28988 opel astra st online autozurnal 1140x190
Thumb hlavny 1t processed 640x420 Thumb contidrom 3 650x615 Thumb dsc 0596 650x436 Thumb oval 650x436 Thumb dsc 0622 650x436 Thumb dsc 0659 650x436 28988 opel astra st online autozurnal 1024x597 Thumb dsc 0648 650x436 Thumb 21169 large hlavny 1t Thumb 21167 large toto iba ako ikonku k nadpisu niekde Thumb 21166 large oval Thumb 21165 large nazoomuj ak sa da Thumb 21164 large hlavny 3 28988 opel astra st online autozurnal 1024x597 Thumb 21163 large hlavny 2 Thumb 21162 large hlavny 1 Thumb 21161 large dsc 0664 Thumb 21160 large dsc 0662 Thumb 21159 large dsc 0659 Thumb 21158 large dsc 0655 Thumb 21157 large dsc 0653 28988 opel astra st online autozurnal 1024x597 Thumb 21156 large dsc 0648 Thumb 21155 large dsc 0640 Thumb 21154 large dsc 0626 Thumb 21153 large dsc 0622 Thumb 21152 large dsc 0596 Thumb 21151 large contidrom 3 Thumb 21150 large contidrom 2

Zo zákulisia testov zimných pneumatík 2 - suchý a mokrý povrch

V októbrovom vydaní si môžete prečítať záverečnú časť testu zimných pneumatík Autoklubu ČR. V marcovom čísle sme priniesli pohľad do zákulisia zimnej časti testov, ktoré sa konali na snehu vo švajčiarskom Ulrichene. Začiatkom mája som sa zúčastnil jarnej časti testov na Contidrome, kde sa overovali vlastnosti pneumatík na suchom a mokrom asfalte.

Posledná časť testu: Autoklub ČR testoval zimné pneumatiky Zimná časť

Testovacie centrum

Contidrom je najväčšie centrum výskumu a vývoja pneumatík v Európe. Zároveň tiež najlepšie vybavený a jeden z mála testovacích areálov, vhodných na ich porovnávanie. Má rozlohu 395 akrov, leží neďaleko Hannoveru v malebnom prírodnom prostredí a z pochopiteľných dôvodov je oplotený ako základňa americkej armády.

Mnohých určite napadne otázka prečo Autoklub ČR testuje pneumatiky práve na pôde firmy, ktorá je jedným z účastníkov testu. Kde je zaručená objektivita?

Contidrom:

Technické parametre

  • Slávnostné otvorenie: jar 1967
  • Celková plocha: 395 akrov
  • Suchý okruh na testovanie ovládateľnosti: 3.800 m
  • Rýchlostný ovál: 2.823 m
  • Meracie dráhy
  • asfalt: 500 m
  • betón: 500 m
  • dlažbový kameň: 500 m
  • asfalt: 250 m
  • aquaplaning: 500 m
  • Malý, zavlažovaný okruh na testovanie ovládateľnosti: 1.900 m
  • Veľký kruh, vnútorný priemer: 200 m
  • Dráha s tečúcou vodou: 20 x 5 m
  • Malý kruh
  • Meriace dopravné pásy so sklznicou
  • betón: 200 m
  • asfalt: 200 m
  • aquaplaning: 400 m
  • Trať na meranie hluku: 480 m

Skutočnosť je taká, že Contidrom je v podstate malá, ale silná fabrika na peniaze. Významovo ako Nordschleife. Samotné testovacie plochy, ktoré si postupne predstavíme, stáli a každoročne stoja Continental nemalé peniaze a preto aspoň časť z vynaložených financií sa snaží získať späť ich prenájom spoločnostiam a subjektom na rozličné podujatia a skúšky. Všetko je však prísne koordinované s vývojom a testami gumárne Continental. Kalendár vyťaženia Contidromu je doslova nabitý od skorých ranných hodín až do noci, počas pracovných dní aj cez víkendy. Zjednodušene povedané, v praxi to funguje tak, že klient si povie čo a kedy chce testovať, zaplatí, dostane garáž s potrebným technickým vybavením a robí si svoje.

