Peugeot 1 04 2020 1140x190

Pozor! Platnosť PZP budeme od októbra preukazovať iba zelenou kartou

Od 1. októbra prichádza do platnosti novela zákona o Exportno-importnej banke, ktorá zruší vydávanie bielych kariet. Po novom budeme preukazovať uzatvorené povinné zmluvné poistenie len zelenou kartou, ktorá má medzinárodný formát.

Prečítajte si tiež: 
Platba pokuty kartou? Policajti dostanú 1500 nových platobných terminálov

Skontrolujte si preto, či v aute nosíte zelenú kartu. Doteraz vám ju bolo treba iba v zahraničí. Po novom budeme preukazovať PZP vozidla už iba zelenou kartou, bez ohľadu na to, či sa vozidla nachádza na Slovensku alebo v zahraničí. Novela zákona o Exportno-importnej banke vydávanie bielych kariet, ktoré potvrdzovali platnosť PZP iba na území Slovenska.

Zelená karta má na rozdiel od tej prvej medzinárodnú platnosť a jej farba, forma a štruktúra je štandardizovaná v rámci krajín patriacich do Systému zelenej karty. Poisťovne budú vydávať už iba jednu kartu, a to zelenú, biela sa zruší. Poisťovne dlhodobo upozorňovali na to, že vydávanie bielych kariet je zbytočnou administratívou, pretože zelená karta potvrdzuje stále to isté povinné zmluvné poistenie, ktoré si vodiči uzatvorili. Od 1. októbra tak už poisťovne nebudú musieť vystavovať pri uzavretí poistenia aj bielu kartu.

Podľa nových pravidiel budú mať vodiči povinnosť nosiť pri sebe iba zelenú kartu. Tou budú preukazovať platnosť PZP, ak ich napríklad zastaví policajná hliadka. Preukazovať sa ňou budú aj pri prihlasovaní vozidla na dopravnom inšpektoráte. Pri zániku PZP bude klient povinný vrátiť už iba zelenú kartu.

"Vodičom preto odporúčame, aby si skontrolovali, či majú pri sebe zelenú kartu. Ak niekto zistí, že napriek uzatvorenému poisteniu stále nemá originál zelenej karty, mal by sa obrátiť na svoju poisťovňu. Mohlo sa tak stať preto, že niektorí klienti nestihli dodať načas technické preukazy, a preto im poisťovňa originál kariet ešte neposlala. V takom prípade odporúčame čo najskôr kontaktovať svoju poisťovňu," hovorí riaditeľ oddelenia poistenia motorových vozidiel Uniqa Július Baláž.

Zdroj: TASR