29451 suv runout online carousel crossland 1140x190
Thumb 1111111wwww Thumb moskva tarquini 650x375 Thumb moskva thompsona 650x374 Thumb moskva chilton 650x377 Thumb 68597 large wtcc moscow red square Thumb 68596 large moskva thompson Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb 68595 large moskva munnich Thumb 68594 large moskva muller Thumb 68593 large moskva morbidelli Thumb 68592 large moskva monteiroa Thumb 68591 large moskva monteiro Thumb 68590 large moskva lopez Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb 68589 large moskva kozlovskija Thumb 68588 large moskva kozlovskij Thumb 68587 large moskva huffa Thumb 68586 large moskva huff Thumb 68585 large moskva coronel Thumb 68581 large moskva valente Thumb 68580 large moskva thompsona Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb 68579 large moskva tarquini Thumb 68578 large moskva sabatino Thumb 68577 large moskva munnicha Thumb 68576 large moskva morbidellia Thumb 68575 large moskva monteirob Thumb 68574 large moskva misiulia Thumb 68573 large moskva michelisz Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb 68572 large moskva ma qing hua Thumb 68571 large moskva lopeza Thumb 68570 large moskva chilton Thumb 68569 large moskva huffb Thumb 68568 large moskva engstler Thumb 68567 large moskva di sabatino Thumb 68566 large 1111111wwww

WTCC je tento víkend v Moskve. Kvalifikáciu vyhral Lopez a Citroen

Po pretekoch na Hungaroringu, Slovakiaringu a Salzburgringu sa majstrovstvá sveta v pretekoch cestovných automobilov WTCC presťahovali do ruskej metropoly.

Pre pilotov je okruh neďaleko Moskvy stále nový. Po prvýkrát mohli totiž v najrozľahlejšej krajine sveta štartovať vlani. Na Moscow Raceway, ktorý navrhol projektant okruhov F1 Hermann Tilke a otvorili ho pred 2 rokmi, vyvrcholí prvá polovica sezóny. Pretekárska trať merajúca asi 4 km a ležiaca asi 80 km od ruskej metropoly pri obci Volokamsk má dávnejšiu tradíciu. Investíciou za vyše 110 mil € ju stavali už od roku 2008. Preteky MS superbikov na nej po prvý raz poriadali v roku 2012. Vlani tam okrem šampionátu WTCC hosťovali aj medzinárodné nemecké majstrovstvá v pretekoch cestovných automobilov DTM. Moderná 12-20 m široká trať s 20 m prevýšením obsahuje 15 zákrut rozličných typov a jednu dlhú rovinku.

„Je to ťažký okruh“, tvrdí bývalý šampión Rob Huff, ktorý túto sezónu jazdí za domáci tím Lada. „Povrch trate je veľmi šmykľavý. Neraz sa cítim ako keby som jazdil na vode. Okrem toho je asfalt veľmi drsný a ten naše pneumatiky doslova šmirgľuje. Pre tímy je to veľká výzva ale pre divákov neraz veľká zábava.“

Potvrdilo sa to aj na minuloročnom premiérovom podujatí. Všetky štartujúce značky jazdili na podobnej úrovni a mali rovnaké šance bodovať. Všetko sa však skončilo dramatickými scénami. Autá BMW, Chevrolet, Honda, Lada a SEAT sa na rovinkách púšťali do napínavých bratovražedných súbojov – a tak aj skončili…

Mimochodom organizátori sa vlani príliš nepreslávili. Už pri klasickej havárii po štarte zostalo totiž práve záchranné vozidlo stáť na okraji trate a preteky museli dokonca prerušiť. To nebola dobrá vizitka. Pre značky štartujúce vo WTCC, najmä pre domácu Ladu, patrí však toto podujatie medzi najdôležitejšie.

