Continental 03 2020 jar b 1140x190 testy
Thumb unnamed  4 Thumb unnamed  3 Thumb unnamed  2 Thumb unnamed  1 Thumb unnamed

ARC Bratislava na 24h Le Mans s dvoma Slovákmi v posádke

Do štartu najslávnejších pretekov sveta, legendárnych 24h Le Mans, zostávajú už len necelé dva mesiace a slovenský pretekársky tím ARC Bratislava sa na ne pripravuje v plnom tempe prebiehajúcej sezóny. Hoci o dva týždne odštartuje slovenská stajňa v talianskej Monze v rámci šesťhodinových pretekov Majstrovstiev sveta FIA WEC, všetko smeruje najmä k vrcholu sezóny na francúzskom okruhu La Sarthe.

Z Podunajských Biskupíc, kde má ARC Bratislava svoje sídlo a zázemie, prichádzajú na začiatku leta veľmi zaujímavé správy. Tá prvá sa týka jazdeckej zostavy, ktorá bude na štartovke 89. ročníka najväčších vytrvalostných pretekov tejto planéty. Prvýkrát v histórii budú na štarte 24h Le Mans dvaja slovenskí pretekári. K Mirovi Konôpkovi, ktorý 21. a 22. augusta zaznamená už svoj piaty štart v Le Mans, sa tento rok pridá aj jeho syn Matej Konôpka, ktorý si na okruhu La Sarthe odjazdí svoju premiéru. K slovenskej dvojici sa pridá Brit Oliver Webb, ktorý s tímom ARC Bratislava spolupracuje v rámci celej série WEC.

V motoristickom svete je tvrdá konkurencia, to všetci vieme,“ rozhovoril sa Miro Konôpka o výbere jazdcov na 24h Le Mans. „O tom, kto sa dostane na štartovú listinu nerozhodujú len jazdecké schopnosti, ale aj rozpočet, ktorý dokáže pilot do tímu priniesť. Je to tak aj v F1, naše vytrvalostné preteky nevynímajúc. Aj tento rok som sa snažil zohnať do auta ku mne a Oliverovi ďalšieho platiaceho jazdca, no vzhľadom na výkonnosť Ligieru v tejto sezóne to bolo veľmi zložité. A ak má u nás jazdiť niekto bez rozpočtu, tak to radšej dám šancu niekomu zo Slovenska. A môj Maťo už dlhodobo ukazuje, že jazdecky vyzrel. A takto nejako by som aj chcel symbolicky odovzdať žezlo mladšej generácii.“

Pre 30-ročného Olivera Webba to bude už ôsma skúsenosť v Le Mans, pričom hneď svoj prvý štart premenil na stupne víťazov: v roku 2014 slávil 3. miesto v triede LMP2. No bol to aj jeho jediný dojazd do cieľa, čo sa na týchto pretekoch naozaj cení. Miro Konôpka dokončil 24h Le Mans dvakrát zo štyroch pokusov a vie, že základom je spoľahlivosť techniky aj jazdcov. „Už po pretekoch v portugalskom Algarve nám bolo jasné, že s Ligierom bude veľmi ťažké až nemožné dokončiť 24-hodinovku, bez technickej podpory z továrne. A tak sme museli túto situáciu začať veľmi rýchlo riešiť. Našťastie sa nám to podarilo,“ dodal s úsmevom Miro Konôpka a prezradil druhú dôležitú novinku tejto sezóny: „Na 24h Le Mans odštartujeme s vozidlom Oreca 07 Gibson.“

V štartovom poli FIA WEC 2021 bol slovenský Ligier posledným mohykánom tejto značky. Všetky ostatné tímy v triede LMP2 využívali služby francúzskeho výrobcu Oreca. A po úpravách aerodynamiky a mapovania riadiacich jednotiek motorov majú tieto modely jednoznačnú výhodu. A tak bolo rozhodnutie Mira Konôpku a tímu ARC Bratislava logickým vyústením snáh absolvovať 24h Le Mans 2021 so cťou a ambíciou dokončiť na solídnom mieste.