299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement
Thumb 8648 conti 141210 9303 Thumb 86123 large zimna pneumatika nie je iba o dezene Thumb 86122 large zimna pneumatika nie je iba o dezene Thumb 86126 large zimna pneumatika nie je iba o dezene Thumb 86130 large zimna pneumatika nie je iba o dezene Thumb 86120 large zimna pneumatika nie je iba o dezene 1024x597 conti wc8s sk Thumb 86128 large zimna pneumatika nie je iba o dezene Thumb 86119 large zimna pneumatika nie je iba o dezene Thumb 86130 large zimna pneumatika nie je iba o dezene Thumb 86129 large zimna pneumatika nie je iba o dezene Thumb 86128 large zimna pneumatika nie je iba o dezene Thumb 86127 large zimna pneumatika nie je iba o dezene 1024x597 conti wc8s sk Thumb 86126 large zimna pneumatika nie je iba o dezene Thumb 86125 large zimna pneumatika nie je iba o dezene Thumb 86124 large zimna pneumatika nie je iba o dezene Thumb 86123 large zimna pneumatika nie je iba o dezene Thumb 86122 large zimna pneumatika nie je iba o dezene Thumb 86121 large zimna pneumatika nie je iba o dezene Thumb 86120 large zimna pneumatika nie je iba o dezene 1024x597 conti wc8s sk Thumb 86119 large zimna pneumatika nie je iba o dezene

Zimná pneumatika nie je iba o dezéne

Kvalita zmesi môže rozhodnúť, či zabrzdíte včas.

Dobrú trakciu na snehu predvedie aj najhoršia zimná pneumatika. Stačí dostatočne hlboký dezén. Keď treba zabrzdiť alebo zatočiť, do hry vstúpi kvalita zmesi.

Pneumatikársky gigant Continental si dal za cieľ, priblížiť verejnosti technológiu miešania zmesí. Ide o ozajstnú vedu, ktorú ťažko pochopiť za jeden deň. Viac času sme ale nemali. 

Na praktických skúškach sme sa presvedčili, že zloženie zmesi je pri zimnej pneumatike rovnako dôležité ako dezén. Aj najhoršia zimná pneumatika však má na snehu a ľade podstatne lepšie jazdné vlastnosti než letná.

Pokročilá chémia 

Zimnú pneumatiku tvorí približne 1.500 zložiek, z nich najdôležitejšie sú polyméry (prírodný a syntetický kaučuk), plnivá, zmäkčovadlá a urýchľovače. Rôzne pomery jednotlivých látok menia charakter pneumatiky a jej výdrž.

„Neexistuje zimná pneumatika, ktorou by sme globálne dokázali obslúžiť všetky trhy. Niekde sa aj v zime jazdí hlavne po mokrom asfalte, inde klesá teplota aj na mínus 30 stupňov Celzia a pol roka šoféri jazdia po snehu či ľade,“ hovorí Stefan Heine, šéf testovacieho tímu pre zimné pneumatiky. „Škandinávia vyžaduje iné zmesi pneumatík ako západná alebo stredná Európa.“ 

Pneumatiky pre jazdu vo veľmi nízkych teplotách obsahujú mäkší syntetický kaučuk a viac repkového oleja, ktoré zabezpečia dostatočnú vláčnosť zmesi. Obutie bude flexibilné, ale na asfalte sa bude rýchlejšie opotrebúvať. Gumy určené pre naše zimy musia byť tvrdšie. Vývoj nových zmesí prebieha do značnej miery virtuálne. Veľké pneumatikové firmy majú vlastné softvéry, ktoré dokážu vyrátať vlastnosti pneumatík na základe konkrétneho zloženia zmesi. Grafy znázorňujú potenciálne zmeny v brzdných dráhach, ovládateľnosti alebo odolnosti voči opotrebeniu, na základe väčšieho či menšieho množstva niektorej z „ingrediencií“ v zmesi. 

Skúšali sme extrémy 

Náš test sa uskutočnil vo Fínsku, asi 170 kilometrov za hranicou polárneho kruhu. Jazdili sme výhradne na snehu a ľade. Hoci na slovenských cestách panujú podobné podmienky iba niekoľko dní v roku, výsledok napovie aj našincovi. Pre lepšie pochopenie dôležitosti dobre namiešanej zmesi, technici Continentalu pripravili špeciálne pneumatiky. Ako alternatíva ku klasickému letnému (ContiPremiumContact 5) a zimnému obutiu (ContiWinterContact TS850), poslúžili pneumatiky s letným dezénom a zimnou zmesou, a naopak. Kombinácia zimného vzoru a letnej zmesi predstavuje nekvalitnú zimnú alebo takzvanú celoročnú pneumatiku. Najmä Číňania často napodobňujú dezény renomovaných výrobcov, no zloženie materiálu skopírovať nevedia. 

Pneumatika zo zimnej zmesi, ale s letným vzorom mala napovedať, aké dôležité je materiálové zloženie zimného obutia. 

Testovací jazdci používajú štyri základné skúšobné disciplíny, vždy na snehu a ľade: trakcia, brzdná dráha z rýchlosti 50 km/h, slalom pri konštantnej rýchlosti 30 km/h a laterálny výkon pri 50 km/h. 

