28988 opel astra st online autozurnal 1140x190
Thumb img 9869 Thumb boot 3 Thumb boot 4 Thumb img 0637 Thumb vs 018 Thumb visions back 28988 opel astra st online autozurnal 1024x597 Thumb vs 030 Thumb vs 031 Thumb vs 033 Thumb vs 039 Thumb vs 014 Thumb vs 019

Za volantom prototypu Škoda VisionS: Riadiť ho je makačka

Vždy som si predstavoval, že najvzácnejšie auto, aké kedy budem šoférovať, bude superšportiak alebo veterán. Omyl, je to pripravované prvé športovo-úžitkové vozidlo českej značky.

Tiež sa vám pri návšteve autosalónu stalo, že by ste sa v niektorom z vystavených áut najradšej hneď previezli? Mne sa to podarilo. Vitajte na palube konceptu Škoda VisionS!

Ako už asi viete, ide o predchodcu nového veľkého SUV značky Škoda, ktoré sa v sériovej podobe objaví na jeseň a jeho predaj odštartuje začiatkom budúceho roka. Zovňajšok konceptu približne na 80 percent zodpovedá finálnemu produkčnému autu, vrátane zaujímavých zdvojených predných svetlometov. Som zvedavý, pretože má svalnaté proporcie a naživo vyzerá nádherne. Lenže, VisionS ponúka náhľad aj do vzdialenejšej budúcnosti. Dokáže jazdiť čisto na elektrinu, keďže ide o plug-in hybrid, a má mimoriadne futuristicky riešený interiér. Naozaj začínam veriť predpovediam, že budúce generácie šoférov si autá nebudú porovnávať skrz výkon motora alebo počet valcov. Všetko to budú elektromobily, prípadne hybridy s malými spaľovacími motorčekmi a porovnávanie sa presunie na rýchlosť internetového pripojenia, počet a rozlíšenie displejov alebo dokonalosť funkcie autonómneho riadenia. A testy áut budú pripomínať recenzie smartfónov alebo tabletov. Bŕŕŕ...

Čierno-biela farebná kombinácia, doplnená o sklenené plochy interiéru náramne pristane. Batožinový priestor bude v sériovej verzii údajne väčší ako v koncepte. Hoci nové veľké SUV značky Škoda dostane platformu MQB a bude súrodencom VW Tiguan, autosalónový prototyp stojí na technickom základe Audi Q5.

Škoda VisionS by v takom teste určite obstála, rátajte so mnou: Dva displeje sú na palubnej doske, tretí na stredovom tuneli a štvrtý medzi sedadlami druhého radu. Plus každé operadlo v prvých dvoch radoch obsahuje jeden elektricky výsuvný displej. Dokopy je ich teda osem. Zabudnúť nemôžem ani na dokovacie stanice pre smartfóny vo výplniach dverí a batožinovom priestore, obsahujúce funkciu bezdrôtového nabíjania.

Dizajnéri vychádzali z vízie, že autá budúcnosti budú jazdiť plne autonómne, teda bez zásahu šoféra (hoci koncept VisionS to nedokáže) a posádka sa na ceste musí nejak zabaviť. Hľadieť iba tak z okna by vraj bola nuda.

Dva obrovské, 16-palcové displeje na palubnej doske majú pôsobivú 3D grafiku. Nie som fanúšikom plne digitálnych prístrojových panelov – radšej mám analógové „budíky“, ktoré vo mne evokujú náramkové hodinky, teda akýsi šperk. Ak budú displeje nádherné ako v štúdii VisionS, tak ich beriem. V prototype fungovali iba čiastočne, napríklad prístrojový panel nezobrazoval reálnu rýchlosť, ale dookola premietal to isté grafické intro. Pre pózovanie na autosalónoch to samozrejme bohate stačí, veď koncept je určený hlavne na statické obzeranie, nie jazdenie. Niekoľko novinárov však predsa len dostalo výnimku.

Volič prevodovky pripomína umelecké dielo. Jednotlivé režimy indikuje zmena podsvietenia.

Vo veľkej hale neďaleko mladoboleslavského výrobného závodu som aj ja mal možnosť, absolvovať niekoľko malých okruhov a presvedčiť sa, že VisionS funguje. No funguje, dokáže sa rozbehnúť a zastaviť. Zatáčať sa mu veľmi nechce a potrebuje na to veľa miesta, lebo polomer otáčania je obrovský.

Karoséria pozostáva z laminátu a podvozok je urobený napevno, čiže vôbec nepruží. Preto sa so Škodou VisionS smie jazdiť iba po absolútne rovnom povrchu, prvá diera alebo spomaľovací prah by mohli spôsobiť prasknutie karosérie. Vonkajšie kľučky dverí sa po jemnom zatlačení elegantne vysunú. Slúžia však iba ako madlá, lebo reálne odistenie dverí zabezpečujú elektrospínače – podobné, aké má väčšina modernejších áut na veku batožinového priestoru. Posed za volantom v efektných, ale tvrdých sedadlách je naozaj vysoký. Ostáva už len naštartovať. Tlačidlo start/stop na stĺpiku riadenia slúži iba na ozdobu, auto sa v skutočnosti aktivuje „tajným“ prepínačom pod palubnou doskou. Volič prevodovky funguje ako joystick – jeden klik dopredu a vyrážam.

