Continental 03 2020 jar b 1140x190 testy

Alfa Romeo sa do Formuly 1 vráti už na budúci rok

Milánska automobilka bude pôsobiť ako strategický a technologický partner tímu Sauber.

Alfa Romeo sa po viac ako tridsiatich rokoch vracia do kolotoča Formuly 1. Taliani uzavreli dohodu so švajčiarskou stajňou Sauber o technickom a obchodnom partnerstve. Nový tím vstúpi do sezóny 2018 s názvom Alfa Romeo Sauber F1.

"Táto dohoda je veľkým krokom pri pretváraní značky Alfa Romeo, ktorá pred viac ako tridsiatimi rokmi pomáhala tvoriť históriu tohto športu," povedal Sergio Marchionne, šéf koncernu FCA, ktorý je vlastníkom legendárnej milánskej značky.

Zatiaľ nie je známe, aká veľká bude reálna technická spolupráca, respektíve do akej miery ide o marketingový ťah. Isté je, že monoposty Sauber budú v nasledujúcej sezóne poháňať motory Ferrari. Natíska sa možnosť, že agregáty dostanú označenie Alfa Romeo.

Napokon aj stajňa Red Bull nedávno podobným spôsobom prezentovala značku Infinity, hoci skutočným konštruktérom poháňacích jednotiek bol Renault.

Sergio Marchionne v oficiálnom vyhlásení zdôraznil, že obe strany budú zdieľať technologické a strategické know-how. Alfa Romeo podľa neho môže ponúknuť schopných inžinierov, ktorí svoje schopnosti demonštrovali pri najnovších modeloch Giulia a Stelvio. 

"Priaznivci Alfy Romeo dostanú príležitosť podporovať automobilku, ktorá je odhodlaná napísať novú vzrušujúcu kapitolu vo svojej unikátnej športovej histórii," dodal Marchionne.

"Úzka spolupráca s výrobcom automobilov ponúka skupine Sauber skvelú príležitosť na ďalší rozvoj svojej technológie a inžinierskych projektov," uviedol Pascal Picci - šéf spoločnosti Sauber Holdig AG. "Veríme, že spoločne môžeme tímu Alfa Romeo Sauber F1 priniesť veľký úspech. Tešíme sa na dlhú a úspešnú spoluprácu," dodal Picci.

Alfa Romeo vyhrávala veľké ceny už pred druhou svetovou vojnou. Najväčšie úspechy však prišli v rokoch 1950 a 1951, kedy Nino Farina a Juan Manuel Fangio vybojovali s Alfami dva tituly majstrov sveta. Taliani striedavo pôsobili ako oficiálny továrenský tím alebo ako dodávatelia motorov pre iné stajne. Alfa Romeo sa z kolotoča F1 vytratila po sezóne 1985. Naposledy pôsobila ako technický partner tímu Benetton.