Najzaujímavejšie je práve meranie laterálneho výkonu. Šofér na rozľahlej snehovej pláni udržiava predpísanú rýchlosť a prostredníctvom gule prudko otočí volantom o 180 stupňov. Vozidlo ide s vytočenými kolesami asi tri sekundy. Šofér ich následne zrovná a rovnako vytočí do opačnej strany. Telemetria odhalí a zaznamená, kedy pneumatiky na predných kolesách prestali viesť stopu a ľudovo povedané „utrhli sa“. 

Na sneh treba dobrý dezén, pre slovenskú zimu aj zmes 

Pochopiteľne, najväčšie rozdiely sa ukázali medzi plnohodnotnou zimnou a letnou pneumatikou. Trakcia, ovládateľnosť, brzdná dráha – tam všade letná pohorela. Mali sme problém zatočiť aj do miernej zákruty. Z päťdesiatky potrebovala na úplné zastavenie dvojnásobnú dráhu než zimná. Zaujímavé bolo porovnanie prototypového obutia. Hoci zimná pneumatika vyrobená z letnej zmesi nemá potrebnú pružnosť, na snehu dosiahla dobrú trakciu. V ostatných disciplínach sa prejavilo nevhodné zloženie obutia. Brzdná dráha bola vplyvom inej zmesi dlhšia o 27 percent, čo pri päťdesiat kilometrovej rýchlosti znamená 11 metrov. V hodnotení ovládateľnosti dosiahla 68 percent z výkonu zimnej pneumatiky. 

Prekvapivo, ani kombinácia zimnej zmesi a letného dezénu vyslovene nepohorela. Ovládateľnosťou je na úrovni letnej zmesi so zimným vzorom. Má však o ďalších päť metrov dlhšiu brzdnú dráhu z rýchlosti 50 km/h. 

Pri výbere pneumatík pre naozaj zimné podmienky sa orientujeme predovšetkým na dezén. Dobrý zimný vzor často ponúkajú aj naoko menej renomované firmy. Keď má auto najazdiť viac kilometrov v rôznych zimných podmienkach, voľba vhodnej zmesi naberá na váhe. Kvalitu zmesi v testoch pneumatík prezradia najmä skúšky brzdenia a ovládateľnosti na rôznych povrchoch. 

„Kvalita zmesi vstupuje do hry vtedy, keď treba zabrzdiť alebo sa vyhnúť prekážke. Tiež vtedy, ak má byť zimná pneumatika univerzálna, teda musí zvládať jazdu po suchom či mokrom asfalte i na snehu a ľade,“ skonštatoval Stefan Heine. „Neoplatí sa riskovať.“


Na ľade sú ideálne zakázané hroty

Continental už niekoľko desaťročí vyrába zimné pneumatiky s hrotmi. U nás je ich používanie povolené iba na vozidlách záchranných zložiek. Vo Švédsku a Fínsku sú bežné. 

Dokonca aj BMW 1 s pohonom zadných kolies a prázdnym kufrom je na snehu a ľade až hračkársky ľahko ovládateľné, ak stojí na hrotoch. Kolesá majú výbornú trakciu pri rozbiehaní sa i na výjazdoch zo zákrut, keď šofér silnejšie zošliapne akcelerátor. A to sme jazdili s vypnutým stabilizačným systémom. Autá po zasnežených okresných cestách za polárnym kruhom bežne jazdia deväťdesiatkou. 

Lenže ani na severe Európy už nepanujú zimné podmienky ako kedysi. Po prílete do Štokholmu – metropoly Švédska – nás v polovici decembra prekvapilo daždivé počasie s teplotami okolo nuly. Rovnako vo fínskom meste Levi, 170 kilometrov za hranicou polárneho kruhu, ešte týždeň pred naším príchodom nebolo po snehu ani stopy. Motoristi chcú byť pripravení, preto so začiatkom zimy automaticky siahajú po zimnom obutí s hrotmi. Pneumatiky pri odvaľovaní sa na mokrom asfalte vydávajú zvláštny zvuk, ničia povrch vozovky a horšie brzdia. 

Aj pneumatiky s hrotmi dnes musia byť univerzálnejšie, aby lepšie zvládali vrtochy počasia. 

Continental sa o to pokúša novým modelom IceContact2. Hroty majú nový tvar, dĺžku 1,2 milimetra, sú ľahšie a po dezéne rozmiestnené asymetricky. Ukotvenie hrotov je pevnejšie, aby pri jazde po asfalte nemali tendenciu vypadávať. Výrobca - okrem perfektnej ovládateľnosti na zľadovatelom podklade – avizuje tiež lepšie jazdné vlastnosti na suchu, vyššiu odolnosť behúňov voči opotrebeniu a nižší valivý hluk.

Zima je celý rok iba v hale

Novinárske testy pneumatík sa konali na rozľahlých skúšobných dráhach „Levi Rally Center“ neďaleko fínskeho mestečka Levi. Continental má vlastné testovacie centrum vo švédskom Arvidsjaur. Aj tam však ideálne zimné podmienky panujú iba od polovice decembra do apríla. 

Preto si Nemci postavili halu s umelou ľadovou dráhou. Je situovaná v areáli testovacieho polygónu Conridrom, neďaleko nemeckého Hannoveru. Automated Indoor Braking Analyzer (AIBA) obsahuje ľadovú dráhu, po ktorej jazdia vozidlá rýchlosťou iba 10 km/h. Aj tá stačí na posudzovanie brzdných dráh a laterálnych výkonov jednotlivých pneumatík. 

Vozidlo je pripevnené k vodiacej koľaji, aby pri brzdení nedochádzalo k nežiadúcim pohybom do strán.