Renault 06 2021 970x250
Thumb p90420180 highres the new bmw m4 compe Thumb bmw m4 cabrio competiton autozurnal 2 Thumb bmw m4 cabrio competiton autozurnal 3 Thumb bmw m4 cabrio competiton autozurnal 1 Thumb bmw m4 cabrio competiton autozurnal 4 Thumb bmw m4 cabrio competiton autozurnal 5 Kia family 05 2021 1024x597 Thumb bmw m4 cabrio competiton autozurnal 6 Thumb bmw m4 cabrio competiton autozurnal 7 Thumb bmw m4 cabrio competiton autozurnal 8 Thumb bmw m4 cabrio competiton autozurnal 9 Thumb bmw m4 cabrio competiton autozurnal 10 Thumb bmw m4 cabrio competiton autozurnal 11 Kia family 05 2021 1024x597 Thumb bmw m4 cabrio competiton autozurnal 12 Thumb bmw m4 cabrio competiton autozurnal 13 Thumb bmw m4 cabrio competiton autozurnal 14 Thumb bmw m4 cabrio competiton autozurnal 15 Thumb bmw m4 cabrio competiton autozurnal 16 Thumb bmw m4 cabrio competiton autozurnal 17 Thumb bmw m4 cabrio competiton autozurnal 18 Kia family 05 2021 1024x597 Thumb bmw m4 cabrio competiton autozurnal 19 Thumb bmw m4 cabrio competiton autozurnal 20 Thumb bmw m4 cabrio competiton autozurnal 21 Thumb bmw m4 cabrio competiton autozurnal 23 Thumb bmw m4 cabrio competiton autozurnal 24 Thumb bmw m4 cabrio competiton autozurnal 22 Thumb bmw m4 cabrio competiton autozurnal 25 Kia family 05 2021 1024x597 Thumb bmw m4 cabrio competiton autozurnal 26 Thumb bmw m4 cabrio competiton autozurnal 27 Thumb bmw m4 cabrio competiton autozurnal 28 Thumb bmw m4 cabrio competiton autozurnal 29 Thumb bmw m4 cabrio competiton autozurnal 30 Thumb bmw m4 cabrio competiton autozurnal 31 Thumb bmw m4 cabrio competiton autozurnal 32 Kia family 05 2021 1024x597 Thumb bmw m4 cabrio competiton autozurnal 33 Thumb bmw m4 cabrio competiton autozurnal 34

BMW M4 Competition Cabrio: Pohon 4x4, poriadne stádo pod kapotou a vietor vo vlasoch

BMW M4 teraz prichádza aj vo verzii Competition Cabrio M xDrive, štandardne s 8-stupňovým športovým automatom od ZF. V súčasnosti predstavuje najexkluzívnejšiu verziu novej generácie modelovej rodiny vozidiel BMW M v segmente prémiovej strednej triedy. 

Výroba nového modelu BMW M4 Competition Cabrio M xDrive sa spustí v júli 2021 v závode Dingolfing, kde z výrobnej linky schádzajú aj modely BMW M4 Coupé, BMW M5, BMW M8 a nový model BMW radu 4 Cabrio.

Oblá plátenná strecha dopĺňa príťažlivú siluetu karosérie. Spája praktické výhody pevnej skladacej strechy s klasickou eleganciou plátennej strechy. To znamená to najlepšie z oboch svetov. Prejavuje sa to aj na hmotnosti, pretože je približne o 40 percent ľahšia ako pevná skladacia strecha predchodcu. Elektrický mechanizmus po stlačení zloží strechu za 18 sekúnd. Pri jazde so sklopenou strechou je k dispozícii batožinový priestor s objemom 300 litrov, čo predstavuje nárast o 80 litrov. Po zatiahnutí strechy batožinový priestor zväčší svoj objem na 385 litrov.

