Zbohom Niki!
Celý svet smúti za legendou automobilového športu. Rakúšan Niki Lauda zomrel v Univerzitnej nemocnici v Zürichu v kruhu rodiny vo veku 70 rokov.
Lauda, ktorý v roku 1976 na Nurburgringu takmer za živa zhorel v monoposte F1, si už 42 dní po tejto dráme opäť sadol do auta. Prežil dve transplantácie obličiek a vlani v auguste dokonca transplantáciu pľúc. V posledných mesiacoch bol jeho zdravotný stav oveľa horší než sa o ňom vedelo.
„V hlbokom zármutku oznamujeme, že náš milovaný Niki v pondelok 20. 5. 2019 v kruhu rodiny navždy pokojne zaspal. Jeho jedinečné úspechy ako športovca a podnikateľa sú a ostanú nezabudnuteľné. V posledných 10 mesiacoch sme nepretržite stáli po jeho boku. Spolu sme sa smiali, plakali, dúfali aj trpeli ale nakoniec ho včera opustili sily,“ píše sa v smútočnom oznámení rodiny, ktorá ho prostredníctvom svojho hovorcu zverejnila 21. 5. 2019 o 2,16 hod nadránom. Podpísali ho manželka Birgit (40), exmanželka Marlene (67) a deti Lukas (40), Mathias (38), Max (9) a Mia (9).
Niki Lauda bol naposledy na pretekárskom okruhu vlani 8. júla v Silverstone. Nasledujúce Veľké ceny Nemecka a Maďarska vynechal. Príčina vyšla najavo až 2. augusta. Vo Viedni mu transplantovali polovicu pľúc. Verejnosti sa prvýkrát ohlásil 22. novembra. Vo videozázname oznámil, že sa vráti. Po Vianociach v rozhovore pre Bild am Sonntag povedal, že sa má lepšie. Vtedy ešte nik netušil, že to bolo jeho posledné veľké interview. Začiatkom t. r. kvôli chrípkovej infekcii prerušil rehabilitáciu a museli ho napojiť na prístroje. V marci ho previezli do rehabilitačnej kliniky vo Vitznau vo Švajčiarsku. Tam sa jeho stav máličko zlepšil. Začiatkom mája však nasledoval ďalší zvrat. Problémy mu nespôsobili transplantované pľúca ale obličky, ktoré potreboval po havárii s následným požiarom v roku 1976. Jednu mu v roku 1997 venoval jeho mladší brat Florian a druhú v roku 2005 jeho druhá manželka Birgit. V Univerzitnej nemocnici v Zürichu ho napojili na dialýzu. V ťažkej havárii sa výrazne poškodila aj jeho pečeň a srdce. Legendárny pretekár sa ocitol na pokraji svojich síl.
Prof. Walter Klepetko, ktorý vlani Laudovi transplantoval pľúca a až do konca sa staral o jeho zdravotný stav povedal, že príčina smrti neexistuje. „Bol to dlho trvajúci proces, na ktorého konci pacient odišiel. Bolo to jasné rozhodnutie všetkých zúčastnených. Raz to muselo prísť,“ dodal. Či tým myslel, že Nikiho odopli z prístrojov, nie je známe. V mimoriadnej TV relácii venovanej životu legendárnej osobnosti Klepetko priznal, že „jeho smrť nás neprekvapila. Posledné týždne kráčal späť, jeho stav sa stále zhoršoval a tento vývoj sme nedokázali zastaviť,“ povedal doslova.
„Bol to úžasný jazdec a manažér. Jeden z tých, ktorí dokázal povzbudiť tím k špičkovým výkonom. Prázdno, ktoré tu po ňom ostane, dlho nedokáže nik zaplniť“, povedal Laudov blízky priateľ a súputník, šéf tímu Red Bull Racing, 76-ročný Dr. Helmut Marko.
Laudova smrť veľmi zasiahla aj ďalších jeho blízkych priateľov a spolupracovníkov. Rakúšan Toto Wolf (47), ktorý s ním viedol pretekársku stajňu Mercedes a viacnásobný majster sveta Brit Lewis Hamilton (34), ktorý bol ich najdôležitejším zamestnancom pretelefonovali spolu uprostred pondelkovej v noci celú hodinu. Vzájomne sa utešovali v bolesti zo straty priateľa. Šéfa tímu Wolffa sa správa o Laudovom úmrtí natoľko dotkla, že odmietol účasť v mimoriadnej TV relácii ORF venovanej zosnulej legende F1.
S nikým iným zo súčasných jazdcov F1 nemal Niki taký blízky a dôverný vzťah ako s Lewisom. On ho v roku 2013 presvedčil k prestupu z tímu McLaren do stajne Mercedes. Hamiltona situácia natoľko vzala, že osobné posolstvo dokázal na sociálnych sieťach zverejniť až v podvečer. „Nech sa Boh zmiluje nad Tvojou dušou. Ďakujem Ti, že si bol takým jasným svetlom môjho života. Vždy tu budem pre Tvoju rodinu, keď ma bude kedykoľvek potrebovať. Veľmi Ťa mám rád, priateľu môj!“, rozlúčil sa Lewis emocionálne so svojim šéfom.