Continental 05 2020 1140x190

Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.

Thumb tben0082 Thumb tben0096 Thumb tben0114 Thumb tben0106 Thumb tben0121 Thumb tben0125 Continental couple 05 2020 1024x597 Thumb tben0137

TEST BMW X7: Luxusný koráb, ktorý dáva zmysel

Pokiaľ majitelia limuzíny BMW 7 chceli v minulosti presadnúť do niečoho väčšieho, zviesť sa na módnej vlne SUV-čiek a ostať v najvyššej lige, v domácej stajni nemali doposiaľ po čom siahnuť. Dnes už je ale situácia iná, pretože na trh prišlo najväčšie sériovo vyrábané BMW všetkých čias – veľké rodinné SUV X7.

Mega barokové ľadvinky na šírku tak vymenia za ešte väčšie stavané na výšku. BMW X7 je učebnicovým príkladom, prečo sú dnes SUV také populárne. V jednom aute totiž dostanete až tri segmenty súčasne – luxusnú limuzínu, veľký rodinný autobus a SUV. Do akej miery vie alternovať limuzínu som si na chvíľu vyskúšal a výsledok uvidíte vo videu na kanáli Youtube Autožurnál, ktoré pripravujeme. V skratke, miesta pre nohy je viac v X7, rovnako aj vzduchu a životného priestoru, ale pohodlnejšie sa sedí v limuzíne.

Architektúra kokpitu čerpá z modelov X5 a 7.

X7 ale odvezie až 7 pasažierov, pričom sedenie v treťom rade je asi najdospelejšie medzi všetkými SUV-čkami na trhu. Kolega Dodo sa síce dotýkal už hlavou stropu, ale ja nižší som si užíval luxusné pohodlie. Dozadu sa nastupuje cez automaticky odsúvateľné sedačky v druhom rade. Už v štandarde sú všetky tri rady sedadiel v elektrike, rovnako ako 4-zónová klimatizácia, panoramatické okno nad hlavami pasažierov v treťom rade a ďalšie prvky. O tepelný komfort úplne zadných pasažierov je maximálne postarané.

X7 ako jedno z mále áut tejto kategórie ponúka vyhrievanie sedadiel aj v treťom rade.

Po zložení zadných radov sedadiel vznikne prepravný priestor ako v dodávke.

K dispozícii môžu mať aj vyhrievanie sedadiel. Najväčším zážitkom je ale jazda. Po zabuchnutí dverí sa ocitnete vo svete absolútneho akustického a jazdného komfortu a luxusu, so všetkou najaktuálnejšou elektronikou a technológiami BMW na palube. Nečakajte však nič navyše, čo poznáte zo Sedmičky alebo BMW X5. Vlajková loď X7 je v podstate len o 13 cm natiahnutá a vyššia X5, ktorá na rozdiel od menšieho súrodenca jazdí už v základe len na vzduchu. A práve vzduchový podvozok robí z X7 veľmi príjemný, až návykový cestný koráb, v ktorom nevnímate vzdialenosti, hodiny strávené za volantom a spolujazdci reálnu cestovnú rýchlosť. Iba si užívate ako sa auto nesie po ceste, doslova pláva po povrchu.

V druhom rade je viac vzduchu aj miesta pre nohy než v limuzíne 7.

Jazdný prejav X7 veľmi pripomína luxusnú jachtu, tým ako sa pohojdáva, mierne nakláňa, ako pracuje so zotrvačným pohybom karosérie. Ten sa dá samozrejme dodatočne obmedziť, zmierniť, aktivovaním športového režimu. Mne však pohoda a relax, ktoré idú z jeho jazdy veľmi vyhovovali počas celého týždňa. Na to aký barák ovládate, podvozok brilantne zvláda jeho kontrolu aj pri dynamickejšom štýle jazdy. Jedinou komplikáciou je obratnosť a manévrovateľnosť v meste. Pri jeho dĺžke už musíte logisticky riešiť kam pôjdete parkovať a samozrejme aj sa viac natrápite s vytáčaním. Aj napriek intenzívnej pomoci riadených (teda natáčateľných) zadných kolies.

Dospelé sedenie v treťom rade.

Všimol som si však jednu zaujímavosť. Hoci je X7 taká obrovská, za jej volantom som pri presunoch po meste pociťoval menší stres než počas testu Audi Q8. Pritom papierovo nie je X7 užšia a už vôbec nie menšia. Z ponuky motorov som si na prvý test vybral benzínový 3-litrový radový šesťvalec, ktorý veľkej lodi bez problémov stíha po dynamickej stránke aj s plne naloženým autom. Spotreba sa ale pohybuje o niečo vyššie v porovnaní s naftovými súrodencami, od 12 do 14 l/100 km. Nech je X7 akokoľvek ozrutná, po stránke komfortu, vnútorného priestoru a hlavne pohodlia na cestách mi dáva veľký zmysel. A ešte sa s ňou môžete vydať aj do terénu...

Technické parametre
motor 40i
zdvihový objem [cm3]  2998
výkon [kW/k]  250/340
pri otáčkach [1/min]  5500-6500
krútiaci moment [Nm]  450
pri otáčkach [1/min]  1500-5200
nam. priem. spotreba [l/100 km]  12/14
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]  8,8
maximálna rýchlosť [km/h]  245
batožinový priestor [l]  750-2130
pohotovostná hmotnosť [kg]  2 395
cena testovaného modelu [€] 85 350