Odporúčame:

Športové BMW M3 a M4 sú v predaji už aj na Slovensku. Poznáme ceny

Nezameniteľným dizajnovým prvkom BMW M4 Competition Cabrio sú výrazne rozšírené blatníky, mriežky M Side Gills jemne zabudované do predných bočných panelov a široké bočné prahy s nadstavenými prvkami na prednom aj zadnom nárazníku, ktoré vytvárajú čierny pás po obvode celého vozidla. Takisto čierny difúzor vytvára vzadu orámovanie dvoch párov koncoviek výfukového potrubia. Na požiadanie sa dodáva aj balík karbónových prvkov exteriéru M Carbon. 

Interiér nového modelu BMW M4 Competition spája prémiový nádych a športové zameranie M modelu. Kožou čalúnený M volant s radiacimi páčkami, špeciálny M volič prevodovky a červené doplnky prispievajú k tomu, aby sa vodič koncentroval priamo na šoférovanie. Súčasťou štandardnej výbavy sú potom aj elektronicky nastaviteľné a vyhrievané športové sedadlá M Sport s rozšíreným čalúnením kožou Merino, na požiadanie sa dodávajú prvky ako vyhrievanie krku a, prvý raz, aj odvetrávanie sedadiel. Špeciálne prvkom za príplatok sú nové vyhrievané karbónové škrupinové sedadlá M Carbon. 

Radový 6-valec má rád otáčky 

Radový 3,0-litrový šesťvalcový motor sa vyznačuje lineárnym nástupom výkonu a zároveń vysokootáčkovým charakterom. Agregát dosahuje maximálny krútiaci moment s hodnotou 650 Nm v rozpätí medzi 2750 až 5500 ot./min., zatiaľ čo maximálny výkon 373 kW (510 k) je k dispozícii od 5510 ot./min. a siaha až do červeného poľa na úrovni 7200 ot./min.

Motor posiela silu na kolesá prostredníctvom 8-stupňovej automatickej prevodovky M Steptronic s technológiou Drivelogic. BMW M4 Competition Cabrio s pohonom M xDrive trvá zrýchlenie z 0 na 100 km/h iba 3,7 sekundy a po 13,1 s dosiahne rýchlosť 200 km/h. Pružné zrýchlenie z 80 na 120 km/h trvá iba 2,8 sekundy (na 4. stupni) alebo 3,7 sekundy (na 5. stupni). V prípade voľby na požiadanie dodávaného balíka výbavy M Driver’s Package sa elektronicky obmedzená maximálna rýchlosť zvýši z 250 km/h na 280 km/h.

Rovnako ako systém chladenia aj systém mazania a distribúcie oleja prešiel konštrukčnými úpravami tak, aby zvládol aj extrémne dynamické jazdné situácie na pretekárskom okruhu. M výfukový systém s elektronicky ovládanými klapkami vytvára bohatý zvukový prejav, ktorý tvorí kľúčový prvok celkového zážitku z výkonu. A to zvlášť počas jazdy s otvorenou strechou.

Systém pohonu všetkých kolies M xDrive využíva na plne variabilnú a maximálne jemnú distribúciu výkonu motora medzi predné a zadné kolesá elektronicky ovládanú viaclamelovú spojkou umiestnenú v rozvodovke. Jeho preferencia zadných kolies dodáva k tradičnému pocitu M extra dávku trakcie a ovládateľnosti. Olejové mazanie viaclamelovej spojky upravili tak, aby poskytovalo dlhodobý výkon pohonu všetkých kolies aj počas náročného jazdenia na okruhu. Pohon M xDrive dopĺňa na zadnej náprave aktívny M diferenciál.

Ponuka nastavení umožňuje vodičovi, aby si základné nastavenie 4WD prepol do režimu 4WD Sport, ktorý na zadné kolesá prenáša väčšiu porciu výkonu. Vodič má zároveň možnosť vypnúť systém DSC a aktivovať si režim 2WD. V tomto režime sa výkon prenáša iba na zadné kolesá a ovládacie systémy podvozka do stabilizácie vozidla nijako nezasahujú. Skúsení vodiči si potom užijú mimoriadne umocnený zážitok z jazdy.

