Vw limited 1140x190  1
Thumb ferrari suv Thumb ferrari suv artist renderings 1600 06 05 20101 Thumb ferrari suv f16x i

Aj Ferrari už sníva o SUV

Po automobilkách Bentley, Jaguar, Lamborghini, Maserati, Porsche a Rolls-Royce už aj Ferrari uvažuje nad rozšírením portfólia o športovo-úžitkové vozidlo.

Doteraz sa Ferrari vehementne bránil myšlienkam o SUV. „Najprv ma budete musieť zastreliť,“ odpovedal na otázku o prvom športovo-úžitkovom vozidle talianskej značky pred rokom jej šéf Sergio Marchionne. Zdá sa, že odvtedy názor zmenil a v Maranelle už o projekte SUV rozmýšľajú. „Možno, že predsa len ho postavíme ale bude v štýle Ferrari,“ povedal Marchionne pri prezentácii hospodárskych výsledkov druhého štvrťroka. Dôvod je jasný: „Táto medzera je príliš veľká a vyzývavá. Máme veľa zákazníkov, ktorí by radi jazdili v takomto aute.“

Začal to Porsche modelmi Cayenne a Macan. Bentley pridal Bentaygu, Jaguar F-Pace, Maserati Levante a Rolls-Royce vyvíja Cullinan. Dokonca aj Lamborghini neodolal pokušeniu aj keď v iných oblastiach patrí na rozdiel od konkurencie medzi tradicionalistov. Lamborghini totiž vyrába superšportové vozidlá, ktoré poháňajú výlučne motory s atmosférickým nasávaním. Pripravované SUV Urus bude jeho prvý model s turboagregátom.

Obchod so športovo-úžitkovými vozidlami je príliš lukratívny nato, aby ho mohol Ferrari ignorovať. Môže oň doplniť model GTC4 Lusso alebo jeho nasledovníka. SUV sa má stať súčasťou 5-ročnej podnikovej stratégie, ktorú má Ferrari predstaviť začiatkom budúceho roka. Hovorí sa v nej, že firma chce do roku 2022 zdvojnásobiť zisk. Vlani predala 8.014 áut a dosiahla čistý zisk 425 mil €. Tento rok chce odbyt zvýšiť na 8.400 športových vozidiel a prvým SUV by mohla prekročiť hranicu 10.000 ks.

Lenže príliš veľký rast prináša aj nevýhody. S doterajšou produkciou figuruje totiž Ferrari medzi malými výrobcami, pre ktorých v Európe ani USA neplatia také prísne predpisy na palivovú spotrebu a emisie ako na veľkovýrobcov. Navyše Ferrari v minulosti kvôli exkluzivite produkciu zámerne limitoval. Nedostatok robí autá so vzpínajúcim sa koňom na maske chladiča lukratívnejšími a žiadúcejšími.

Ferrari SUV môže prísť na trh najskôr v roku 2021. Vtedy sa asi skončí Marchionneho funkčné obdobie (z čela koncernu FCA chce odísť v roku 2019). Teraz sa špekuluje o tom, či Ferrari postaví 2- alebo 4-dverový crossover. Niet pochýb o tom, že talianska značka bude ešte v najbližšom období témou mnohých špekulácií.