Thumb vw id.3 r autozurnal.com 10 Thumb vw id.3 r autozurnal.com 1 Thumb vw id.3 r autozurnal.com 3 Thumb vw id.3 r autozurnal.com 2 Thumb vw id.3 r autozurnal.com 4 Thumb vw id.3 r autozurnal.com 5 Continental couple 05 2020 1024x597 Thumb vw id.3 r autozurnal.com 6 Thumb vw id.3 r autozurnal.com 9 Thumb vw id.3 r autozurnal.com 8 Thumb vw id.3 r autozurnal.com 7 Thumb vw id.3 r autozurnal.com 11

VW ID.3 R: Volkswagen zvažuje výrobu vysokovýkonného elektromobilu

Volkswagen ID.3 pri svojej svetovej premiére veľmi prekvapil. Elektromobil má spôsobiť revolúciu v ponímaní elektrických áut a aj vďaka dostupnosti ich priblížiť masám. Už štandardné verzie poskytnú obstojnú dynamiku, VW ale zvažuje aj ostrú verziu ID.3 R s riadnou porciou výkonu navyše!

Prečítajte si tiež: 
Volkswagen ID.3 zabil nudu a uviedol nové logo VW

VW ID. 3 R

Pri svetovej premiére ID.3 prekvapil odvážnym dizajnom. Prekvapí nás v budúcnosti aj vysokovýkonnou verziou R? 

Volkswagen ID.3 budú predávať v dvoch výkonových verziách (110 kw/150 k pre 45 kWh batériu a 150 kW/204 k pre 58 a 77 kWh, krútiaci moment 310 Nm pre obe výkonové verzie). Batérie budú mať až tri dostupné kapacity: 45, 58 a 77 kWh. Silnejšia verzia už poskytne veľmi slušnú dynamiku, no pre naozajstný elektrický hothatch to bude chcieť väčšiu porciu výkonu.

To vo Volkswagene vedia, a hneď po premiére je ID.3 R horúcou témou. Aj keď často v článkoch píšeme, že športové autá to majú v dnešnej emisiami posadnutej dobe ťažké, pre elektromobily to neplatí. Tým sa aj do flotilových emisií započítava 0 g CO2 / 100 km a preto ich tresty EÚ nepostihnú.

VW ID.3 R s výkonom 400 koní

Navyše, VW ID.3 je postavený na prvej modulárnej elektrickej platforme MEB. Tú navrhli pre elektrické autá s pohonom zadných, alebo aj všetkých kolies. Keďže štandardný ID.3 je zadokolkou, športová verzia by jednoducho adoptovala ďalší elektromotor, ktorý bo poháňal prednú nápravu a pridal cenné kone navyše. Celkový výkon by mohol byť na úrovni cca 400 elektrických koní. Vyzerá to jednoducho, no je potrebné brať do úvahy ďalšie premenné.

MEB VW ID. 3

Modulárna platforma MEB pre elektrické autá dovoľuje pomerne jednoduchú stavbu výkonného elektromobilu - pridať ďalší elektromotor dopredu, ktorý by poháňal prednú nápravu. 

Christine Leuderalbert, produktová špecialistka elektrickej mobility VW, pre Auto Express uviedla: "Aktívne uvažujeme nad rýchlym a výkonným modelom ID.3. Potrebujeme však popracovať na tom, akým spôsobom môže byť elektrické auto zároveň športovým vysokovýkonným autom. Vieme, že elektrické autá majú skvelú akceleráciu, ale treba sa pozrieť aj na to, ako by vyšší výkon a ďalšie prvky "balíka" ovplyvnili ich energetickú efektivitu."

Jurgen Stackmann, šéf predaja a marketingu VW, uviedol, že "ak existuje budúcnosť pre znak R, musia to byť elektrické autá". Tiež netreba zabúdať na to, že Volkswagen demonštroval schopnosti elektrického pohonu na závodnej "placke" ID. R, ktorá si uchmatla rekord aj na Nurburgringu. Stackmann tvrdí, že prvý rýchly produkčný elektromobil so znakom R by tu mohol byť do piatich rokov. 

Zdroj: Auto Express
Zdroj ilustrácie: Avarvarii@Auto Express