Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb img 7715 Thumb img 7705 Thumb img 7703 Thumb img 7709 Thumb img 7711 Thumb img 7714 Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb img 7695 Thumb img 7696  1 Thumb img 7697 Thumb img 7699  1 Thumb img 7701

5-miliónta Kia zo Žiliny

Jubilejný automobil zbehol z montážneho pása kórejskej automobilky v Tepličke nad Váhom v 20. roku jej existencie.

Z päť miliónov vyrobených vozidiel vyše polovica pripadá na model Sportage, ktorý v Žiline montujú od jeho druhej generácie. Tesne ho nasledujú modely Ceed, ktorých sa vyrobilo vyše 2,1 miliónov. Zostatok tvoria modely Kia Venga a Hyundai ix35, ktoré sa už v súčasnosti nevyrábajú. Jubilejným 5-milióntym vozidlom je model Sportage HEV pre zákazníka zo Slovenska.

„Ďakujem našim zamestnancom, dodávateľom a partnerom za ich úsilie a zanietenosť. Najmä ich zásluhou sa nám počas celého pôsobenia v Tepličke nad Váhom podarilo vyrobiť 5 miliónov áut aj prekonať zložité obdobia pandémie a nedostatku dielov," povedal Geon Won Shin, prezident a výkonný riaditeľ Kia Slovakia.

Firma vďaka svojmu závodu v Európe v posledných dvoch dekádach strojnásobila svoj podiel na európskom trhu. Od začiatku výroby v Tepličke nad Váhom 6. decembra 2006 vyrobené autá exportovali do 109 krajín. V posledných rokoch sú hlavnými odbytiskami Kia Slovakia Veľká Británia, Nemecko a Španielsko. Pritom ale najviac elektrifikovaných vozidiel vyrobili pre zákazníkov vo Veľkej Británii, Francúzsku, Španielsku a Švédsku.

Celková hodnota investícií automobilky Kia Slovakia dodnes presiahla 2,3 mld € a len na dani z príjmov právnických osôb doteraz odviedla do štátnej kasy vyše 830 mil €. Spoločnosť naďalej investuje a implementuje nové technológie s cieľom zvyšovať efektivitu výroby a bezpečnosť zamestnancov, znižovať vplyv na životné prostredie a zabezpečovať maximálnu spokojnosť zákazníkov. Prostredníctvom svojej nadácie, ktorá bola založená v roku 2013, podporila doteraz automobilka projekty v oblasti vzdelávania, zdravia, životného prostredia a inklúzie za vyše 11 mil €.

Kia Slovakia aktuálne denne vyrába takmer 1.500 vozidiel Ceed a Sportage, ktoré smerujú k zákazníkom vo vyše 80 krajinách využitím cestnej a železničnej dopravy. Automobilka si dlhodobo drží stály počet zamestnancov, ich priemerný vek je 40 rokov, pričom priemerná dĺžka zamestnania v závode je 11 rokov. Viac než 1.300 ľudí pracuje v podniku dlhšie ako 15 rokov. Priemerná mesačná mzda výrobných zamestnancov v minulom roku presiahla 2.400 €. V prípade nového zamestnanca po odpracovaní 12 mesiacov dosahuje vrátane bonusov a príplatkov vyše 1.800 €.

Firma dbá o neustály rozvoj kompetencií a zručností svojich zamestnancov a príkladná je aj starostlivosť o ich zdravie. Medzi obľúbené benefity patria masáže na pracovisku, dni zdravia, príspevky na jasle, škôlku a oddychové aktivity. Kia nezabúda ani na duševné zdravie a zamestnancom aj ich rodinným príslušníkom umožňuje využiť služby hradeného psychologického poradenstva. Medzi dlhodobo najobľúbenejšie zamestnanecké výhody patria zľavy na nákup áut, výhodné telefónne paušály, autobusové výlety, či priama autobusová doprava do práce zabezpečená zamestnávateľom.