list zamestnancom Škody odhaľuje budúce smerovanie českej značky.

Informácie o čiastočnej zmene smerovania Škody sme sledovali už v minulosti. Nie je to tak dávno, čo vyplávalo na povrch údajne pretvorenie na väčšmi budgetovú značku, konkurujúcu Dacii. Koncernový braček, SEAT, sa mal zároveň stať akousi Alfou Romeo v koncerne Volkswagen, byť emotívnejší a tiež prémiovejší.

Thomas Schäfer

Škoda nebude ďalším VW a Audi

O "lacnejšej" Škode sa nedávno vyjadril aj Herbert Diess, šéf VW: "Nemá zmysel, aby sa Škoda vyvíjala smerom k tretej prémiovej značke koncernu VW." Diess hovoril o tom, že Škoda musí posilniť svoju pozícii výrobcu dostupných áut s výborným pomerom cena/úžitková hodnota. Podľa Diessa je Škoda málo ambiciózna a agresívna v konfrontácii s kórejskými a francúzskymi značkami. S vyššie spomenutými úlohami sa má vysporiadať práve nový šéf Škody. Po odvolaní "starého" šéfa Bernharda Maiera vyplávala na povrch informácia, že Škoda za jeho šéfovania až príliš konkurovala Volkswagenu a marže dokonca prekonávali Audi. A to bolo pre vedenie koncernu neprípustné.  

Nie je tajomstvo, že koncern VW sa dlhodobo "trápi" pri vytvorení značky, ktorá by konkurovala mimoriadne úspešnej Dacii. V súčasnej dobe však nie je jasné, či má Škoda v blízkej budúcnosti konkurovať  Dacii, alebo hierarchicky vyššie umiestnenej Kii alebo Citroenu. Možno to nemajú zatiaľ jasné ani v koncerne...

Odporúčame:

Škoda Enyaq iV bude vlajkovou loďou. Ukáže sa 1. septembra v Prahe

Nový šéf Škody, Thomas Schäfer pracuje v koncerne od roku 2012, od roku 2015 viedol juhoafrické zastúpenie koncernu Volkswagen. Vo svojom prvom oficiálnom liste zamestnancom Škody Auto naznačuje, čo sa bude diať so značkou pod jeho taktovkou. Pozornosť chce venovať digitalizácii a ďalšej masovej elektrifikácii modelov. To je kľúčom k tomu, aby Škoda bola pre zákazníkov naďalej atraktívnou značkou. Veľkú nádej vkladá do elektrického crossoveru Škoda Enyaq iV, postavenom na elektrickej modulárnej platforme MEB. Premiéru bude mať 1. septembra tohto roku. 

Škodu Enyaq iV predstavia už 1. septembra. pre značku pôjde o veľmi dôležitý model

"Je pre mňa dôležité, aby všetko, čo robíme, vychádzalo z priania našich zákazníkov. Za ich peniaze im musíme vždy ponúknuť o trochu viac ako konkurencia a zároveň príjemne prekvapiť. Práve to je spolu s vynikajúcim tímom a kvalitou produktov pre našu značku charakteristické a bude tak aj v budúcnosti," uvádza v liste Schäfer.

K novému šéfovi sa vyjadril aj šéf odborov Škody, Jaroslav Povšík. Podľa neho je Schäfer "zajac vytiahnutý z klobúka, o ktorom doteraz poriadne nepočul". Je tak ťažké predpovedať, akým smerom značku povedie. Najviac pravdepodobný prípad je pokračovanie v nastolenom trende elektrifikácie a digitalizácie, no s väčšou diferenciáciou od "materského" Volkswagenu. Šéf VW Herbert Diess to povedal jasne, Škoda by nemala brať klientov Audi a Volkswagenu.

Je tak veľmi pravdepodobné, že mladoboleslavská značka sa s novým šéfom naozaj stane masovejšou a dostupnejšou, "lacnejšou" značkou s lepším pomerom ceny/pridanej hodnoty. 

Zdroj info: ČTK