Thumb img 8030 Thumb img 8027 Thumb img 8038 Thumb img 7991 Thumb img 7995 Thumb img 8005 1024x597 conti wc8s sk Thumb img 8018 Thumb img 8014 Thumb img 8022 Thumb img 8024 Thumb img 7996

Vyskúšali sme novú samoobslužnú čerpačku. Je lacná a bez služieb

Obslúžiť sa sám pri platení za palivo zvládne každý. Hlavným lákadlom sú ceny, pneumatiky si však na Tankomate nedohustíte.

V zahraničí sme si už zvykli, obslúžiť sa pri tankovaní paliva sami. Hlavne v susednom Rakúsku sú populárne samoobslužné čerpacie stanice, kde šofér nielen natankuje, ale aj zaplatí bez pomoci personálu. Nik okrem neho totiž na pumpe nie je. 

Odmenou má byť najmä atraktívnejšia cena za palivo v porovnaní s bežnými čerpacími stanicami.

Samozrejme, ak dopĺňanie pohonných hmôt automaticky spájate s pitím obľúbenej kávy z miestnej predajne, potom na samooblužnej pumpe nepochodíte. Avšak niektorým ľuďom môže prísť vhod, že nemusia zakaždým odmietať ponúkané žuvačky, ktoré sú práve v akcii.

Niekoľko samoobslužných čerpacích staníc máme aj na Slovensku. Ďalších 50 chce pridať bratislavská spoločnosť Tankomat. Stáť budú predovšetkým v okolí obchodných centier. Zatiaľ existujú dve - jedna v Banskej Bystrici, druhá v Košiciach.

Médiá medzičasom informovali, že za projektom Tankomat stojí bývalý minister hospodárstva Juraj Miškov. Nás viac zaujímala praktická stránka veci. 

Oranžovým samoobslužným čerpačkám dodáva palivo česká rafinérska spoločnosť Unipetrol, patriaca pod poľský koncern PKN Orlen. Unipetrol u nás zásobuje napríklad aj čerpacie stanice Tesco.

Na Tankomate sú k dispozícii dva druhy paliva: 95-oktánový benzín a nafta. Obe palivá sú aditívované. Konkurenčné Tesco ponúka aj lacnejší - neaditívovaný - benzín od Unipetrolu.

V čase našej návštevy košického Tankomatu (2. september) stál liter benzínu 1,199 eur a liter nafty 1,03 eur.

Samotné tankovanie sa začína platením v platobnom termináli medzi dvoma stojanmi. Šofér si vyberie typ paliva, číslo stojanu, spôsob platby a sumu, za akú chce natankovať. Hotovosťou alebo kartou následne uhradí zvolenú čiastku. Potom ho dotyková obrazovka vyzve, aby začal čerpať palivo.

Môže sa stať, že ste plánovali natankovať povedzme za 50 eur, ale do auta sa napokon zmestilo palivo len za 45 eur. Systém stiahne z účtu iba reálne načerpané palivo. Ak ste platili hotovosťou, okrem tradičného pokladničného bločku dostanete aj druhý. Je na ňom zaznamenaný výdavok.

Tankomat hotovosť nevydáva. Neprečerpané peniaze dostanete späť v podobe poukážky. Pri nasledujúcom tankovaní stačí načítať čiarový kód z poukážky.

Premiérové tankovanie na samooblužnej čerpacej stanici nám zabralo približne toľko času, akoby sme boli na klasickej pumpe. Keď sa človeku jednotlivé kroky zautomatizujú, mohlo by byť tankovanie o čosi rýchlejšie. 

Paradoxne, v prvých týždňoch je na samoobslužnej čerpačke personál, pripravený poradiť. Potom sa v prípade problémov bude treba obrátiť na non-stop infolinku.

Tankomat je výhradne o čerpaní paliva. Ak si potrebujete dohustiť pneumatiky alebo len umyť čelné okno, musíte vyraziť na tradičnú čerpaciu stanicu. Samoobslužná totiž žiadne doplnkové služby zatiaľ neponúka.

Obrazom

Košický Tankomat má štyri tankovacie stojany a dva platobné terminály. V čase našej návštevy boli prázdne.

Platba v hotovosti je možná výhradne bankovkami, a to v hodnote od päť do sto eur.

Takto vyzerá doklad o preplatku. Tankomat hotovosť nevydáva, peniaze späť dostanete vo forme poukážky. Použiť ich môžete pri nasledujúcom tankovaní načítaním čiarového kódu.

Tankomat prijíma najrozšírenejšie karty MasterCard, Maestro, Visa a Visa Electron.