Vedľa našej garáže má zložený stan taliansky motoristický časopis, ktorý zimné pneumatiky testuje sám. Vybral si podobné značky ako my. Má ich však viacej a z lacnejších si vybral iných výrobcov. Na ďalší týždeň sú ohlásené iné 2 redakcie. V garáži vedľa Talianov je zložený Volkswagen, divízia úžitkových vozidiel. Ich ľudia testujú nové podvozkové prvky. Frank, šéf testovacej skupiny Autoklubu ČR prezrádza, že v areáli sa nachádzajú aj technici Audi a Ducati a zahliadol som aj maskovaný nový Fiat Palio. Zajtra zase príde Porsche. Zavlažovaný okruh vraj často využívajú na skúšanie nových modelov alebo podvozkových segmentov všetci nemeckí výrobcovia automobilov. Okrem producentov a dodávateľov pre automobilky využívajú Contidrom na testovanie aj motoristické redakcie. Víkend pred nami tam redaktori istého nemeckého časopisu poriadali školu jazdy pre 110 čitateľov, víťazov nejakej súťaže. Nasledujúci týždeň tu bude iná skupina redaktorov vyrábať porovnávací test športiakov.

S čínskymi značkami si Henrik užil kopec zábavy na vode. Ako v zime na ľade…

Pohyb vozidiel na testovacích dráhach riadi centrálny dispečing. Každé auto musí mať na palube GPS zariadenie a vodič vysielačku, aby mohol centrále ihneď hlásiť keby na testovacej trase niečo vyviedol. Prípadne aby centrála mohla jeho upozorniť na hroziace nebezpečenstvo spôsobené iným vodičom. Bezpečnosť tu je na prvom mieste. Každé auto sa pri vjazde na testovaciu dráhu musí zahlásiť a dispečing mu otvorí rampu. Pokiaľ by na trati bolo veľa áut, nechá ho čakať. Rovnako sa musí každý odhlásiť keď testovaciu trať opúšťa. Ako sa tak s údivom pohybujem po areáli, opäť stretávam Franka, ktorý mi hovorí, že s testami sú už dnes hotoví a pokračujú až zajtra, ale keď chcem, prevezie ma po jednotlivých skúšobných úsekoch a ukáže mi celý areál. „Presne o to som Ťa chcel poprosiť“, hovorím mu….

Rýchlostný ovál

Contidrom pozostáva zo 4 hlavných okruhov. Prvým je rýchlostný ovál, kde sa autá nakláňajú až do uhla 58°. Frank hovorí, že pre autá je na tomto okruhu povolená najvyššia rýchlosť 250 km/h a začína mi to predvádzať. Moje testovacie Volvo C70 D3 s motorom výkonu 110 kW/150 k jazdí našťastie iba tesne nad 200 km/h. Už aj pri tejto rýchlosti mi začína byť z náklonu a preťaženia patrične zle. Nechutný je hlavne prítlak, vďaka ktorému tu nemajú problém so stabilitou ani motorky. Na ovále už dnes Continental testuje hlavne podvozkové prvky. Určite viete, že táto firma sa už nezaoberá iba pneumatikami ale stále viac sa angažuje aj v iných oblastiach automobilovej techniky.

Rýchlostný ovál. Maximálna rýchlosť je stanovená na 250 km/h.

Test dynamiky na suchu

Z oválu prechádzame na okruh, ktorý mi pripomína skôr pretekársku než testovaciu trať. Pomerne rýchlu a technickú dráhu, širokú cca 5 m a dlhú 3.800 m konštruktéri využívajú na tzv. suchý handling test, čiže na skúšku ovládateľnosti. Kedysi na tento účel slúžil menší okruh, ale so zrýchľovaním áut a tempa jazdy na cestách sa novým trendom museli prispôsobiť aj výrobcovia pneumatík. Dnes sa vlastnosti plášťov na suchu aj vode testujú v oveľa vyšších rýchlostiach. Pôvodný suchý handling okruh slúži teraz na mokrý handling test.

Meracie zariadenie.

