Autosalón v čínskom Guangzhou sa začal požiarom
Vyvolal ho deň pred otvorením podujatia elektrický skrat v expozícii domácej spoločnosti IAT Automobile, ktorá chcela vystaviť koncept miniauta s priestranným interiérom C-Mute.
Firma založená v roku 2007 sa špecializuje na výskum a vývoj vo viacerých oblastiach od dizajnu až po asistenčné systémy a je subdodávateľom viacerých významných automobiliek. Požiar sa, našťastie, nerozšíril ani sa pri ňom nik nezranil a podarilo sa ho včas uhasiť. Nám sa podarilo získať fotografie exponátu pred jeho poškodením. Ďalší pozoruhodný exponát tohto vystavovateľa – koncept veľkého rýdzo elektrického pickupa IAT T-Mad – ostal neporušený.
Guangzhou je po Šanghaji a Pekingu tretie najväčšie mesto krajiny. Je to hlavné mesto juhovýchodnej provincie Guangdong s vyše 100 miliónmi obyvateľov. V tejto 15-miliónovej metropole sa začal v predposledný deň uplynulého roka jubilejný 20. ročník medzinárodného autosalóna . Stalo sa to po zrušení väčšiny vládnych protipandemických opatrení v krajine. Výstava sa pôvodne mala konať od 11. do 18. novembra 2022. Na 10-dňovom podujatí, prvom svojho druhu v Novom roku, možno vidieť exponáty 800 podnikov, ktoré sú rozložené do 15 výstavných hál celkovej plochy vyše 220.000 m2.
Guangzhou International Auto Show patrí v Číne medzi 5 najprestížnejších podujatí svojho druhu. Okrem nej patria medzi ne autosalóny v Pekingu, Šanghaji, Chengdu a Chongqing. Výstava v Guangzhou je v poradí dôležitosti druhá u nich. Vlani bolo v jej areáli vidno 1.050 automobilov, medzi nimi 38 nových modelov a prezrelo si ju vyše 900.000 návštevníkov.
Na jubilejnom ročníku podujatia sa zúčastňujú viaceré exkluzívne značky. Medzi nimi AMG, Aston Martin, Bentley, Lamborghini, Lotus, Maybach, McLaren, Porsche a Rolls-Royce. Obrovský záujem návštevníkov však budia predovšetkým exponáty desiatok čínskych aj iných ázijských v zvyšku sveta úplne neznámych značiek. Niektoré z nich sa snažia preniknúť aj do Európy. Svedčí o tom ich účasť na októbrovom autosalóne v Paríži. Patria medzi ne firmy Aiways, BYD, Foxtron, Geely, Hopium, Lucid, MG, NamX, Nio, Ora, VinFast, Wey a ďalšie.
Medzi najpozoruhodnejšie novinky podujatia zaisto patrí rýdzo elektrický športový sedan tamojšieho koncernu GAC (Guangzou Automobile Group) Aion Hyper GT, ktorý sa pýši najlepšou aerodynamikou medzi sériovými autami na svete. Vyjadruje ju súčiniteľ odporu vzduchu Cx=0,19.
FAW Toyota (spoločný podnik čínskej skupiny FAW Group a koncernu Toyota Motor Corp.) predstavuje novú modelovú rodinu Crown. Okrem sedana obsahuje aj kombi, SUV i crossover SportCross s rýdzo elektrickou poháňacou sústavou (266 kW, 551 Nm), ktorá im udeľuje zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 5,6 s. Zatiaľ čo doteraz ponúkali túto vlajkovú loď výlučne na domácom trhu, odteraz ju začnú exportovať do 40 krajín sveta.
Na autosalóne v Guangzhou má svetovú premiéru aj koncept veľkého rýdzo elektrického pickupa aký sa chystá tento rok začať vyrábať Tesla. IAT T-Mad vonkajších rozmerov 5.787 x 2.198mm x 2.029 mm s rázvorom náprav 3.622 mm a sedadlom vodiča vpredu uprostred je projektovaný na dojazd 800 km. Použitím batérie väčšej kapacity ho možno predĺžiť na 1.000 km.
Pre lepšiu predstavu o výkone čínskeho automobilového priemyslu uvádzam aktuálne čísla o odbyte jeho elektrických vozidiel za vlaňajší rok. Celkovo sa tam v spomínanom období minulo 5,7 miliónov elektrifikovaných áut. Pôvodný predpoklad bol 6,5 mil ks. Absolútnou jednotkou v tejto disciplíne naďalej ostáva spoločnosť BYD, ktorá vlani predala 1,863.494 elektrifikovaných vozidiel, čo je o 208,64% viacej než predvlani. Továreň Aion (producent elektromobilov koncernu GAC) minulý rok zvýšila odbyt o 126% na 271.000 ks. Tento rok má mimoriadne ambiciózny plán. Chce predať až 600.000 elektrifikovaných áut! Tretím v poradí je dcérska firma spoločnosti CATL (najväčší výrobca akumulátorových batérií na svete, ktorý stavia v Maďarsku najväčší závod svojho druhu v Európe - gigatováreň za 7,34 mld € kapacity 100 GWh pre vyše 1 milión elektromobilov ročne) Hozon dosiahla vlani odbyt 152.073 (+118%) a tento rok chce expandovať do juhovýchodnej Ázie a na Stredný východ. Ďalšie v poradí sú automobilky Li Auto (133.246), Nio (122.486), XPeng (120.757), Leap Motor (111.168), Aito (výrobca elektromobilov koncernu Huawei predal 75.000 ks) a producent elektromobilov koncernu Geely – značka Zeekr – umiestnila vlani na trhu 71.941 rýdzo elektrických áut, čo je o 199% viacej než predvlani.
Autosalón v Guangzhou potrvá do 8. januára t. r.