Zaujímavosti
História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
Z praxe súkromného autoservisu: Čo si môžem svojpomocne opraviť na dnešných autách?
V servisných témach pokračujeme jednou z ďalších často sa opakujúcich otázok vás čiťateľov. Čo si na súčasných autách vieme opraviť svojpomocne, doma vo vlastnej garáži alebo na parkovisku pred bytovkou? Odpoveď sme hľadali opäť spolu s našimi poradcami z bratislavského servisu Maxim.
Každý asi začne rozmýšľaním u seba. Opravoval som na svojom aute v poslednej dobe vôbec niečo? Za seba poviem, že okrem dolievania vody do ostrekovača a oleja do motora som menil maximálne žiarovku, aj to nie na všetkých autách, v ktorých sa mi vypálila (na mysli mám hlavne testovacie vozidlá). Pretože nie všade som sa k svetlu vedel dostať. Niekoľko krát som menil koleso, štartoval auto cez káble a čo sa týka elektroniky, ak bol problém, snažil som sa auto vyresetovať odpojením batérie. To je asi tak všetko. Ale nechajme hovoriť chlapcov od fachu.
„Na úvod treba povedať, že akúkoľvek opravu auta doma neodporúčame, pretože ak majiteľ nemá skúsenosti, môže mnoho vecí pokaziť. Azda niekedy bolo bežné robiť výbrusy a generálne opravy motora Škody 120 na parkovisku, dnes je situácia iná. Človek si na aute nižšej strednej triedy často nedokáže a ani nemôže vymeniť ani žiarovku v stretávacom svetle. Ide aj o zabezpečenie práce pre servisy. Najprv to boli garančné opravy – kde majiteľ, ktorý nechcel prísť o záruku, musel chtiac-nechtiac navštíviť autorizovaný servis. Dnes platí bloková výnimka a značkové servisy pocítili vďaka konkurencii úbytok zákaziek.
Teraz existujú u väčšiny značiek akcie na predĺžené záruky, kedy v zluve zvykne byť malými písmenami napísané, že táto 4 a viac ročná záruka platí len v prípade navštevovania autorizovaného servisu. Takže, v prípade pravidelnej servisnej prehliadky sa opäť musíte obrátiť práve na predražený autorizovaný servis. Podstatné je, že bežný majiteľ hoci aj Fabie či Focusa je donútený s takmer všetkými drobnosťami navštíviť servis. Je totiž skoro nemožné bez diagnostiky vymeniť pokazený elektrický diel. A je jedno, či je to snímač tlaku nasávania, váha vzduchu (MAF senzor), žeraviaca sviečka alebo zapaľovacia cievka. Pri drahších autách si nevymeníte doma ani autobatériu. Všetky poruchy zostávajú uložené v RJ motora až do ich vymazania diagnostikou. Druhá časť práce s diagnostikou je aj potrebná pre nakonfigurovanie niektorých dielov (EGR ventil), nastavenie RJ po výmene batérie. Ďalším úskalím je aj potreba zvláštneho náradia. Dnes musia konštruktéri uložiť do auta veľa príslušenstva a výbavy a využívajú na to všetky možné miesta. Obyčajne sú ťažko prístupné.
Motory sú napchaté do malých priestorov. Pri práci na montážnej linke to nikoho netrápi, motor sa do auta zasunie zospodu a upevní až nakoniec, keď je už všetko ostatné na mieste. Nemecké luxusnejšie autá majú autobatérie ukryté pod sedadlom vodiča, v batožinovom priestore pri kolese alebo za umelou stenou medzi zadnými sedadlami a kufrom. Bez rozobratia množstva dielov ju jednoducho nevyberiete. Na aktuálnej generácii Mercedesu B v naftovej verzii napríklad nie je možné vymeniť bežne opotrebovaný drážkový remeň s kladkami bez vybratia celého motora. Výmena žeraviacich sviečok na niektorých typoch motorov Ford TDCi trvá dve -tri hodiny, kým sa k nim zozadu motora dostanete. Pre výmenu stretávacej žiarovky v Renaulte Fluence je ideálne dať dolu celý predný nárazník, ak nechceme riskovať pnutie plastov a možné zlomenie. Obloženia stĺpikov, dverí, palubnej dosky sú často upevnené jednorázovými príchytkami a po akejkoľvek oprave začnú vydávať pazvuky.
Moderné automatické klimatizácie majú mnoho potenciometrov a motorčekov ovládajúcich klapky a výduchy a tým aj teplotu vzduchu. Ak sa niektorý z nich pokazí, bez diagnostiky sa nedá zistiť, ktorý treba vymeniť. Ani diagnostika vám nepovie, či netreba vybrať pre súčiastku za 50 eur celú palubnú dosku.
Princíp spaľovacieho motora je stále rovnaký. Pribudlo však veľa hadíc, snímačov, riadiacich jednotiek a iných vecí, ktoré sú elektronicky spojené s autom. Vypustiť olej a naliať nový sa môže zdať ľahké, ale platí, že nie vždy. Sú autá, kde na vybratie olejového filtra treba špeciálne náradie. Ak majiteľ nemá prístup k diagnostike, obmedzí sa jeho možnosť opravy na výmenu oleja v jednoduchých autách a prípadne výmenu bŕzd či výfuku. Na čistenie alebo výmenu DPF filtra treba napríklat v prípade modelu Toyota Avensis zdvihák, pretože treba dať dolu celú prednú nápravnicu a veci s tým súvisiace a samozrejme nastavenie riadiaceho softvéru. Je tu ešte jedna nebezpečná kategória majiteľov, a to tí, ktorí sa stanú autoopravármi po prečítaní diskusie na fóre značky na webe. Denne sa stretávame s majiteľmi, ktorí nám donesú vytlačené návody na opravu alebo rovno servírujú normohodiny, ktoré máme na opravu, pretože to tak čítali. Im nevysvetlíte, že v praxi sa často skrutka aj zatrhne, aj sa nedá povoliť a okrem pokazenej súčiastky za 17,50 eur treba vymeniť aj inú vedľa nej za 350 eur. Aj takýmto ľuďom sa snažíme po oprave ukázať práve pre takého situácie fotky z opravy spolu so starými dielmi. Prípadne po dohode môžu opravu sledovať pri aute. Väčšina nám dá za pravdu, no samozrejme nie všetci. Niekedy teda aj z nášho servisu odchádza zákazník, ktorý síce pracuje ako pekár, prípadne vývojár softwaru, ale vďaka j prečítaným článkom na internete sa považuje za lepšieho automechanika.“ Na záver vás chcem požiadať o spoluprácu. Napíšte mi, aké servisné témy vás zaujímajú, ktorým problémom alebo častiam auta by sme sa v budúcnosti mali venovať. Píšte mi na mail michal.karpat@gmail.com, prípadne do diskusií na našom webe autozural.com.