299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement
Thumb 6c Thumb 7c Thumb 1c Thumb 3c Thumb 2c Thumb 4c 1024x597 conti wc8s sk Thumb 5c Thumb 5c Thumb 7c Thumb 8c Thumb 9c Thumb 10c 1024x597 conti wc8s sk Thumb 11c Thumb 12c Thumb 13c Thumb 14c Thumb 15c Thumb 16c Thumb 17c 1024x597 conti wc8s sk Thumb 18c Thumb 19c Thumb 20c Thumb 21c Thumb 22c Thumb 23c Thumb 24c 1024x597 conti wc8s sk Thumb 26c

Vynovený Citroën C4 Cactus na Slovensku s cenou od 12.490 eur

Modernizovaný Cactus už nepichá do očí. K uhladenému dizajnu pridáva lepšie odhlučnenenie, pohodlnejšie sedadlá a revolučné tlmiče s hydraulickými dorazmi.

Prihlás sa na odber kanálu Autožurnál:

 

 

Uplynuli štyri roky, odkedy sme prvýkrát hýkali pri pohľade na Citroën C4 Cactus. Odvážny dizajn auta s množstvom netradičných riešení málokoho nechali chladným.

Nedávno nám Francúzi predstavili kompletne vynovený Cactus a už prvý pohľad prezradí, že novinka ubrala čosi z kontroverzného dizajnu. Karoséria je uhladenejšia, zmizli z nej niektoré ochranné plasty a bočné lišty AirBump sú podstatne menšie.

Dôvod veľkých zmien je jednoduchý. Cactus musí byť univerzálnejším autom, ktoré čiastočne nahradí aj dosluhujúci hatchback Citroën C4.

Nové hlavné predné svetlomety už nie sú vtlačené hlboko do útrob karosérie ako predtým. Konštruktéri pôvodne obhajovali toto riešenie ochranou svetiel pred parkovacími "ťukesmi". Svetlomety o čosi narástli a hoci naďalej obsahujú jednoduchú halogénovú techniku, mali by byť účinnejšie. Trochu vyššie sa nachádzajú tenké pásy diód určených pre denné svietenie. LEDky sú opticky prepojené novou maskou chladiča.

Pozmenenú svetelnú techniku sme našli aj vzadu. Koncové svetlá sú po novom dvojdielne. Zasahujú hlboko do útrob piatych dverí a dostali modernú trojrozmernú grafiku. Bočné smerovky našli útočisko v spätných zrkadlách a zo strechy zmizli lišty pre ukotvenie strešného nosiča. Dodávať sa budú v rámci príplatkovej výbavy.

Citroën C4 Cactus vyráža do boja proti ostatným kompaktným hatchbackom s prakticky nezmenenými základnými rozmermi. Na dĺžku meria 4170 mm, na šírku 1710 mm, výška má hodnotu 1480 mm a rázvor osí kolies 2600 mm. Batožinový priestor v základnom usporiadaní pojme 358 litrov nákladu.

Hlavným heslom Francúzov je pohodlie. Novinka sú trúfa komfortom prekonať akúkoľvek konkurenciu v nižšej strednej triede. Nie sú to len slová, pretože konštruktéri zapracovali na sedadlách, odhlučnení aj na podvozku.

Nové predné i zadné sedadlá pripomínajú obývačkové kreslá. Vyrobili ich z hustejšieho a kvalitnejšieho penového materiálu. Na štyroch krajných miestach (okrem prostredného vzadu) pribudli dodatočné penové obdĺžniky - vraj aby bolo sedenie ešte príjemnejšie. Akurát škoda, že Citroën definitívne skoncoval s optickým prepojením predných sedadiel, vďaka čomu pôsobili ako jednoliata lavica.

Druhou dôležitou novinkou na ceste k najpohodlnejšiemu kompaktnému hatchbacku je dramaticky lepšie odhlučnenie kabíny. Tlmiace materiály pribudli prakticky všade, aby bol interiér účinnejšie izolovaný od aerodynamického šumu, hluku motora i odvaľujúcich sa kolies. Zmenené je tesnenie na dverách a modernizovaný Cactus dostal aj hrubšie sklá.

Najzásadnejšiu novinku omladzovacej kúry uvidíte až vtedy, keď sa k autu zohnete. Úlohou prepracovaného podvozka je radikálne vylepšiť jazdné vlastnosti na rozbitom povrchu, čo doteraz nebola práve ukážková disciplína tohto Citroënu. 

Každý tlmič obsahuje hlavnú tlmiacu jednotku a progresívne hydraulické dorazy na oboch koncoch. Jeden doraz funguje pri stlačení tlmiča (kompresii), druhý pri návrate do pôvodnej polohy (útlme).  

