Proceed 09 2021 1140x190

Alfa Romeo odštartuje novú éru štyrmi novými motormi. Dva budú šesťvalce

Veľkolepý návrat Alfy Romeo medzi prémiové, športovo ladené značky, patrí medzi najočakávanejšie udalosti budúceho roka. Dvadsiateho štvrtého júna 2015, teda v deň, keď milánska automobilka oslávi 105. narodeniny, absolvuje svetovú premiéru nový sedan s pohonom zadných alebo všetkých štyroch kolies. Vzápätí príde športovo-úžitkové vozidlo a potom ďalšie novinky.

Materský koncern FCA Italy plánuje do znovuzrodenia Alfy Romeo naliať spolu päť biliónov eur. Súčasťou balíka je rozširovanie predajnej a servisnej siete na nových trhoch, vývoj nových modelov a techniky, ktorú budú využívať.

Veľa napovie júnový debut sedanu, vraj prezieravo  zaradeného medzi dva segmenty - strednú a vyššiu strednú triedu. 

Médiami viackrát avizovaný názov Giulia napokon nebude a meno novinky ostáva tajomstvom. Rovnako dizajn bude zrejme iný, než naznačuje počítačová skica, ktorú pre nás pripravila agentúra Automedia.

Projekt 952, ako znie interné označenie sedanu, sa na európskom trhu objaví v prvej polovici roka 2016. Teda rok po premiére.   

Magazín Automotive News Europe aktuálne priniesol zaujímavé informácie zo zákulisia. Dobre informované zdroje odhalili, aké motory môžeme čakať pod kapotami novej generácie modelov Alfa Romeo.

Pozornosť púta hlavne dvomi turbami dopovaný zážihový šesťvalec s priamym vstrekovaním paliva a objemom 2,9 litra. Ide o prepracovanú verziu trojlitra, vyvinutého v dielňach Ferrari pre Maserati Ghibli a Quattroporte. Jeho výkon dosiahne 353 kW (480 k).

Benzínový šesťvalec má byť absolútnym vrcholom v ponuke nového sedanu. Cenovo dostupnejšie verzie si vystačia so štvorvalcami. Konkrétne, benzín spaľuje prepĺňaný dvojliter, vybavený variabilným časovaním ventilov MultiAir. K dispozícii bude široké výkonové spektrum tohto motora, siahajúce od 132 kW (180 k) po 243 kW (330 k).

Dočkáme sa aj vznetovej poháňacej jednotky, ktorá je pre európsky trh veľmi dôležitá. Pôjde o nový štvorvalec s objemom 2,2 litra, ponúkaný vo viacerých výkonových variantoch - od 99 kW (135 k) do 154 kW (210 k). Zatiaľ nebolo potvrdené, či najsilnejší diesel budú prepĺňať dve turbá.

Motory budú pod prednou kapotou uložené pozdĺžne. Štandardný pohon zadných kolies v niektorých prípadoch doplní možnosť, priplatiť si za štvorkolku.

Taliani pripravujú tiež šesťvalcový turbodiesel, do nového sedanu však nepôjde. Má byť evolúciou agregátu VM Motori s objemom 3,0 litra, ktorý sa objavuje v Jeepoch a Maserati. Alfa Romeo ho využije v pripravovanom športovo-úžitkovom modeli, pričom výkon má siahať od 202 kW (275 k) do 250 kW (340 k).

Konkurent pre Audi Q5, BMW X3 a spol. sa v predaji objaví koncom roka 2016.