Continental 09 2020 1140x190
Thumb novy golf odolnost voci kradezi Thumb test odolnosti voci kradezi adac 1 Thumb test odolnosti voci kradezi adac 2 Thumb test odolnosti voci kradezi adac 3 Thumb test odolnosti voci kradezi adac 4 Thumb test odolnosti voci kradezi adac 5 Continental 09 2020 1024x597 Thumb test odolnosti voci kradezi adac 6 Thumb test odolnosti voci kradezi adac 7 Thumb test odolnosti voci kradezi adac 8 Thumb content content nov  golf  2 Thumb golf gte Thumb golf ehybrid

VW Golf 8 len tak ľahko neukradnú. Exceluje v odolnosti voči krádeži

Modely koncernových značiek patria v našich končinách medzi najkradnutejšie. Na VW Golf 8 však zlodeji v dobrom spomínať nemajú. V teste ADAC právom zažiaril a patrí medzi excelantov v odolnosti voči krádeži. Z 360 áut v teste sa nepodarilo otvoriť a naštartovať len 6 zástupcov. Medzi nimi bol aj Golf 8, jediný z triedy mainstreamových značiek. Zažiaril po boku modelov z koncernu Jaguar Land Rover. 

Test nemeckého autoklubu ADAC ukázal, že automobily a motocykle s komfortným uzamykaním „Keyless“ sa väčšinou dajú výrazne ľahšie odcudziť ako vozidlá s normálnym diaľkovým ovládaním centrálneho zamykania. Nepodarilo sa otvoriť iba 6 vozidiel, z ktorých jedným bol nový Golf ôsmej generácie. V triede kompaktných vozidiel ide o unikát trhu, Volkswagen používa najmodernejšiu technológiu zabezpečenia.

VW Golf zlodejom prácu neuľahčuje

Pri technológii „Keyless“ stačí, aby vodič vozidla (automobilu alebo motocykla) mal pri sebe elektronický kľúč, na odomknutie dverí, resp. zámku riadenia pri motocykli nie je potrebné osobitne stlačiť tlačidlo. Systém vozidla prostredníctvom rádiového signálu rozozná transpondér v kľúči. Po potiahnutí za kľučku alebo dotyku tlačidla na kľučke systém odomkne zámky. Vozidlo sa následne dá naštartovať tlačidlom.

Tieto systémy sú pre zvýšený komfort obľúbené a preto veľmi rozšírené – dokonca už aj v triede malých automobilov. Niekedy sú súčasťou štandardného vybavenia, niekedy za príplatok, resp. sú súčasťou voliteľných komfortných alebo asistenčných paketov.

Komfortná technológia však so sebou prináša aj zvýšené riziko zneužitia. Na odcudzenie vozidla so systémom „Keyless“ postačuje predĺženie dosahu rádiových vĺn zariadením, ktoré sa dá vyrobiť aj amatérsky. Podľa expertov ADAC na to stačia bežne dostupné elektronické súčiastky v hodnote cca 100 eur. S takýmto zariadením sa jedna osoba priblíži k majiteľovi vozidla, ktorý má vo vrecku elektronický kľúč (napr. v reštaurácii) a druhá osoba ku dverám vozidla. Dva navzájom zladené prístroje predĺžia komunikáciu medzi kľúčom a vozidlom aby sa dvere odomkli a dal naštartovať motor. 

Testom odolnosti voči krádeži prešlo iba 1,7 % áut

Nemecký autoklub ADAC takýmto spôsobom otestoval 360 vozidiel, rozličných výrobcov, tried a cenových úrovní rokov výroby 2014 až 2020. Z nich iba 6 sa nepodarilo otvoriť a naštartovať – z čoho 5 bolo modelov prémiových značiek a šiesty bol Golf ôsmej generácie. Za tento výsledok vďačí najmodernejšej technológii, ktorou je ultra širokopásmové pripojenie UWB (Ultra Wide Band). Pri ňom použité čipy dokážu z doby „letu“ rádiového signálu veľmi presne stanoviť vzdialenosť elektronického kľúča od vozidla. Pri použití predlžovača rádiového signálu tak automobil nereaguje. Golf je prvým modelom kompaktnej triedy, ktorý začal využívať technológiu UWB.

Okrem nového Golfa odolalo ďalších 5 áut, a to Audi A5 g-tron, Jaguar i-Pace a E-Pace, Land Rover Discovery a dva modely Range Rover. Kompletné výsledky sú môžete pozrieť v tabuľkách na ďalšej stránke článku.