Pružiny sú mäkké, takže podvozok plavne vyžehlí nerovnosti na cestách. Keď sa pod kolesami objaví prepadnutý kanál, spomaľovací prah alebo iná väčšia nerovnosť, tlmič prepruží a k slovu sa dostanú hydraulické dorazy. Namiesto zatrasenia a buchnutia, tlmiče mäkko dosadnú a vrátia sa do pôvodnej polohy bez rušivých vplyvov.

Nové tlmiče síce nedokážu meniť svetlú výšku tak ako niekdajší hydropneumatický podvozok, dožičia však podobný komfort a sú neporovnateľne jednoduchšie, teda aj lacnejšie. Dodávajú ich sériovo k všetkým motorizáciám, s výnimkou atmosférického trojvalca 1,2 PureTech (60 kW/82 k).

V kabíne Cactusu sme okrem nových sedadiel, našli aj krajšie materiály a viac odkladacích priestorov. Spolujazdec má pred sebou obrovskú schránku vďaka tomu, že airbag je ukotvený v strope. Na palube zostali aj ďalšie netradičné riešenia. Napríklad prístrojový panel naďalej tvorí malý displej s retro grafikou. Otáčkomer chýba a v aute nenájdete ani plastovú či textilnú clonu panoramatickej sklenenej strechy. Na skle je nalepená fólia, ktorá ochráni posádku pred ostrými slnečnými lúčmi i UV žiarením. Okná v zadných dverách sú aj naďalej vyklápacie.

Citroën v rámci faceliftu doprial Cactusu tucet asistenčných systémov. Auto si stráži takzvaný mŕtvy uhol, upozorňuje pri neúmyselnom opustení jazdného pruhu, číta niektoré dopravné značky, vie samé zaparkovať a keď treba, tak aj núdzovo zabrzdiť. Funkcia autonómneho núdzového brzdenia funguje v rozsahu od 5 až do 85 km/h.

Hoci výrobca charakterizuje vynovený Cactus skôr ako hatchback než crossover, k dispozícii bude aj inteligentná trakčná kontrola Grip Control, schopná uľahčiť pohyb po nespevnenom povrchu.

Paleta motorov sa zásadne nemení. Najlacnejší bude naďalej atmosférický benzínový trojvalec 1,2 PureTech (60 kW/82 k), skombinovaný s päťstupňovou manuálnou prevodovkou.

Prepĺňaná verzia trojvalca prešla niekoľkými úpravami, pričom dostala aj filter pevných častíc. Slabší variant produkuje výkon 81 kW (110 k) a kombinovať sa dá s päťstupňovým manuálom alebo so šesťstupňovým meničovým automatom Aisin.

Novinkou v Cactuse je silnejšia verzia malého turbomotora, dosahujúca výkon 96 kW (130 k), spriahnutá výhradne so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. 

Pri odštartovaní predajov je v ponuke iba jediný turbodiesel - 1,6 BlueHDi (73,5 kW/100 k).

Nuž a kto by si nepamätal na "slávnu" robotizovanú prevodovku? V ponuke síce zostáva, ale dodávať ju budú iba na vybrané trhy a slovenský medzi ne nepatrí.

Výbavové stupne sú iba dva. Už základný Feel zahŕňa diódové denné svietenie, elektrické ovládanie predných okien, multimediálny systém so sedempalcovým dotykovým displejom, Bluetooth, ochranné lišty AirBump, 16-palcové oceľové disky, manuálnu klimatizáciu, zadné parkovacie senzory, delené zadné operadlo alebo predné hmlovky s funkciou svietenia do zákrut.

Vyššia úroveň výbavy Shine pridáva automatickú klimatizáciu, 16-palcové zliatinové disky, predné parkovacie senzory, elektrické sklápanie vonkajších spätných zrkadiel, navigačný systém či zatmavené zadné okná.

Francúzi dávajú na modernizovaný C4 Cactus štandardnú záruku päť rokov alebo 60 000 najazdených kilometrov.

Cenník

Feel
1,2 PureTech (60 kW/82 k) 5M 12 490 eur
1,2 PureTech (81 kW/110 k) 5M 13 990 eur
1,2 PureTech (81 kW/110 k) 6A 15 490 eur
1,6 BlueHDi (73,5 kW/100 k) 5M 14 990 eur
1,6 BlueHDi (73,5 kW/100 k) S&S 5M 15 290 eur
Shine
1,2 PureTech (81 kW/110 k) 5M 15 790 eur
1,2 PureTech (81 kW/110 k) 6A 17 290 eur
1,6 BlueHDi (73,5 kW/100 k) 5M 16 690 eur
1,6 BlueHDi (73,5 kW/100 k) S&S 5M 16 990 eur

pozn. S&S=systém štart/stop