Vylepšená Škoda Octavia G-Tec má silnejší motor a tri nádrže na plyn
Na benzín po novom prejdete iba asi dvesto kilometrov, prioritou je jazda na plyn.
Škoda Octavia G-Tec dokáže spaľovať benzín i stlačený zemný plyn (CNG). Jej aktuálna modernizácia priniesla tri zásadné zmeny: zredukovanie počtu karosárskych verzií, výkonnejší motor, až tri nádrže na plyn a zároveň menší dojazd na benzín.
Plynovú Octaviu po novom kúpite už iba s karosériou kombi. Starý benzínový štvorvalec 1,4 TSI nahradila pod prednou kapotou nová jedna-päťka TSI. Dosahuje výkon 96 kW (130 k), teda o 14,7 kW (20 k) viac ako predchádzajúci agregát.
Výrobca si od tejto zmeny sľubuje lepšiu dynamiku, ktorá pri predchodcovi bola približne na úrovni benzínového motora 1,2 TSI. Konkrétne údaje o pružnosti však zatiaľ nepoznáme.
Škoda už Octaviu G-Tec nedodáva s manuálnou prevodovkou, siahnuť môžete výhradne po sedemstupňovom dvojspojkovom ústrojenstve DSG.
Popri doplnení motora o vstrekovacie trysky pre plyn a novú riadiacu jednotku, sa úpravy techniky zamerali najmä na vodítka a sedlá ventilov, keďže plyn má v porovnaní s benzínom podstatne nižšiu mazaciu schopnosť. Vyššia teplota potrebná pre zapálenie CNG oproti benzínu (650-750 vs. 470°C), si vyžiadala montáž účinnejších zapaľovacích sviečok.
Auto dokáže aj za studena naštartovať na plyn. Jedine pri teplote chladiacej kvapaliny pod -10°C, motor dostáva počas prvých sekúnd behu benzín. Riadiaca elektronika inak vždy preferuje jazdu na plyn.
Tomu sa prispôsobilo aj usporiadanie palivových nádrží. Predchodca mal dva zásobníky na plyn s celkovou kapacitou 15 kilogramov, uložené za zadnou nápravou. Plus klasickú 50-litrovú nádrž na benzín pod zadnými sedadlami.
Novinka má až tri zásobníky na plyn - dva za zadnou nápravou a jeden pod zadnými sedadlami. Konštruktéri tým pádom museli radikálne zmenšiť benzínovú nádrž, ktorá pojme iba 11,8 litra a je určená na núdzový dojazd v oblastiach, kde nemáte možnosť natankovať plyn.
Tri zásobníky na plyn majú celkovú kapacitu 17,7 kilogramu, čo v ideálnom prípade podľa výrobcu stačí na dojazd 480 kilometrov. Na benzín môžete prejsť ďalších zhruba 200 km. Predchodca sa pýšil "plynovým" dojazdom na úrovni 428 km, celkový akčný rádius po započítaní benzínu prevyšoval hranicu 1300 km.
Inak povedané, Česi očakávajú, že kto si kúpi Škodu Octavia G-Tec, bude jazdiť najmä na plyn a benzín využije iba zriedka. Počet verejných CNG čerpacích staníc na Slovensku v súčasnosti tesne prekračuje desiatku. Sústredené sú prevažne v strede a na západe krajiny.
Dva plynové zásobníky, uložené za zadnou nápravou, sú po novom vyrobené z kompozitu. Doplnkový tretí zásobník pozostáva z ocele. Červenou farbou je označená benzínová nádrž.
Compressed Natural Gas alebo stlačený zemný plyn je bezpečnejší ako tekutý ropný plyn, dosahuje vyššie oktánové číslo (asi 130; LPG cca 110) a pri jeho spaľovaní vzniká menej škodlivín.
Lenže veľká časť dnes predávaného CNG sa ťaží spoločne s ropou, a tak CNG radíme medzi takzvané fosílne palivá. Existuje síce alternatíva v podobe výroby metánu z biomasy, ale zatiaľ sa nestihla dostatočne rozšíriť.