Aston Martin chce vyrábať hyperauto
Producent superšportových áut koketuje s projektom revolučného vozidla.
Technici britskej automobilky ho vyvinuli v spolupráci s konštruktérmi rakúsko-britskej pretekárskej stajne F1 Red Bull Racing. Z tejto jedinečnej kooperácie vzišlo hyperauto s typovým označením AM-RB 001. Jeho autormi sú najúspešnejší dizajnér monopostov F1 a šéfkonštruktér pretekárskeho tímu Adrian Newey, šéfdizajnér automobilky Marek Reichman a šéf špeciálnych operácií automobilky David King.
Na ľahkej podlahovej plošine z uhlíkových vláken postavili radikálny 2-miestny športiak. Poháňa ho pred zadnou nápravou ležiaci V12 motor neznámych parametrov s atmosférickým nasávaním poháňajúci všetky kolesá. Aston Martin plánuje z neho vyrobiť limitovanú sériu 99 až 150 cestovných a 25 pretekárskych áut. Má sa to udiať v hale, kde predtým montovali limitovanú sériu vozidiel Aston Martin One-77. Žiadne ďalšie informácie zatiaľ o vozidle neposkytli. Niet divu, lebo projekt je to takmer samovražedný.
Aston Martin je totiž od roku 2011 permanentne stratový. Minulý rok znížil odbyt z predvlaňajších 3.661 na 3.615 áut ale stratu pred zdanením zvýšil zo 71,8 na 127,9 mil £! Tento rok chce síce predať rovnaký počet áut ako vlani ale vďaka novému modelu DB11 očakáva zvýšenie zisku o 20%. Firma teraz veľa investuje do vývoja nového SUV a výstavby druhej továrne.
Začiatkom roka Aston Martin upútal pozornosť svetovej verejnosti hľadaním vhodnej lokality na výstavbu nového závodu. Potrebuje ho na výrobu športovo-úžitkového vozidla, ktoré vyvíja z konceptu DBX predstaveného na minuloročnom autosalóne v Ženeve. Firma mala na zozname 19 potenciálnych teritórií po celom svete. Do užšieho výberu sa dostali 2 nekonkretizované miesta vo Veľkej Británii, jedno v americkom štáte Alabama a jedno na Strednom východe. V posledných týždňoch minulého roka k nim pribudlo aj Macedónsko. Aston Martin sa nakoniec rozhodol pre Wales. Macedónsko vylúčil z hry kvôli neexistujúcej sieti subdodávateľov. Prvý športovo-úžitkový Aston Martin vyjde z novej automobilky najskôr o 5 rokov.
Aston Martin má zatiaľ jediný výrobný závod v Gaydone, v strednom Anglicku. Jeho produkcia však od finančnej krízy v roku 2008 stále klesá a firma je od roku 2011 stále stratová. Po výstavbe druhého závodu má jej celková ročná produkcia na prelome desaťročí vzrásť na 15.000 áut.