Vysoká tuhosť karosérie v skrute aj tuhé uloženia podvozka vytvárajú základ pre precízne jazdné vlastnosti aj počas extrémnych jazdných situácií. Medzi hlavné prvky v tomto prípade patria výstuže zamerané na zlepšenie dynamiky jazdy a ochranný hliníkový panel v prednej časti podvozka, spodné krycie panely či zadný pomocný rám nápravy pevne spojený s karosériou. Nachádzajú sa tu aj prvky, ktoré sa dostávajú iba do kabrioletu – v podobe viacerých torzných výstuží v zadnej časti karosérie.

Predná náprava prešla úpravami, aby spĺňala špecifické požiadavky spojené s pohonom všetkých kolies. Patria medzi ne špeciálne upravená geometria nápravy a individuálne nastavený prevod riadenia. Päťprvková zadná náprava  má upravenú kinematiku a elastokinematiku. Súčasť štandardnej výbavy tvoria aj kované M disky kolies z ľahkých zliatin, ktoré vpredu dosahujú priemer 19 palcov a 20 palcov vzadu.

BMW M4 Competition Convertible s M xDrive štandardne prichádza s adaptívnym M odpružením s elektronicky ovládanými tlmičmi.

Špeciálny M systém zobrazovania a ovládania obsahuje tlačidlo Setup umiestnené na stredovej konzole. Ponúka priamy prístup k možnostiam nastavenia motora, podvozka, riadenia, brzdového systému a k M xDrive. Celkové nastavenie vozidla sa dá uložiť a následne vyvolať jedným z tlačidiel M na volante. Možnosť M Drive Professional vznikla špeciálne pre používanie na okruhoch. Spolu s trakčnou kontrolou M Traction Control obsahuje aj prvky M Drift Analyser na analýzu driftovania a stopky M Laptimer.

Na ovládacom paneli na stredovej konzole sa štandardne nachádza aj tlačidlo M Mode. Dá sa využívať na nastavenie reakcií a vlastností asistenčných systémov vodiča ako aj informácií zobrazených na prístrojovej doske a na head-up displeji, aby tak vodič dostal všetky informácie, ktoré práve potrebuje a zároveň si naplno užil M identitu vozidla. Vodič si môže vybrať spomedzi nastavení ROAD a SPORT, ak si na požiadanie zvolí aj systém M Drive Professional, ponuka sa rozšíri o režim TRACK.

Na požiadanie sa dodáva aj balík prvkov M Race Track Package, ktorý znižuje hmotnosť oproti bežnému vozidlu približne od 25 kilogramov. V balíku sa nachádzajú karbónovo-keramické brzdy M Carbon, odľahčené M disky kolies z ľahkých zliatin (na požiadanie dodávané aj s pneumatikami semi slick) a karbónové škrupinové sedadlá M Carbon.

Špičková výbava už v "základe"

V štandardnej výbave sa nachádzajú prvky ako 3-zónová automatická klimatizácia, LED a náladové osvetlenie interiéru či hi-fi audiosystém. Súčasťou sú aj prvky BMW Live Cockpit Professional s plne digitálnym displejom, navigačný systém BMW Maps s výpočtom trasy pomocou vzdialených serverov či inteligentný osobný asistent BMW Intelligent Personal Assistant. Technologický pokrok oproti predchodcovi sa odzrkadľuje aj vo výrazne širšej dostupnosti asistenčných systémov vodiča. Medzi najdôležitejšie nové prvky patria Asistent riadenia a jazdného pruhu doplnený o funkciu Automatického vyhýbacieho manévru či Asistenta pre núdzové zastavenie, čo sú súčasti na požiadanie dodávaného balíka Driving Assistant Professional ako aj Asistent cúvania (jeden z prvkov funkcií Parkovací asistent).