Continental 05 2020 1140x190
Thumb zelen  karta vzor Thumb bk a zk vzor

"Zelená karta" od 1.7.2020 nemusí byť zelenej farby

Zelená karta je medzinárodne uznávaný dokument, s ktorým motoristi preukazujú zaplatené povinné zmluvné poistenie. Nezľaknite sa, ak vám poisťovna od 1. júla vydá čierno-bielu "zelenú kartu".

Zelená karta od 1. októbra 2019 nahrádza aj doterajšiu "bielu kartu", s ktorou ste preukazovali platnosť uzatvoreného povinného zmluvného poistenia na území Slovenska. Zelenou kartou sa po novom preukazujete doma aj v zahraničí, bielu kartu nepotrebujete, poisťovne ich prestali vydávať. Prichádza však ďalšia zmena, na ktorú upozornila Slovenská kancelária poisťovateľov. Zelená karta totiž od 1. júla nemusí byť zelená:

“Dovoľujeme si Vás informovať, že dokument medzinárodnú poisťovaciu kartu „zelená karta“ môžete od svojej poisťovne dostať buď v zelenej farbe alebo v bielo-čiernej farbe. Táto zmena sa týka všetkých zelených kariet, ktoré sú účinné od 1.7.2020. Keď sa budete v Slovenskej republike alebo v zahraničí preukazovať „zelenou kartou“, ktorá je potvrdením, že na Vaše vozidlo je uzatvorené povinné zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla, je dovolené, aby karta bola od 1.7.2020 v zelenej farbe alebo bielo-čiernej farbe", upozorňuje Slovenská kancelária poisťovateľov.

Prečítajte si tiež:

Pozor! Platnosť PZP budeme od októbra preukazovať iba zelenou kartou

Bielu kartu (hore) už nepotrebujete, poisťovne ich prestali vydávať, keďže aj doma na Slovensku preukážete uzatvorené PZP zelenou kartou. Tá však od júla 2020 nemusí byť zelená, ale čierno-biela.