Top leaderboard 1140x190 po fdbii
Thumb 01 belgick  arm da si objednala 879 truckov daf Thumb 02 belgick  arm da si objednala 879 truckov daf

Belgická armáda si objednala 879 truckov DAF CF

Holandský DAF získal veľkú zákazku od belgických ozbrojených síl: kontrakt znie na 879 vojenských vozidiel radu CF s pohonom všetkých kolies a zahŕňa aj kompletný servis. Dodávka prvých vozidiel je plánovaná na rok 2022, s výrobou poslednej várky sa počíta v roku 2025.

Objednávka obsahuje 636 dvojnápravových verzií vozidiel CF s pohonom 4×4, ktoré budú slúžiť na bežnú prepravu nákladov. Okrem toho DAF dodá belgickej armáde aj 243 štvornápravových podvozkov v konfigurácii 8×8 pre rôzne aplikácie (sklápače, vozidlá na transport kontajnerov, žeriavy).

Pri vojenských modeloch na báze radu CF holandský výrobca úzko spolupracuje s českou spoločnosťou TATRA TRUCKS, takže tieto vozidlá DAF budú mať tatrovácky podvozok s centrálnou nosnou rúrou a nezávislým zavesením výkyvných polonáprav (na snímke). Vďaka tomu získajú bezkonkurenčné jazdné vlastnosti pri jazde aj tým najnáročnejším terénom. Vozidlá sú poháňané motormi PACCAR MX-11 (4×4) so zdvihovým objemom 10,8 litra a MX-13 (8×8), resp. 12,9 litra s výkonom od 300 kW (410 k) do 340 kW (460 k).

Ako dodávateľa všetkých systémov hákových naťahovačov a žeriavov pre manipuláciu s bremenami si DAF objednal od HIAB, nadstavby pre sklápače dodá VS-Mont a ďalšie nadstavby vyrobí spoločnosť Porgest. Celkom 352 vojenských vozidiel radu CF bude vybavených kabínou s balistickou ochranou z produkcie TATRA DEFENCE VEHICLE.

„Sme veľmi hrdí, že nám bola pridelená prestížna objednávka od belgických ozbrojených síl,“ povedal Harry Wolters, prezident spoločnosti DAF Trucks. „Vzhľadom na to, že náš ultramoderný závod na výrobu kabín a náprav sa nachádza vo Westerlo, považujeme Belgicko za domáci trh, a preto je pre nás táto zákazka ešte cennejšia. Vojenskými modelmi CF ponúkneme belgickým ozbrojeným silám jedinečné nákladné vozidlá, s ktorými môžu za všetkých okolností perfektne plniť svoje zodpovedné úlohy,“ dodal Harry Wolters.

Je zaujímavé, že na výrobe vozidiel sa budú podieľa tri fabriky dvoch značiek v troch krajinách: závod DAF v belgickom Westerlo dodá kabíny, motory vyproduku jetováreň na motory spoločnosti DAF v holandskom Eindhovene a podvozky sa budú vyrábať v závode TATRA TRUCKS v Českej republike.