Prvý dotyk
Prvý kontakt a najmä prvé kilometre za volantom veľa napovedia o každej novinke.
Alfa Romeo Stelvio: Zrodená pre zážitok z jazdy
Alfa Romeo Stelvio, prvé SUV milánskej značky v jej vyše storočnej histórii stojí definitívne na štarte. Po novembrovej premiére špičkového modelu Quadrifoglio na autosalóne v Los Angeles a nedávnom predstavení úvodnej série First Edition prišiel konečne rad aj na prvú dynamickú prezentáciu. Atraktívnu novinku sme vyskúšali na kľukatých cestách taliansko-švajčiarskeho pomedzia, pod horským priesmykom, ktorý jej dal meno.
Stelvio je postavené na platforme Giorgio, ktorú s miernymi modifikáciami prevzalo zo sedanu Giulia, len ťažko sa preto vyhnúť ich vzájomnému porovnávaniu. Napokon, na príbuzenský vzťah upozorňuje aj samotná automobilka a zreteľne ho prezrádzajú aj tvary karosérie, najmä v prednej časti. Ešte dôležitejšia než spoločné štylistické rysy je však špičková technika, ktorou vďaka tomu novinka disponuje.
Svalnaté krivky karosérie už na prvý pohľad dokazujú, že nová Alfa, dostala do vienka poriadnu dávku dynamiky a napriek svojmu odlišnému charakteru nemieni jazdnými výkonmi zaostávať za svojimi súrodencami, ani za povesťou značky. Možno ju preto označiť skôr za crossover, teda kríženca športovo ladeného kombi a podvozku so zväčšenou svetlou výškou. Ako vyplynulo z našich rozhovorov s predstaviteľmi automobilky, takémuto označeniu sa vôbec nebránia ani oni.
Športový charakter novinky je zreteľne jasný aj z jej rozmerov a proporcií. Vďaka dĺžke iba 4 687 mm je vo svojom segmente, v strednej triede, jedna z najkratších a pôsobí tak pomerne kompaktne. Šírkou takmer dva metre (1 903 mm) však patrí naopak k najširším, čo spolu s výškou len 1 671 mm zasa vizuálne zvýrazňuje jej spätosť s cestou.
Stelvio má pochopiteľne o čosi vyššiu stavbu než Giulia. Asi najvýraznejšie sa tento rozdiel prejaví pri nastupovaní, keďže vodič sedí o 190 mm vyššie než v sedane. Na to všetko však možno hneď po usadení sa v príjemne tvarovaných, telo obopínajúcich sedadlách a zatvorení dverí zabudnúť. Interiér, zhotovený z hodnotných materiálov ako drevo, koža, či hliník je orientovaný jednoznačne na vodiča a jeho pozícia za volantom evokuje skôr športový sedan než SUV.
Kabína ale zvnútra v žiadnom prípade nepôsobí stiesnene, práve naopak, aj vďaka veľkorysej šírke karosérie je priestranná a príjemne vzdušná. Sťažovať sa nemôžu ani cestujúci v druhom rade sedadiel, ktorí majú dostatok miesta na nohy a tiež na hlavu, citeľne viac než ponúka sesterský sedan. Už na prvý pohľad je výrazne väčší aj batožinový priestor.
Za volantom
Trasa skúšobného okruhu nás vďaka výškovému prevýšeniu takmer 1 000 metrov zaviedla na cesty s najrôznejším povrchom, od zľadovateného snehu až po celkom suchý asfalt. Absolútnu väčšinu cesty sme pritom absolvovali s voličom jazdných režimov v pozícii D (Dynamic), kedy sú zásahy asistenčných systémov obmedzené na minimum. Zintenzívniť ich činnosť a prepnúť na režim N (Natural), prípadne A (Advanced Efficiency), však ani na šmykľavejších vozovkách nebolo nutné.
Ako prvé sme vyskúšali Stelvio poháňané prepĺňaným zážihovým dvojlitrom, dosahujúcim výkon 206 kW (280 k). Vďaka dvojvstupovému turbodúchadlu v kombinácii s unikátnym rozvodom Multiair sa vyznačuje mimoriadne promptnou reakciou na pohyb plynového pedálu, pochvalu si zaslúži aj presne a rýchlo radiaci 8-stupňový automat, prenášajúci výkon na všetky štyri kolesá.
V tejto kombinácii dokáže auto zrýchliť z 0 na 100 km/h už za 5,7 sekundy a rozbehnúť sa na maximálnu rýchlosť 230 km/h. Okrem nadštandardnej dynamiky nás pritom potešil aj akustický prejav motora, pri akcelerácii jemne chrapľavý, príjemne tak dotvárajúc pocit z jazdy. Po ustálení rýchlosti sa už potom trochu utíši, dovoľujúc nerušené cestovanie aj vyšším diaľničným tempom.
Pohonný mechanizmus Q4 uprednostňuje v záujme dynamiky zadnú nápravu, kam štandardne prúdi celých 100 percent krútiaceho momentu. V prípade potreby však možno až 50 % presmerovať na predné kolesá. Práve vďaka jeho naladeniu sme si s radosťou užili i niekoľko výjazdov zo zasnežených zákrut, kde sa ukázalo aj skvelé vyváženie auta s rozložením hmotnosti na nápravy v pomere 50/50, rovnako ako presné a citlivé riadenie.
Ešte silnejšie zážitky však priniesla stabilita a ovládateľnosť auta v zákrutách so suchým povrchom. Konštruktéri sa s väčšou výškou ťažiska vysporiadali príkladne, okrem iného tiež širším rozchodom kolies, o 54 mm vpredu a o 29 mm vzadu. Stelvio sa vďaka tomu ani pri poriadne dynamickom prejazde takmer nenakláňa, čím dáva vodičovi nebývalý pocit istoty, v tomto segmente snáď doposiaľ nepoznaný.
Druhú časť skúšobnej trasy sme absolvovali s modelom, vybaveným vznetovým motorom s objemom 2,2 litra, vyrobeným z hliníkovej zliatiny. Jeho maximálny výkon dosahuje 154 kW (210 k), pričom krútiaci moment vrcholí na hodnote 470 Nm. Aj jemu je partnerom 8-stupňový automat a pohonné ústrojenstvo Q4.
Je zaujímavé, že podľa údajov výrobcu je práve verzia jazdiaca na naftu ľahšia, hoci iba o 1 kilogram. Jej dynamika je pochopiteľne o čosi slabšia, než v kombinácii so zážihovým agregátom, rozdiel je však viditeľný najmä na papieri. Zvlášť preto, že zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 6,6 sekundy je v tomto segmente stále vynikajúce, čomu zodpovedá aj prejav na ceste a radosť z jazdy.
Alfa Romeo Stelvio bude k dispozícii v troch úrovniach výbavy, rovnomennej základnej, ktorú doplnia vyššie stupne Super a Business a o pár mesiacov aj špičkový model Quadrifoglio. Popri už spomenutých motoroch neskôr ponuku doplnia aj ich ďalšie výkonové varianty, zážihový naladený na 147 kW (200 k) a vznetový s výkonom 132 kW (180 k). Ten bude ako jediný dostupný aj s pohonom len zadných kolies.
Uvedenie novinky na slovenský trh je naplánované v priebehu tohtoročnej jari.