Test dynamiky za mokra

Túto trať som s Frankom pri predstavovaní Contidromu zámerne prvý deň vynechal, lebo druhý deň som na ňom strávil väčšinu času. Tentoraz nie ako spolujazdec, no napriek tomu som si nenechal ujsť niekoľko prezentačných kôl s Henrikom, ktorý ma vozil počas handling testu na snehu. Henrik je rely jazdec a preto sa ho hneď pýtam ako ma rozbehnutú sezónu. V zime mi hovoril, že si kúpil Citroen C2 Super 1600, prvé vážne súťažné auto a veľmi sa na sezónu teší. Žiaľ, hneď na druhom podujatí mal vážnu nehodu a keďže všetky peniaze investoval do kúpy auta, na opravu musí našetriť a tak sa pre neho sezóna predčasne skončila. Chuť jazdiť rýchlo ho však neprešla. Občas mi predvedie aj pekný šmyk a pritom rozpráva o handling okruhu, po ktorom jazdíme. Na mokrý ho prestavali pred 2 rokmi a stálo to vraj veľa peňazí. Nielen natiahnutie trubiek na vodu, ale kompletne sa menil povrch a upravovala šírka aj sklon trate, kvôli odtekaniu vody. Práve s vodou stojacou na dráhe mali spočiatku problém. Preto museli niektoré časti trate viackrát prerábať. Počas 2 dní strávených na Contidrome bol práve mokrý handling okruh najviac vyťažený. Technici Continental na ňom testovali pneumatiky pre Porsche Carrera, kamióny, preháňal sa tam aj Audi Q3 RS a samozrejme naše auto, teda auto českého Autoklubu.

Meranie brzdných dráh na vode.

Aquaplaning

Na testovanie odolnosti pneumatík voči aquaplaningu a vedenia stopy na vode v zákrute slúžia dva kruhy – väčší a menší. Na menšom sa začína jazdiť z vonkajšieho okraja, od určitej rýchlosti, ktorá sa postupne zvyšuje. Vodič súčasne skracuje okruh približovaním sa na vnútorný okraj. Najlepšie pneumatiky vraj dokážu udržať na vnútornej strane vysoké tempo. So slabšími sa technici pri určitej rýchlosti na vnútorný okraj často ani nedostanú. Jednoducho nedržia. Tento malý okruh je zavlažovaný po celom obvode. Veľký okruh je niekoľkonásobne väčší a zavlažovanú má len malú časť, resp. je to skôr akýsi plytký bazénik alebo kaluž, do ktorej auto vletí vysokou rýchlosťou. Ja sa rozbieham asi na rýchlosť 140 km/h, volant sa snažím držať natočený v jednej polohe, aby sme dosiahli plynulú kružnicu a šup do vody. Pri prvom raze som si skoro cvrkol, lebo auto zrazu uletelo doprava a pneumatiky zabrali po 2 až 3 m od pôvodnej stopy. Frank hovorí, že tu testujú náchylnosť na aquaplaning vo vysokej rýchlosti. Auto vletí s natočenými kolesami vždy rovnakou rýchlosťou do nálevu a podľa toho ako ďaleko ho odhodí do boku, vedia porovnávať jednotlivé modely pneumatík. Auto má viacero senzorov, ktoré jeho pohyb podrobne snímajú a vyhodnotí ich počítač. Rozdiel medzi značkami je niekedy výrazne cítiť už za volantom.

Konštrukcia, ktorá sa používa na meranie aquaplaningu pri akcelerácii.

Hlučnosť a brzdné dráhy

Poslednými 2 disciplínami, ktoré som vyskúšal, bolo meranie hluku pneumatík a akacelerácia a brzdné dráhy na vode. Hluk sa meria na špeciálnom testovacom polygóne s viacerými druhmi povrchov a umelo vytvorenými nerovnosťami. Na jednotlivých úsekoch sú pri ceste osadené mikrofóny, ktoré snímajú hluk danej pneumatiky na rôznych povrchoch a pri prechádzaní nerovností. Aj tu sú stanové predpísané rýchlosti, pri ktorých sa merania uskutočňujú. Na meranie schopnosti pneumatík odvádzať vodu pri akcelerácii, teda trakciu na vode sa používajú špeciálne upravené autá s akýmsi vodiacim hákom v prednej časti. Auto sa ním zakvačí do koľajnice, aby s ním pri zrýchľovaní nehádzalo do strany keď niektoré koleso začne prekĺzavať. Na rovnakej dráhe sa merajú aj brzdné dráhy na vode, ale bez použitia koľajnice. … tu končím, lebo ďalej by som už musel prezradiť niečo o výsledkoch testu a to si nechávam do budúceho čísla. Takže do čítania v októbrovom vydaní!