299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement
Thumb controlka Thumb pripojene startovacie kable 650x419 Thumb nabijacka 650x487 Thumb 58827 large pripojene startovacie kable Thumb 58826 large nabijacka Thumb 58825 large kable 299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1024x597px Thumb 58824 large controlkatttt Thumb 58823 large controlka

Zima najviac preverí váš akumulátor

Najčastejšou príčinou rannej katastrofy pri štartovani je vybitý akumulátor, alebo ak chcete batéria. Ak má viac ako štyri – päť rokov, dá sa to očakávať. Najmä ak ste naň doteraz zabúdali. No niekedy sa nepodarí naštartovať ani s novšou batériou. Môžeme za to vedome my, niekedy však batérii ubližujeme a skracujeme jej životnosť nechtiac.

Ak sa motor počas štartovania točí ako obvykle, je príčina štartovacieho neúspechu inde. Ak je otáčanie motora rozpačité či nedostatočné, je to jasné – zlyhal akumulátor. Niekedy ešte nie je všetko stratené, dôležité je odhadnúť naše šance. Svietia pri zapnutom zapaľovaní kontrolné svetielka? A stretávacie svetlá? Ak svetlá svietia, zhasínajú počas štartovania? Ak sa motor počas štartovania otáča, nemali by sme držať štartér v činnosti príliš dlho. Stačí 5 až 7 sekúnd. Potom nasleduje pol minútová prestávka a ďalší pokus. Niekedy sa batéria zotaví do takej miery, že nakoniec motor naskočí. Ak tušíte už pred prvým pokusom problémy, môžete batériu zobudiť krátkym, niekoľkosekundovým bliknutím diaľkových svetiel. Stačí potiahnuť páčku. Potom chvíľu počkáte a naštartujete. Pri štartovaní treba šetriť prúdom, treba mať povypínané svetlá, vyhrievanie skiel, sedadiel, stierače, ventilátor, rádio a podobné spotrebiče.

starting car engine with battery jumper cables

Dodržali ste všetky rady a napriek tomu je motor ticho? Ešte teoreticky môžu byť zaoxidované kontakty. Škoda, že ste ich nepostriekali napríklad sprejom s prísadou medi. Pomôcť môže ešte brúsny papier a poriadne dotiahnuť svorky. Teraz, keď majú všetky autá v návode oficiálny zákaz rozťahovania a roztláčania ostáva už iba jediná možnosť – štartovacie káble a auto darcu. Pristavíme auto dobrého suseda tak, aby jeho akumulátor bol na dosah k nášmu. Pripojíme červený kábel na plusové póly oboch áut, potom čierny na mínusové, prípadne na kostru trucujúceho auta. Zvýšime mierne otáčky darcovského motora a naštartujeme obvyklým postupom postihnuté auto. Potom odpojíme káble. Tentoraz najprv mínus, potom plus. Nie je to zložité, mínus teda pripájame posledný a aj odpájame prvý. Podobný postup je aj pri vyberaním akumulátora z auta. Ak by ste si všimli, že pri pripájaní preskočia medzi svorkami akumulátora a káblami drobné iskry, odhalili ste možno aj príčinu vybitej batérie. Niekde v elektrickej sústave auta je pravdepodobne skrat.

Za primerane dlhú životnosť akumulátora si na seba berie zodpovednosť aj auto. Nabíjacia sústava musí dodávať napätie v pomerne presnej tolerancii. Aj slabučké svietenie kontrolky dobíjania môže svedčiť o poruchu dobíjania. Ak je nabíjanie nedostatočné, je to zlé, ak sa akumulátor prebíja, rýchlo skončí tiež. Aspoň to najmenej, čo môžete skontrolovať sami, je napnutie klinového remeňa. Akumulátor treba udržiavať čistý, svorky treba chrániť pred koróziou tukom. Ak je vaša batéria bezúdržbová, máte šťastie. Ale netešte sa predčasne. Bezúdržbovosť je relatívna. Je daná normou na úbytok vody z elektrolytu pri ideálnych podmienkach. V každom prípade, ak dosky nie sú zaliate elektrolytom, aj bezúdržbovej batérii predĺžime život, ak do nej nalejeme destilovanú vodu. Kontrolu hladiny elektrolytu treba robiť aspoň raz za pol roka. Ak hodláme auto odstaviť na viac ako mesiac, bolo by treba akumulátor dobiť. Je to jediný dielec v aute, ktorý viac trpí nepoužívaním ako používaním. Plne nabitý akumulátor má hustotu elektrolytu 1,28 g/cm3. Takmer vybitý má hustotu 1,12 g až 1,15 g/cm3 a úplne vybitý iba 1,07 g/ cm3.

nabijacka

Hlboko vybitý akumulátor vydrží bez dobitia iba krátko. A prečo sa problémy so štartovaním prejavia práve v zime? Lebo s klesajúcou teplotou klesá aj kapacita akumulátora. Ak je 100-percentne nabitý má teda pri 25 stupňoch Celzia 100-percentnú kapacitu, ale pri 0 stupňoch má iba 80-percentnú kapacitu, v desať stupňovom mraze 70-percentnú a pri mínus 25 stupňoch iba 60-percentnú kapacitu. Jednou z vlastností autobatérie je samovybíjanie – myslite na to. A moderné autá túto negatívnu vlastnosť ešte podporujú. Pribúda totiž elektronických zariadení, ktoré musia byť stále pod napätí, napríklad prijímač diaľkového ovládania zámkov, riadiaca jednotka motora, rádio a podobne. Ďalším úskalím je, že vybitý akumulátor môže dokonca zamrznúť. Hlboko vybitý akumulátor zamrzne približne pri -5. A už nikdy motor nedokáže nenaštartovať.