Thumb tben6099 Thumb tben6044 Thumb tben6052 Thumb tben6071 Thumb tben6089 Thumb tben6092 1024x597 conti wc8s sk Thumb tben6096 Thumb tben6104 Thumb tben6107 Thumb tben6114 Thumb tben6116 Thumb tben6118 1024x597 conti wc8s sk Thumb tben6119 Thumb tben6127

Zaostrené na elektrinu

Kia predstavila v Ženeve tri novinky. Z toho dve sériové autá a jeden koncept.

Začnem konceptom Imagine by Kia , ktorý sa vymyká úplne zo všetkého, čo sme tento rok v Ženeve videli. Veľkostne ide o auto kategórie C, čiže kompakt, ale nie, nehľadajte v ňom nový crossover odvodený od Ceeda.  Ten spoznáme v sériovej podobe až na jeseň vo Frankfurte.  Toto je samostatný projekt čisto elektrického auta, ktoré chce byť trochu liftbackom, trochu SUV-čkom, ale aj crossoverom.  Ide o 4-mieste auto s dverami otvárateľnými proti sebe.  Zaujímavý je hlavne jeho kokpit, teda palubná doska pozostávajúca z 21 displejov. Akoby dizajnéri chceli vytvoriť paródiu na dnešnú dobu, keď sa všetci výrobcovia predháňajú v tom, kto postaví auto s väčším počtom displejov s väčšou uhlopriečkou v interiéri. Tento koncept sa ako celok nedostane do sériovej výroby. Použité budú iba niektoré jeho myšlienky.

Hlavnou produkčnou premiérou Kie na ženevskom autosalóne bola nová generácia elektrického modelu Soul. Zatiaľ čo v USA sa predáva aj s klasickými spaľovacími motormi, do Európy mieri len jeho elektrická verzia. Pod toto rozhodnutie sa podpísal relatívne malý záujem o tento model na starom kontinente v minulosti v kombinácii s vysokým tlakom na emisie. Preto sa Kia rozhodla uľahčiť si robotu a vsádza čisto na elektrinu. Nový Soul si zachováva tradičnú koncepciu karosérie s charakteristickou siluetou strechy. Pri návrhu auta sa dizajnéri opäť veľmi zaujímavo popasovali s tvarom predných aj zadných svetiel, keď Soulu vdýchli výzor klonových vojakov zo Star Wars. Technika pod kapotou je identická s Hyundai Kona a elektrickou Kiou Niro. Na výber budú dve verzie batérie s kapacitou 39,2 kWh a 64 kWh. Obe poháňa elektromotor výkonu 150 kW/204 k. Verzia so slabšou batériou prejde na jedno nabitie 277 km a z 0 na 100 km/h akceleruje za 9,6 sekundy. Silnejšia má dojazd 452 km a hoci má o takmer 100 kg ťažšiu batériu, šprint z 0 na 100 km/h zvládne za 7,6 sekundy. Rozmerovo sa nový Soul nijako zásadne neodlišuje od predchodcu. V podstate to vyzerá, ako by Kia len výraznejšie modernizovala predošlý model. Aj vnútorný priestor sa zdá byť porovnateľný. Čisto elektrická verzia nám v prípade slovenského trhu hrá vyslovene do kariet, pretože predošlá generácia elektrického Soulu sa uchytila najmä v taxi službách a väčšina majiteľov si už určite brúsi zuby na novú generáciu. O to skôr, keď bude vybavená rovnakou technikou ako sesterský model Hyundai, ktorý už vo viacerých testoch ukázal, že kórejský koncept elektromobily je aktuálne najlepší na trhu.