299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px

Zvolávacích akcií pribúda, zákazníci sa menia na testovacích jazdcov

Automobilky chrlia jeden nový model za druhým, ale nie vždy majú pred spustením predajov vychytané všetky muchy. Niektoré nedostatky sa objavia až neskôr a výrobcovia potom musia pristúpiť k takzvaným zvolávacím akciám. Najčastejšou príčinou sú nesprávne fungujúce bezpečnostné systémy. Najviac servisných akcií v Európe vlani organizoval Renault.

Ford v Severnej Amerike zvoláva do servisu vyše 230 000 automobilov vybavených motorom 1,6 EcoBoost, pretože nedostatočný obeh chladiacej kvapaliny môže spôsobiť prehriatie a prasknutie hlavy valcov.

Volkswagen bude meniť plynové nádrže v niektorých modeloch spaľujúcich stlačený zemný plyn, pretože nie sú dostatočne chránené proti korózii.

Volvo pre zmenu oznámilo, že vo vlajkových lodiach S90, V90, XC90 musí vymeniť skrutky držiace hlavové airbagy, lebo môžu prasknúť a airbag sa aktivuje nesprávne.

Prakticky každý týždeň sa objavia informácie o nových zvolávacích akciách. Automobilky nezametajú svoje prešľapy pod koberec, ale férovo o nich informujú.

Nemecký autoklub ADAC však upozorňuje, že zvolávacích akcií z roka na rok pribúda. Iba v Nemecku muselo počas uplynulého roka neplánovane navštíviť servis 1,3 milióna áut. Podľa autoklubu ide o nový rekord.

"Skutočnosť, že spotrebitelia sú stále častejšie využívaní ako testeri, vnímame veľmi kriticky," povedal Thomas Burkhardt, viceprezident autoklubu ADAC, zodpovedný za technológie. 

Počet chýb podľa neho súvisí so stále širšou ponukou jednotlivých značiek. Automobilky sú nútené obsadiť všetky segmenty, aby na trhu uspeli. Hoci moderné autá dnes množstvo komponentov zdieľajú, priestor na chyby je stále veľký.

Najviac - až 54 percent - zvolávacích akcií na nemeckom trhu sa vlani týkalo airbagov, bezpečnostných pásov alebo hlavových opierok. Nasledovali problémy s karosériou, dverami či oknami (14%). Tretia najčastejšia príčina predčasného zvolania áut do servisov súvisela s chybnou elektronikou, imobilizérom, respektíve s problémovým zapaľovaním (7%).

Najčastejšie príčiny zvolávacích akcií podľa štatistiky ADAC

airbagy, bezp. pásy, aktívne hlavové opierky 54%
karoséria, okná 14%
elektronika, imobilizér, systém zapaľovania 7%
palivová nádrž, palivový systém 4%
časti interiéru, podvozok, riadenie, kolesá, pneumatiky 3%
brzdy, ABS 2%
ostatné 4%

O technických problémoch a prípadných zvolávacích akciách, ktoré sa týkajú európskeho trhu, každý týždeň informuje Európska komisia.

Systém rýchleho varovania pre nepotravinárske výrobky RAPEX (Rapid Alert System for Non-Food Products) zhromažďuje správy o chybných produktoch. Do systému sú zapojené všetky členské štáty Európskej únie, ďalej Island, Lichtenštajnsko a Nórsko.

Inšpekcie jednotlivých krajín skúmajú rôzne výrobky (okrem áut je to napríklad textil, kozmetika, hračky,...) a ak objavia nezrovnalosti, upozornia ostatné štáty. Údaje do sytému RAPEX však môžu zadávať aj samotní výrobcovia. 

Stačí kliknúť TU, v kategórii produktov zvoliť motorové vozidlá a môžete vidieť zoznam najnovších zvolávacích akcií.

Každého majiteľa by o servisnej akcii mal informovať národný importér, prípadne autorizovaný servis, a to telefonicky, klasickou alebo elektronickou poštou. Nie vždy sa však podarí vyhľadať aktuálneho majiteľa, zvlášť ak ide o staršie vozidlo.

Zároveň nie všetky nedostatky je automaticky nutné riešiť zvolávacou akciou. Drobné úpravy zväčša automobilky riešia v rámci tradičných servisných prehliadok a majiteľ o tom ani nemusí vedieť. 

Podľa štatistiky Európskej komisie, v systéme RAPEX sa počas roka 2016 objavilo 409 problémových motorových vozidiel. V 284 prípadoch išlo o osobné a ľahké úžitkové vozidlá.

Najviac zvolávacích akcií organizoval Renault, hneď za ním sa umiestnil Mercedes-Benz a tretia priečka v rebríčku patrí značke Volkswagen.

Problémy sa nevyhýbajú ani luxusným značkám. Napríklad Rolls-Royce riešil chybný softvér ovládajúci airbagy a ďalšie bezpečnostné systémy. Briti zistili, že model Ghost vyrobený v rokoch 2009 až 2012 by v prípade nehody nemusel ochrániť posádku správne.

Počet zvolávacích akcií zaznamenaných v systéme RAPEX za rok 2016

(osobné a ľahké úžitkové vozidlá)

Renault 33
Mercedes-Benz 29
Volkswagen 19
Dodge 18
Peugeot 15
Toyota 15
Opel 13
Jeep 12
Nissan 12
Jaguar 11
BMW 8
Ford 8
Citroen 7
Honda 7
Fiat 6
Chevrolet 5
Chrysler 5
Land Rover 5
Suzuki 5
Škoda 5
Audi 4
Lexus 4
Kia 3
Maserati 3
Mazda 3
SEAT 3
Subaru 3
Bentley 2
Hyundai 2
Infiniti 2
Mitsubishi 2
Porsche 2
Smart 2
Volvo 2
Alfa Romeo 1
Aston Martin 1
Bugatti 1
Cadillac 1
Rolls-Royce 1
SsangYong 1