Vw tiguan 11 2021 1140x190

Alfa Romeo Giulia tesne pred premiérou

Nový športový sedan strednej triedy zohrá rozhodujúcu úlohu pri reštarte talianskej značky.

Nová Giulia spočinie na platforme Giorgio vyvinutej pre modely s pohonom zadných a všetkých kolies a dostane nové výkonné motory vrátane V6 agregátu Maserati, ktorý odvodili z motora Ferrari. Budú to zážihové2.0 l štvorvalce výkonu 132, 184 a 243 kW (180, 250 a 330 k). Alfa plánuje do auta montovať aj 2.2 l turbodiesel FIAT Chrysler odvodený z 2.0 l motora, ktorý odnedávna montujú do vozidiel Jeep. Trojpriestorový sedan konkurujúci vozidlám Audi A4, BMW 3 a Mercedes C-triedy príde k európskym dílerom na jar budúceho roka. Neskôr z neho budú existovať aj verzie Coupé a Spider.

Giulia bude prvým veľkosériovým modelom Alfy Romeo od Giulietty predstavenej v roku 2010. Posledná Giulia bola v 60- a 70-tych rokoch minulého storočia najžiadanejším modelom milánskej značky. Koncern FIAT Chrysler Automobiles potrebuje novú Giuliu na dosiahnutie rovnakého výsledku aby ním eliminoval obrovské straty, ktoré Alfa Romeo dosiahla v posledných 10 rokoch.

Alfa vyvinutá pod interným kódovým označením 952 a v posledných 4 rokoch viackrát odsúvaná nahradí v portfóliu značky niekdajší sedan Alfa 159, ktorý sa už od roku 2011 nevyrába. Alfa chcela novú Giuliu začať vyrábať v novembri ale vyzerá to tak, že štart sériovej produkcie sa kvôli kvalite ešte posunie na prelom rokov 2015/2016. V niektorých detailoch sa vraj totiž ešte nevyrovná konkurentom.

Giuliu predstavia pri príležitosti 105. výročia založenia automobilky Alfa – Anonima Lombarda Fabbrica Automobil. Slávnostná ceremónia sa uskutoční v múzeu Alfa Romeo v dedinke Arese pri Miláne, kde firma sídli od roku 1963. FIAT ju prevzal v roku 1986. Svetovú výstavnú premiéru bude mať nový sedan na septembrovom autosalóne vo Frankfurte nad Mohanom.

Na predstavení novej Alfy malej skupinke motoristických novinárov sa zúčastní aj náš redaktor, ktorý podá informácie z prvej ruky hneď po jeho skončení.