Vw 06 2020 1140x190 t cross
Thumb 1f Thumb 2f

Výroba Fordu C-Max sa končí, na obzore je nová Kuga

Záujem o kompaktný minivan vlani klesol o pätinu. S Kugou sa spájajú veľké očakávania.

V júni zíde z výrobnej linky v nemeckom meste Saarlouise posledný Ford C-Max. Modrý ovál ukončí produkciu kompaktného MPV, vrátane priestrannejšej verzie Grand C-Max, pre slabý záujem zákazníkov. Predaj týchto áut sa vlani prepadol o 21 percent. Z tohto dôvodu sa minivan nedočká nástupcu. Ford očakáva, že ľudia si namiesto MPV, zvolia crossover alebo SUV. 

Zamestnanci v Saarlouise prejdú z troj- na dvojzmennú prevádzku. Sústrediť sa budú na výrobu Focusa a nových elektrifikovaných modelov. Niektorí pracovníci odídu do dôchodku, iní opustia svoju pracovnú pozíciu výmenou za štedré odstupné. Ford očakáva, že fabriky v Saarlouise a Kolíne v najbližšom čase opustí približne 5000 zamestnancov.

Súčasťou reštrukturalizácie je zavretie troch fabrík v Rusku. Výroba Fordov sa skončí v mestách Petrohrad i Naberežnyje Čelny. V Jelabuge ukončia produkciu motorov. Modrý ovál okrem toho spojí svoju britskú základňu so spoločnosťou Ford Credit Europe. Sídliť budú v Duntone, východne od Londýna.

Aj takto sa automobilka snaží vrátiť k zisku na starom kontinente. Veľké očakávania vkladá do novej Kugy, ktorú uvidíme už v utorok 2. apríla. Tretia generácia kompaktného SUV využije kompletný technický základ Fordu Focus. Platforma C1 umožnila konštruktérom natiahnuť rázvor náprav a dopriať predovšetkým cestujúcim na zadných sedadlách viac priestoru.

Nálož nových technológií prinesie adaptívne plne diódové svetlomety, najnovšiu evolúciu hlasového ovládania alebo čiastočne autonómne riadenie.

Pod kapotou nájdeme benzínový trojvalec 1,5 EcoBoost a naftové štvorvalce 1,5 a 2,0 EcoBlue. Benzínový motor dostane elektrickú podporu vďaka 48V mild hybridného pohonu. Prídavný elektromotor sám auto nepotiahne, ale pomôže pri zrýchľovaní.