Vw golf 03 2020 1140x190 golf
Thumb zo zakulisia spionazneho fotografat autozurnal.com  5 Thumb zo zakulisia spionazneho fotografat autozurnal.com  3 Thumb zo zakulisia spionazneho fotografat autozurnal.com  2 Thumb zo zakulisia spionazneho fotografat autozurnal.com  4 Thumb zo zakulisia spionazneho fotografat autozurnal.com  1

Zo zákulisia fotografa špionážnych záberov áut

So špionážnymi zábermi ohlásených noviniek áut sa na našich stránkach pravidelne stretávate. Dnes vám prinášame pohľad do zákulisia práce "špióna". Vďaka krátkej výpovedi fotografa sa dozviete, ako také fotenie záberov vyzerá v praxi. Posúďte sami.

Samozrejme, práca fotografov v tomto špecifickom odvetví je veľmi dynamická a každému "úlovku" predchádza iná situácia. Niekedy môže ísť o dobre naplánované "uniknuté" zábery automobiliek, no často ide ozajstné špionážne zábery, ktoré nám na pravidelnej báze ukazujú ohlásené novinky áut ešte predtým, než ich automobilka predstaví. Na počiatku tohto kolobehu stojí samotný fotograf, hrdina dnešného dňa.

Keďže najlepšie vám prácu fotografa priblíži samotný  "špión" agentúry Automedia, tu je jeho krátky príbeh z nedávneho úlovku Audi RS3 Sedan: 

"V špionážnom fotografickom biznise môžu byť veci občas smutné a bezútešné. Áno, sú situácie s množstvom vzrušenia a adrenalínu, ktoré vás prinútia konať veľmi pohotovo, jazdiť rýchlo, robiť gangsterské otočky na ručnej brzde a množstvo ďalších momentov o ktorých si myslíte, že ich špióni áut musia absolvovať. Sú dni, kedy musíte okamžite vyskočiť z auta v správny moment, nájsť dobrú pozíciu pre fotenie, stlačiť spúšť a fotiť..."

"Dnešok je ale iný. Za čelným oknom nepozorujem nič akčné. Oslepuje má pokojná biela krajina, sneh je všade naokolo a predpoveď počasia sľubuje ešte väčšiu, oveľa väčšiu nádielku tejto anjelskej bieloby. Sedím v mojej Škode Yeti s pohonom 4x4 a pozorujem tri cestičky v okolí. Hlavným aktérom a pomôckou je ďalekohľad. Pravdupovediac, sedím tu už s týmto "parťakóm" niekoľko hodín...."

"Zatiaľ som nespozoroval nič zaujímavé. Cez čelné a bočne okná som skontroloval snáď stovky prechádzajúcich áut, no na svoj cieľ stále čakám. Prinajhoršom tu strávim celý deň, od východu slnka až po jeho západ. V hľadáčiku nemám žiadne konkrétne auto, tajnú novinku.... No vyčkávanie v úkryte len niekoľko metrov pred hlavnými bránami testovacieho centra Volkswagen Group v Laponsku môže priniesť ovocie. Hocikedy, aj v tejto moment."

"O niekoľko sekúnd prichádz výrazne zamaskovaný prototyp Golfu. To ma už neprekvapí, to je už stará záležitosť. Podobne "zvládam" aj testovacie muly Audi A3 a Bentley Continental GT. Áno, všetky tieto autá sú pekné, no v tejto chvíli už nejde o nič zaujímavé, čo by stálo za pozornosť, fotku a prezentáciu svetu. Navyše, môj úkryt je výborný a nechcem, aby ma jazdci zamaskovaných prototypov zbytočne spozorovali a odhalili moju skrýšu kvôli autu, ktoré sme vám už niekoľkokrát odprezentovali." 

"Moje dve najväčšie zbrane sú trpezlivosť, ktorej mám na rozdávanie a schopnosť nájsť si perfektný flek, kde ma len tak ľahko neodhalia. Na priame fotenie to nie je, no môžem odtiaľ kontrolovať všetky tri cesty bez vzbudenia pozornosti a v prípade potreby viem bleskovo vybehnúť. No a potom môjmu rýchlemu foťáku testovací jazdci už uniknúť nedokážu. Vo väčšine prípadov sa však snažia a šliapnu okamžite na plyn. Zbytočne, no chápem, že si chcú zachovať hrdosť."

Odporúčame:

Škoda Enyaq pod maskou na prvých záberoch

"Počkať! Čo to prichádza? Vyzerá to ako Audi...ehmm A3, povedal by som. Nie! to je RS3. Navyše, je to RS3 Sedan, ešte lepšie! Ten sme ešte nevideli. Idem na to. Rýchlo otváram dvere na mojom Yeti, preskakujem veľký snehový závej, teraz ma už môžu odhaliť. Odhadujem, kde sa testovací jazdec s Audi RS3 Sedan vyberie. Stavím sa, že práve tam, kde si myslím. Ak nie, tak ma snáď zrazí, keďže stojím rovno na ceste."

"Vidím smerovku, moja intuícia bola správna. Na cieľ mierim foťákom, zároveň zoomujem a začínam fotiť jeden záber za druhým. Canon znie ako samopal, strieľajúci desať záberov za sekundu. O päťdesiat "nábojov" je po bitke. RS3 Sedan zmizol sa kopcom, už ho nevidieť. Neunikol však objektívu fotoaparátu. Možno tento deň nebol taký bezútešný, ako sa na prvý pohľad zdal."

Zdroj a foto: ©Automedia