Vylepšený Ford Mondeo dostanete aj ako hybridné kombi
Ľahké úpravy vizáže dopĺňa nový naftový dvojliter, osemstupňová automatická prevodovka a hybridná sústava, vložená do praktickejšej karosérie.
Rok 2019 bude aj o faceliftoch dvoch velikánov strednej triedy - Fordu Mondeo a Volkswagenu Passat. Ako prvý vyložil karty na stôl modrý ovál.
Po vizuálnej stránke sa veľa nemení. Azda najzásadnejšou zmenou sú nové výplne masky chladiča. Tvar a prevedenie mriežky sa líši v závislosti od zvoleného výbavového stupňa. Ľahké úpravy zaznamenali oba nárazníky. Predné svetlomety zostali pôvodné. Na výber sú stále halogénové alebo plne diódové. Aj koncové svetlá obsahujú LED techniku, pričom po omladzovacej kúre dostali krajšiu grafiku. Svetlá opticky prepája chrómovaná lišta.
Zariadenie kabíny údajne pozostáva z kvalitnejších materiálov. Mondeo zároveň presedlalo na najnovšiu evolúciu multimediálneho systému SYNC 3. Ak siahnete po verzii s novou osemstupňovou automatickou prevodovkou, tak namiesto klasického pákového voliča, dostanete malý otočný ovládač. Ten umožnil dizajnérom "upratať" stredový tunel a pridať ďalší USB port.
Osemstupňový meničový automat vyvinul Ford v spolupráci s koncernom General Motors. Adaptívny tempomat vďaka nemu obsahuje aj funkciu asistenta pre jazdu v dopravnej zápche - Mondeo dokáže bez zásahu šoféra zastaviť a rozbehnúť sa. Nová automatická prevodovka je určená pre naftový dvojliter EcoBlue, dostupný v troch výkonových verziách: 88 kW (120 k), 110 kW (150 k) a 140 kW (190 k). Diesel môže byť spriahnutý aj s pohonom všetkých štyroch kolies. Výrobca však nespresnil, či štvorkolka sa bude dostupná s automatickou prevodovkou, alebo len s manuálom.
V ponuke benzínových motorov zostáva prepĺňaná jedna-päťka EcoBoost (121 kW/165 k). Pozor, nejde o trojvalec, známy z Focusu alebo z Fiesty ST. Mondeo si zachovalo starší štvorvalec. Ford o kombináciách tohto motora s prevodovkami opäť mlčí.
Azda najvýznamnejšou novinkou modernizovaného Fordu Mondeo je hybridné kombi. Benzínovo-elektrickú sústavu doteraz mohol mať iba sedan, o ktorý Európania veľký záujem neprejavili.
Samotná technika sa príliš nezmenila. Základom je atmosférický benzínový štvorvalec s objemom 2,0 litra, schopný pracovať v Atkinsonovom cykle. To znamená, že expanzný pomer je väčší ako kompresný, pretože nasávacie ventily zostávajú otvorené aj na začiatku kompresného zdvihu. Tým pádom sa časť zmesi vráti do sacieho potrubia a reálna kompresia sa nezačína v dolnej úvrati, ale až po zavretí sacích ventilov. Motor v režime nasávania akoby mal menší zdvihový objem než vo fáze kompresie.
Spaľovaciemu agregátu robia pod prednou kapotou spoločnosť dva elektromotory. Jeden slúži ako generátor elektrickej energie pri brzdení a takzvanom plachtení s uvoľneným plynovým pedálom, druhý pomáha benzínovému motoru. Kombinovaný výkon systému dosahuje 138 kW (187 k) pri 6000 1/min a najvyšší krútiaci moment 174 Nm pri 4000 1/min (spaľovacieho motora). Tieto parametre prenáša na predné kolesá planétová prevodovka typu eCVT.
V elektrickom režime môže Mondeo Hybrid uháňať najviac 135-kilometrovou rýchlosťou. Lítiovo-iónové články s kapacitou 1,4 kWh sú uložené za zadnými operadlami (kapacita kufra kombi sa kvôli nim zmenšila na 403 l). Mondeo je full hybrid, to znamená, že čisto na elektrinu dokáže prejsť nanajvýš niekoľko stoviek metrov.
1,6 tony vážiaci Ford Mondeo Hybrid kombi údajne v kombinovanej prevádzke spotrebuje 4,4 litra benzínu na sto kilometrov (sedan 4,2 l/100 km). Rekordný akčný rádius však nečakajte, pretože palivová nádrž má v hybride objem 53 litrov, namiesto pôvodných 62,5 l.