Zákaz spaľovacích motorov v Nemecku by ohrozil 600 000 pracovných miest
Nástup elektromobilov by sa podľa štúdie odzrkadlil nielen na životnom prostredí, ale aj na priemysle a ekonomike krajiny.
Medvedia služba, tak označil šéf inštitútu Ifo Clemens Fuest avizovaný zákaz predaja vozidiel poháňaných spaľovacím motorom na území Nemecka. Inštitút vypracoval pre Zväz automobilového priemyslu (VDA) štúdiu, ktorá odhaľuje dopady zákazu benzínu a nafty na ekonomiku krajiny.
Nemecko - podobne ako Francúzsko, Holandsko, Nórsko alebo najnovšie Veľká Británia - plánuje zakázať prevádzku vozidiel so spaľovacími motormi na svojich cestách. Argumentuje snahou o zlepšenie životného prostredia.
Spolková rada (Bundesrat) v októbri minulého roka dokonca prijala nezáväzné uznesenie, v ktorom žiada Európsku úniu, aby od roku 2030 zakázala spaľovacie motory vo všetkých členských štátoch.
Inštitút Ifo vyrátal, že za prvých dvadsať rokov by množstvo emisií CO2 kleslo približne o jednu tretinu. Lenže súčasne môže v Nemecku zaniknúť až 600 000 pracovných miest. Pridaná hodnota nemeckého priemyslu by podľa Ifo klesla o trinásť percent, respektíve o 48 miliárd eur.
Prechod na vozidlá s nulovými lokálnymi emisiami by priamo v automobilkách pripravil o prácu 436 000 ľudí. Ďalších vyše 160 000 ohrozených miest sa týka malých a stredne veľkých firiem, ktoré pôsobia ako dodávatelia pre automobilový priemysel.
"Je dôležité, aby klimatická politika bola technologicky neutrálna," vyhlásil na tlačovej konferencii šéf inštitútu Ifo, Clemens Fuest. "To znamená stanoviť ciele ochrany klímy bez toho, aby predpisovala, akými technológiami to máme dosiahnuť."
Začiatkom augusta sa stretnú členovia Spolkovej vlády so zástupcami automobiliek, aby spoločne hľadali spôsob ako znížiť znečistenie ovzdušia naftovými motormi.