Continental 03 2020 jar a 1140x190 mercedes

Audi definitívne končí s vývojom nových spaľovacích motorov. Toto je dôvod

Nové spaľovacie motory Audi to majú zrátane. Potvrdil to šéf značky, Markus Duesmann.

Audi definitívne končí s vývojom nových spaľovacích motorov. Duesmann to potvrdil v rozhovore pre nemecký magazín Automobilwoche. Klinec do rakvy im zabili viaceré okolnosti. Audi vidí zmysel v elektrickom pohone a masívne investuje do batériových elektromobilov. Je tak logické, že peniaze smerujú iným smerom ako do vývoja nových spaľovacích agregátov. Tým podkopávajú nohy tiež čoraz prísnejšie emisné normy. Navyše, uniknuté požiadavky blížiacej sa normy Euro 7 znamenajú prakticky koniec spaľovacích motorov ako takých. Masívne investície do nových agregátov pre splnenie limitov podľa Audi nemajú zmysel... Pomôže len elektrifikácia (hybridy a plug-in hybridy).

Stopka vývoju nových spaľovacích motorov neznamená, že Audi so spaľovákmi okamžite končí. Emisnú normu Euro 7 (ktorá má do platnosti vstúpiť v roku 2025) musí zvládnuť súčasná generácia motorov, samozrejme s malými úpravami a pomocou elektrifikácie. Kompletne nové motory však nepostavia. Očakávame tiež masívne nasadenie elektrifikovaných pohonov, aby priame emisie v dobách normy Euro 7 spĺňali predpísané limity. Šéf Audi tiež kritizoval radikálny postup európskych zákonodarcov. Norma Euro 7 podľa neho bude viesť k trochu "čistejším" pohonom, no náklady na ich vývoj budú extrémne a zároveň k "zelenšiemu" životnému prostrediu prispejú minimálnou mierou.

Audi však vsádza na elektromobily. Predpokladom je, že do roku 2035 pôjde o rýdzo elektrickú značku, teda aj bez hybridných a plug-in hybridných modelov. Už v minulosti to naznačil práve Duesmann. V najbližších piatich rokoch chce Audi uviesť na trh až 20 elektrických modelov. Nedávno predstavili chuťovku v podobe e-tron GT, ktorý je vo svojej podstate prezlečeným Porsche Taycan. Ďalším modelom bude SUV e-tron Q4.