Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb volkswagen dotykov  volant Thumb volkswagen volant s fyzickymi tlacidlami Thumb golf 8 facelift interior

VW uznáva, že dotykový volant bol slepou cestou. Vracia fyzické tlačidlá!

Volkswagen bol jedným z priekopníkov dotykového ovládania. A tým nemyslím iba nasadenie centrálneho displeja, ktorý integroval ovládanie takmer všetkých základných funkcií. Dotykové plochy totiž "nalepili" aj na volant. Krok, ktorý veľa zákazníkov aj motoristických novinárov kritizovalo sa teraz snaží napraviť.

Technologické inovácie v majorite prípadov prinášajú pridanú hodnotu, no v prípade áut dokážu niekedy skomplikovať ovládanie. Reč je o kontroverznom dotykovom ovládaní. Donedávna používal Volkswagen volant s klasickými, fyzickými tlačidlami, ktoré fungovali skvelo a nebolo na nich treba nič meniť. 

V rámci akejsi módy (alebo aj šetrenia?) však moduly klasických tlačidiel na volante nahradil dotykovými plochami s lesklou povrchovou úpravou a haptickou odozvou. Narovinu, nefungujú tak blbuvzdorne a hlavne spoľahlivo ako klasické mechanické "gombíky". A príjemná nie je ani ich haptická odozva. Dá sa na ne zvyknúť, ale prečo si komplikovať život, ak sme boli doteraz zvyknutí na ergonomicky lepšie riešenie?

Interiér modernizovaného Golfu na "špiónskych" záberoch už nemá na volante dotykové plochy, ale klasické tlačidlá. Mimochodom, dostane tiež obrovský centrálny displej.

Našťastie, slepú uličku vývoja si uvedomil samotný Volkswagen. Do produkcie vráti klasické volanty s fyzickými tlačidlami, pravdepodobne s príchodom faceliftovaného Golfu 8. generácie v roku 2023. "Vylepšujeme naše portfólio a náš dizajn a navyše zjednodušujeme ovládanie našich vozidiel. Napríklad vraciame tlačidlový volant! To je to, čo zákazníci od VW chcú," hovorí šéf značky Thomas Schäfer na svojom Linkedin profile