Kia 1140x190
Thumb 1b Thumb 4b Thumb 3b Thumb 2b Thumb 5b Thumb 6b Thumb 7b Thumb 8b Thumb 9b Thumb 10b Thumb 11b Thumb 12b Thumb 13b Thumb 14b Thumb 15b

Bentley Flying Spur vzniklo na podvozku Panamery, zaujme prevodovkou

Nová limuzína má byť napriek vyše päťmetrovej dĺžke a hmotnosti takmer 2,5 tony mrštná v zákrutách.

V poradí tretia generácia športovo-luxusnej limuzíny z britského Crewe sa v týchto dňoch predstavuje potenciálnym zákazníkom. Silnou stránkou nového Bentley Flying Spur v porovnaní s najväčším konkurentom Rolls-Royce Ghost je športový duch. 

Konštruktéri tentoraz začínali prakticky od nuly a využili technický základ z Porsche Panamera. Flying Spur robí športovejším nielen nižšie ťažisko, ale hlavne nový systém pohonu 4x4. Zatiaľ čo predchodca disponoval pevným rozdelením krútiaceho momentu v pomere 60:40 (v prospech zadnej nápravy), novinka sa spolieha na aktívne prerozdeľovanie sily motora, pričom v športovom móde maximálne uprednostňuje zadnú nápravu. 

Ďalším pomocníkom je aktívne natáčanie zadných kolies, ktoré robí 5,3 metra dlhú limuzínu podstatne agilnejšou. A do tretice: prepracované pneumatické pruženie ponúka šoférovi niekoľko režimov jazdy - od mäkkej a hojdavej, po výrazne tuhšiu, s minimálnymi pohybmi karosérie v zákrutách a pri brzdení. Bentley Flying Spur všetky tieto technológie zdieľa s kupé Continental GT.

Dvomi turbami prepĺňaný benzínový dvanásťvalec s usporiadaním do W a objemom šesť litrov si Briti vyvinuli vo vlastnej réžii. Produkuje výkon 467 kW (635 k) a najvyšší krútiaci moment 900 Nm, pri nezverejnených otáčkach. 2435 kilogramov vážiaca limuzína šprintuje z nuly na stovku za 3,8 sekundy a vyvinie maximálnu rýchlosť 333 km/h. 

Vyššie spomenutú najvyššiu rýchlosť dosahuje na šiesty prevodový stupeň, zatiaľ čo siedmy a ôsmy majú funkciu rýchlobežky, ktorá zníži otáčky, hluk a spotrebu na diaľnici. Bentley sa roky spoliehalo na klasické meničové automaty, ale v kupé Continental GT a limuzíne Flying Spur stavilo na netradičnú osemstupňovú dvojspojkovú prevodovku. Jej dodávateľom je známa nemecká firma ZF Friedrichshafen. Samotný motor prispieva k znižovaniu spotreby funkciou odpájania štyroch valcov pri nízkej záťaži.

Po vizuálnej stránke vidíme ďalšiu evolúciu typického dizajnu značky Bentley. Briti tentokrát stavili na viac plynulých oblých línií. Okrúhle predné svetlomety sú samozrejme zostavené výhradne z diód a zahŕňajú funkciu aktívneho odtienenia ostatných vozidiel. Veľká maska chladiča so zvislými lamelami je odkazom na Bentley S1 Continental Flying Spur z roku 1957. Zliatinové disky majú priemer 21 alebo až 22 palcov. 

Interiér kombinuje klasické tvary s modernými technológiami a pochopiteľne, je zostavený z najkvalitnejších materiálov. Šofér si vzhľad palubnej dosky môže do istej miery upraviť. Uprostred sa nachádza otočný panel, ktorý buď splýva s okolím alebo obsahuje tri analógové ukazovatele (hodinky, kompas, vonkajší teplomer), alebo odhaľuje 12,3-palcový displej multimediálneho a navigačného systému. Je na šoférovi, ktorú verziu chce mať práve na očiach. Azda nikoho neprekvapí, že luxusná limuzína je iba štvormiestna, s dvomi samostatnými sedadlami pre zadných pasažierov. 

Prví zákazníci si novinku prevezmú začiatkom budúceho roka. Bentley sa sústredí najmä na Severnú Ameriku a Čínu, kde je o tieto autá najväčší záujem.