299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement
Thumb marchionne c Thumb jeep sergio Thumb jeep wrangler carabinieri sergio marchionne Thumb manley 1a Thumb jeep sergio Thumb manley 1 299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1024x597px Thumb manley 1b Thumb marchionne with manley Thumb marchionne d

Záchranca koncernov FIAT a Chrysler predčasne skončil

Nie je jasné, či šéf taliansko-amerického koncernu Sergio Marchionne stihol kvôli zdravotným problémom z funkcie odstúpiť sám alebo ho odvolali. Jeho zdravotný stav sa vraj náhle natoľko zhoršil, že už nedokáže plniť úlohy a do úradu sa nevráti. Akcie koncernu začali po tejto smutnej správe klesať.

Všetko sa začalo banálnou operáciou ramena koncom júna, z ktorej sa mal Marchionne rýchlo zotaviť. V polovici júla sa však začali šíriť klebety, že vedie koncernu hľadá za neho náhradu. Zdravotný stav 66-ročného Kanaďana talianskeho pôvodu sa vraj totiž natoľko skomplikoval, že ho v kóme museli z Turína previezť do univerzitnej nemocnice v Zürichu. Šéf koncernu John Elkann napísal: „S hlbokým zármutkom som prijal správu o zdravotnom stave Sergia. Táto situácia bola dlho nemysliteľná a zastihla nás s pocitom nespravodlivosti. Je to najťažší list môjho života,“ stojí v písme, v ktorom vylučuje Marchionneho návrat. „Najprv v koncerne FIAT, potom Chrysler a nakoniec FCA bol Marchionne najlepším riaditeľom na svete. Pre mňa bol ozajstným mentorom, kolegom a priateľom. Spoznali sme sa v najtemnejšej fáze histórie značky FIAT. Vďaka jeho inteligencii, výdrži a vedúcim schopnostiam sa nám podarilo spoločnosť zachrániť“, napísal 42-ročný Elkann.

Talianske denníky píšu o konci jednej epochy. Italo-Kanaďan zasadol na šéfovskú stoličku koncernu FIAT v roku 2004 keď stál tesne pred bankrotom. O 10 rokov neskôr zorganizoval kúpu v hlbokej kríze sa zmietajúceho amerického koncernu Chrysler. Bol to jeden z jeho najväčších úspechov keď sa mu podarilo spojiť štrukturálne a produktovo veľmi rozdielne spoločnosti. Od fúzie oboch mamutov na jeseň roku 2014 stúpla hodnota akcií koncernu FCA o takmer 350%. To sa nepodarilo doteraz žiadnej inej automobilovej spoločnosti na svete. Jeho posledným úspechom je bilancia prvého polroka 2018, v ktorom  sa FCA ako siedmy najväčší automobilový producent sveta po prvý raz ocitol v čiernych číslach. Bývalý taliansky premiér Paolo Gentiloni ocenil Marchionneho“ surové jednanie“, odvahu a víziu. Na čele koncernu mal stáť do apríla 2019.

Marchionne tiež úspešne uviedol na burzu značku Ferrari a v poslednom čase sa snažil nadviazať spoluprácu s kórejským koncernom Hyundai. Na verejnosti sa poslednýkrát objavil 26. júna keď odovzdal carabinierom pre nich špeciálne vyrobený Jeep Wrangler. Už vtedy pôsobil veľmi unaveným dojmom. Nedávno predstavený strategický plán FCA na najbližších 5 rokov kladie dôraz na značky Alfa Romeo, Maserati, RAM a predovšetkým Jeep, ktorý sa má stať koncernovým ťahúňom.

Prezidentom Ferrari bude John Elkann, člen rodiny Agnelliovcov, ktorá vlastní väčšinu akcií koncernu FIAT. Elkann je aj jeho prezidentom. Riaditeľom automobilky Ferrari sa stal Louis C. Camilleri, ktorý doteraz pôsobil vo vedúcich funkciách tabakového koncernu Philip Morris.

Zdá sa, že v mocenskom boji o vedenie koncernu FCA sa presadila anglo-americká skupina, ktorá  strieda doteraz pôsobiacich Talianov. V duchu nového 5-ročného plánu vizionára Marchionneho nahradí totiž vo funkcii doterajší šéf divízií Jeep  a RAM 54-ročný Brit Mike Manley. Krátko po jeho nominácii rezignoval jeden z Marchionneho najbližších spolupracovníkov - šéf FCA pre Európu, Stredný východ a Afriku - 54-ročný Alfredo Altavilla. V koncerne FIAT a neskôr aj Chrysler zastával od roku 1990 viaceré vedúce posty. On a hlavný finančník koncernu Richard Palmer boli najhorúcejšími kandidátmi na Marchionneho nástupcu.