Peugeot lion 03 2021 1140x190
Thumb a1910772 medium Thumb a202187 medium Thumb a202179 medium Thumb a202146 medium Thumb a1910744 medium Thumb a1910756 medium Vw caddy 03 2021 1024x597 Thumb a1910757 medium Thumb a1910810 medium Thumb a1915283 medium

Audi vylepšilo e-tron. Ponúka dvojnásobný nabíjací výkon a viac komfortu

Audi si pre svoje high-tech elektromobily pripravilo decentné vylepšenie. Modely e-tron a e-tron Sportback prichádzajú s dvojnásobným výkonom AC nabíjania. Okrem toho dostali nové prvky vybavenia.

Rýchle nabíjanie jednosmerným prúdom (DC) bolo už doteraz významnou silnou stránkou modelov e-tron. Odteraz Audi umožňuje dosiahnuť vyššiu rýchlosť aj pri nabíjaní striedavým prúdom (AC). Zákazníci modelov e-tron 55 a  e-tron Sportback 55 si odteraz môžu objednať druhú palubnú nabíjačku, ktorá na príslušne vybavených nabíjacích stojanoch umožňuje zdvojnásobenie nabíjacieho výkonu z 11 kW na 22 kW. Od polovice roka 2021 bude táto opcia k dispozícii aj pre modely e-tron 50 a e-tron S. Sériový kábel Mode-3, ktorým sa dajú všetky modely e-tron nabíjať na verejných staniciach, je už adaptovaný na nabíjací výkon 22 kW.

Nabíjací výkon 22 kW poskytuje aj nová nabíjačka connect, ktorú Audi ponúka pre domácu garáž. Je koncipovaná na použitie so zásuvkami a vďaka tomu sa dá používať aj mobilne. Pri vhodnej domácej elektroinštalácii trvá úplne nabitie batérie modelov e-tron 55 iba necelých 5 hodín. Nabíjačka e-tron connect má ovládací panel s dotykovým displejom 12,7 cm (5 palcov) a držiak na stenu. Online pripojenie cez WLAN umožňuje ovládanie nabíjačky cez aplikáciu myAudi App pre smartfóny a umožňuje aj aktualizáciu funkcií. Na optimálne využívanie nabíjačky connect odporúča Audi trojfázové pripojenie na striedavý prúd s napätím 400 voltov. Ak si to zákazník želá, môže elektromontér, ktorého sprostredkuje miestny predajca Audi, preskúšať elektrickú prípojku a v prípade potreby nainštalovať vhodnú nabíjaciu techniku.

Volant s kapacitným senzorom pomáha komfortu

Väčší jazdný komfort poskytuje adaptívny asistent pre jazdu s prepracovanými volantmi. Aby bolo zachované vedenie vozidla v priečnom smere, stačí aby vodič sa raz za minútu zľahka dotkol rukou venca volantu s kapacitným senzorom. Tým je zachovaná zodpovednosť vodiča za ovládanie vozidla. Adaptívny asistent pre jazdu je asistenčný systém high-end, ktorý využíva dáta z centrálnej riadiacej jednotky podvozka na automatické vedenie e-tronu v strede jazdného pruhu. Okrem toho systém pomocou radarového senzora adaptívneho tempomatu a prednej kamery zabezpečuje vedenie vozidla v pozdĺžnom smere v celom rozsahu rýchlosti. Systém tak podporuje vodiča pri zrýchľovaní a brzdení, dodržiavaní povolenej rýchlosti, zachovávaní nastaveného odstupu, ako aj pri jazde v dopravnej zápche.

Audi e-tron S a Audi e-tron S Sportback sériovo jazdia na 20-palcových kolesách, na želanie Audi montuje kolesá formátu 21 palcov. Audi pridáva ďalšiu alternatívu – disky z ľahkej zliatiny rozmeru 9,5 J x 22 s pneumatikami 265/40. Disky s titánovo sivou povrchovou úpravou majú päťlúčový dizajn a ich vonkajšie plochy sú lesklo sústružené.

Novinky v modeloch e-tron sa dajú objednávať okamžite. Prví zákazníci dostanú modernizované vozidlá koncom roka.