Brúsené sklo vídame v konceptoch Škody často. Vzdávajú poctu českému krištáľu.

Jazdiť musím krokom, čo vzhľadom na stiesnený priestor a piliere v hale nevadí. Prototyp postavený na 21-palcových kolesách s širokými pneumatikami 275/40 nemá posilňovač riadenia, takže manévrovanie je celkom makačka. Auto pri každom zatočení jemne vŕzga, no jazdí úplne potichu. Celý čas sa totiž veziem výhradne na elektrinu. Pozor na mňa i ostatných novinárov dáva „pán Standa“. Je niečo ako opatrovateľ Škody VisionS, ktorý zodpovedá za to, aby sa drahému prototypu nič nestalo. Reálna hodnota auta sa ťažko odhaduje, keďže ide o jediný existujúci exemplár. Každopádne náklady na ručnú výrobu, zahŕňajúce materiál i pracovnú silu, sa vyšplhali na tri milióny eur. Perličkou je, že Škoda si prototyp nechala postaviť u externej firmy v Nemecku.

Nečudo, že s autom musím zaobchádzať mimoriadne opatrne. Dvere zatvárať jemne a na niektoré detaily vôbec nesiahať. Napríklad na iPhony vo dverách, ktoré sú tam síce prilepené, ale celá výplň je aj tak veľmi krehká. Autu sa nesmie nič stať, lebo o dva dni neskôr zamieri do Číny, kde ho Škoda ukáže na autosalóne v Pekingu. Standa tam poletí s ním. Hovorí, že stráženie prototypu je občas nervák - návštevníci autosalónov si chcú na všetko siahnuť. Na otázku, či túto úlohu dostal za odmenu alebo za trest sa len usmial. Vraj sa osvedčil pri strážení Škody VisionC (predchodca Superbu), takže ho poverili opäť.

Prvky z brúseného skla  sa do sériovej výroby nedostanú podobne, ako výsuvné kľučky. Nevyhovujú totiž bezpečnostným štandardom.

Jazda končí po niekoľkých minútach, keď sú batérie už celkom vyšťavené. Nielen samotný pohon, ale aj všetky displeje a osvetlenie vraj majú vysokú spotrebu energie. Preto vždy keď auto stojí, je cez predlžovačku pripojené ku klasickej elektrickej sieti. Mimochodom, osvetlenie a tablety sa dajú zapínať a vypínať aj zvonka, prostredníctvom externého tabletu. Ide vyslovene o praktickú vec, vymyslenú kvôli autosalónom. Po krátkej jazde nastupujem dozadu. V druhom rade sa sedí ešte o čosi vyššie ako vpredu. Jasné, sériové auto tam nebude mať dve samostatné sedadlá, ale klasickú trojmiestnu lavicu. Štedrý priestor na nohy sa však už nezmení, veď základné proporcie i rázvor ostanú v sériovom SUV rovnaké. Do tretieho radu nastúpiť nemôžem, ale letmý pohľad naznačuje, že bude vyslovene núdzový, resp. určený deťom. Napokon, ani jeden z hlavných potenciálnych konkurentov pre novú škodovku - Hyundai Santa Fe - v treťom rade veľa priestoru neponúka.

Prototyp sa reálne dobíja cez kábel ukrytý v podvozku. Zásuvka v zadnom blatníku je na ozdobu.

Zaujímavosťou je, že plug-in hybridný pohon Škody VisionS neubral ani centimeter z kabíny alebo kufra. Konštruktéri vytvorili priestor pre batérie pod sedadlami druhého radu. Výrazne im pri tom pomohol fakt, že auto nemá kardanový hriadeľ. Pohon 4x4 je riešený bez mechanického prepojenia náprav. Predné kolesá roztáča benzínový štvorvalec 1,4 TSI, spriahnutý so šesťstupňovou dvojspojkovou prevodovkou DSG, ktorej súčasťou je elektromotor. Zadné kolesá má na starosti druhý elektromotor, integrovaný do viacprvkovej nápravy. Plug-in hybrid od Škody príde do sériovej výroby okolo roku 2019 a ako prvá ho získa vlajková loď Superb. Predpokladám, že SUVčko bude nasledovať.

motor 1,4 TSI+2elektromotory
kombinovaný výkon [kW/k] 165/224
akčný rádius [km] 1000
dojazd na elektrinu [km] 50
maximálna rýchlosť [km/h] 200
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 7,8
spotreba paliva [l/100 km] 1,9
batožinový priestor [l] 460
cena modelu [€] 3 000 000

Rozmery: dĺžka 4700 mm, šírka 1910 mm, výška 1680 mm, rázvor osí kolies 2790 l.