„My Rusi milujeme motoristický šport“, tvrdí továrenský jazdec Lady Michail Kozlovskij. Zistil to aj nováčik ruského tímu Huff keď konštatoval: „Myslím, že veľkosť vášne pre Ladu v Rusku spoznáte až keď sem prídete. Je to veľmi patriotická krajina a podieľa sa na tom aj Lada. Som zvedavý ako nás privítaju“, dodáva Brit.

Je jasné, že nie ako favoritov. V tejto pozícii sú totiž piloti Citroen. Jose-Maria Lopez (v priebežnom hodnotení šampionátu má na svojom konte 179 bodov), Yvan Muller (138) a Sebastien Loeb (134). Štvrtý v poradí Tiago Monteiro (96) za nimi výrazne zaostáva. Víťazstvo auta inej značky než Citroen by bolo obrovským prekvapením.

Moskva_TARQUINI

Lada vsádza na podporu krajanov a verí, že bude mať šancu zabodovať. „Na pódiové miesta tentoraz neašpirujeme“, priznáva James Thompson. „Šmykľavý povrch by však mohol  byť pre nás výhodou“, dodáva Brit.

V prvom tréningu boli spomedzi 21 pilotov najrýchlejší Yvan Muller (1:39,898 min), Gabriele Tarquini (+0,064 s) a Tom Coronel (+0,232 s). Na ďalších miestach prvej desiatky skončili autá Chevrolet, Citroen a Honda. Vedúci jazdec šampionátu Lopez obsadil až 8. priečku. Za ním skončili debutant Qing-Hua Ma (Citroen) a Gianni Morbidelli (Munnich-Chevrolet).

Autá domáceho tímu Lada sa v prvom meraní síl do prvej desiatky neprebojovali. Thompson so stratou 1,217 s obsadil 12. miesto, Kozlovskij a Huff skončili na 16. a 17. priečke.

Moskva_THOMPSONa

Z najlepšieho tréningového výsledku možno vyčítať ako sa WTCC od vlaňajška zmenilo. Minulý rok si Muller v Moskve vybojoval najlepšiu pozíciu na štarte časom 1:43,296 min a dnes bol Francúz už v prvom  tréningu o 3,5 s rýchlejší! Možno však očakávať, že v druhom a predovšetkým kvalifikačnom tréningu čas ešte zmenší.

V druhom voľnom tréningu sa veľa nezmenilo. Muller čas skrátil na 1:39,505 min. „Trať sa zlepšuje. Čím viacej jazdíme, tým pneumatiky lepšie priliehajú. Sme na dobrej ceste ale kvalifikácia je vždy niečo úplne iné“, povedal Muller pred „generálkou“. Za ním skončili Tarquini (+0,414 s), Hugo Valente (Chevrolet +0,438 s), Chilton (+0,593) a Coronel (+0,598 s).

Najlepšiu štartovaciu pozíciu do nedeľňajších pretekov si časom 1:38.651 min už tretíkrát v tejto sezóne vybojoval líder priebežného hodnotenia Argentínčan Lopez. Jeho zásluhou získal Citroen najlepšie východiskové miesto tento rok už po 5-ty raz. Tesne za ním skončili však 2 jazdci tímu Honda – Tarquini (+0,226 s) a Monteiro (+0,515). Ďalšie pozície zaujali Loeb (+0,929) a Chilton (+1,047).

Moskva_CHILTON

Z hľadiska Hondy je to viacej než pozitívny výsledok. Monteiro: „Veľmi sme spokojní s výsledkom. Auto je výrazne lepšie než sme očakávali. Súperili sme o najlepšiu pozíciu na štarte.“

Spokojní môžu byť aj ďalší piloti. Predovšetkým nováčik Ging-Hua Ma z tábora Citroen. Číňan sa vo svojej prvej kvalifikácii dostal na 9. priečku. To znamená, že do druhých pretekov bude štartovať z prvého radu! Vedľa neho bude stáť Hugo Valente vo vozidle Campos-Chevrolet, ktorého 10. priečka v kvalifikácii automaticky radí na prvé štartovacie miesto.