29451 suv runout online carousel crossland 1140x190
Thumb 9572 img 1913 Thumb 95290 large z herlian do banskeho za sedem minut beres vyhral rally sprint vranov Thumb 95300 large z herlian do banskeho za sedem minut beres vyhral rally sprint vranov Thumb 95299 large z herlian do banskeho za sedem minut beres vyhral rally sprint vranov Thumb 95291 large z herlian do banskeho za sedem minut beres vyhral rally sprint vranov Thumb 95296 large z herlian do banskeho za sedem minut beres vyhral rally sprint vranov 29451 suv runout online mokka 1024x597 Thumb 95292 large z herlian do banskeho za sedem minut beres vyhral rally sprint vranov Thumb 95288 large z herlian do banskeho za sedem minut beres vyhral rally sprint vranov Thumb 95295 large z herlian do banskeho za sedem minut beres vyhral rally sprint vranov Thumb 95293 large z herlian do banskeho za sedem minut beres vyhral rally sprint vranov Thumb 95294 large z herlian do banskeho za sedem minut beres vyhral rally sprint vranov Thumb 95300 large z herlian do banskeho za sedem minut beres vyhral rally sprint vranov 29451 suv runout online mokka 1024x597 Thumb 95299 large z herlian do banskeho za sedem minut beres vyhral rally sprint vranov Thumb 95298 large z herlian do banskeho za sedem minut beres vyhral rally sprint vranov Thumb 95297 large z herlian do banskeho za sedem minut beres vyhral rally sprint vranov Thumb 95296 large z herlian do banskeho za sedem minut beres vyhral rally sprint vranov Thumb 95295 large z herlian do banskeho za sedem minut beres vyhral rally sprint vranov Thumb 95294 large z herlian do banskeho za sedem minut beres vyhral rally sprint vranov Thumb 95293 large z herlian do banskeho za sedem minut beres vyhral rally sprint vranov 29451 suv runout online mokka 1024x597 Thumb 95292 large z herlian do banskeho za sedem minut beres vyhral rally sprint vranov Thumb 95291 large z herlian do banskeho za sedem minut beres vyhral rally sprint vranov Thumb 95290 large z herlian do banskeho za sedem minut beres vyhral rally sprint vranov Thumb 95289 large z herlian do banskeho za sedem minut beres vyhral rally sprint vranov Thumb 95288 large z herlian do banskeho za sedem minut beres vyhral rally sprint vranov

Z Herlian do Banského za sedem minút: Béreš vyhral Rally Sprint Vranov

Po tom, čo organizátori Rally Tríbeč oznámili, že podujatie sa neuskutoční, tohtoročná sezóna majstrovstiev Slovenska v automobilových súťažiach skončila. To ale neznamená, že si posádky nemajú kde zajazdiť. Okrem tradičnej Auto Show na Slovakia Ringu je na programe ešte niekoľko - povedzme - amatérskych súťaží.

Sobotňajší Rally Sprint Vranov nad Topľou prilákal na štart aj také mená, ako Jozef Béreš junior alebo Tibor Cserhalmi. A tiež niekoľko maďarských jazdcov.

Veľkým lákadlom bola dnes už legendárna rýchlostná skúška Herľany - Banské, známa hlavne z "veľkej" Rally Košice. Vyše šesťdesiat súťažných posádok ju absolvovalo dvakrát, najprv ako Herľany - Banské a potom ako Banské - Herľany. Počet meraných kilometrov dosiahol číslo 22, prejazdy neboli prakticky žiadne.

Na prvý pohľad by sa žiadalo viac rýchlostných skúšok, ale organizátori mohli byť napokon radi, že sa odjazdili aspoň plánované dve. Súťaž totiž začínala s vyše hodinovým meškaním a ďalšie zdržanie pridali havárie. Našťastie, posádky z nich vyviazli bez zranení.

Dážď, ktorý padal takmer celý deň, si vďaka šmykľavej trati užili súťažiaci i diváci, premoknutí na kosť. Asi najviac priaznivcov sa sústredilo k "mostíku", čo je jedno z najzaujímavejších miest herlianskej rýchlostky. Práve tam vznikla väčšina našich fotografií.

Najlepší súčet časov z dvoch meraných úsekov zaznamenali Jozef Béreš junior so Zoltánom Repásom na Mini JCW WRC. Tibor Cserhalmi s Petrom Vejačkom osedlali Škodu Fabia WRC od Tomáša Ondreja a skončili druhí so stratou bezmála 14,8 sekundy. Tretiu priečku si na vranovskom relyšprinte vyjazdili Tomáš Kukučka s Radovanom Moznerom mladším, v kokpite osvedčeného Mitsubishi Lancer Evo IX.

Inak Béreš bol jedným z mála jazdcov, ktorí cestou hore do Banského zaznamenali lepší čas než následne v opačnom smere, teda dole kopcom do Herlian (7:00,5 min. vs. 7:21,507 min.).

Za zmienku stojí aj štvrtá priečka Mareka Pazderáka, ktorý Ladu VFTS vymenil za silné Mitsubishi Lancer Evo VI.

Poradie v cieli: 1. Béreš jun./Repás (Mini JCW WRC) 14:22,007 min, 2. Cserhalmi/Vejačka (Škoda Fabia WRC) +14,766 s, 3. Kukučka/Mozner jun. (Mitsubishi Lancer Evo IX) +20,704, 4. Pazderák/Klapak (Mitsubishi Lancer Evo VI) +52,236, 5. Mozner/Markovič (Mitsubishi Lancer Evo IX) +1:20,268 min, 6. Csomos/Nagy (Renault Twingo R2) +1:57,130, 7. Tabori/Szegedi (Citroen C2 R2 Max) +2:15,388, 8. Deak/Maliak (Renault Clio RS) +2:22,332, 9. Forgacs/Szabo (BMW M3 E36) +2:28,224, 10. Plichta/Svat (Citroen C2) +2:34,034.

Mitsubishi Tomáša Kukučku šlo občas len po troch kolesách.

Súťaž bola určená pre licencovaných jazdcov i amatérov. V aute však nesmel chýbať bezpečnostný rám.

Maďari priviezli na štart niekoľko zaujímavých áut. Historický FIAT 131 Abarth nanešťastie odmietol poslušnosť hneď v úvode. Lada Samara v úprave pre skupinu A cieľ videla. Pod kapotou má benzínovú jedna-trojku, vyladenú na výkon približne 66 kW (90 k).

Ďalší Maďar Miklós Csomos bol najrýchlejší medzi vozidlami s jednou poháňanou nápravou. Jeho Renault Twingo R2 je továrenský špeciál, vybavený atmosférickým štvorvalcom 1,6 litra, dosahujúcim výkon 118 kW (160 k) pri 7000 1/min. Motor spolupracuje s päťstupňovou sekvenčnou prevodovkou. Minimálna hmotnosť auta je 1030 kilogramov.

Divákom sa predviedol aj Martin Koči, účastník majstrovstiev sveta v kategórii WRC2. V Herľanoch pôsobil ako predjazdec s dvomi nulami na dverách.

Na mokrej trati nebola núdza o takzvané "krízovky". Najhoršie dopadli Peter Kaššai (Renault Clio RS) a Ákos Foczkó (Lada VFTS). Posádky vyviazli bez zranení.

Maďari na Ladách sú známi divokými prejazdmi. Zahambiť sa však nenechal ani náš Pavol Spišák.

Peter Dubóczi vodí po tratich amatérskych súťaží Trabant vybavený motocyklovým motorom z Yamahy R1.

Milan Kundis udržiava Škodu 130 RS v perfektnom stave.