Vw polo 08 2020 1140x86
Thumb tben4988 Thumb titulka Thumb tben4868 Thumb tben4856 Thumb tben4879 Thumb tben4904 Hyundai 08 2020 i30 online 1024x597px Thumb tben4895 Thumb tben4906 Thumb tben4957 Thumb tben4964

Volvo S60 Cross Country T5: Exot na vysokej nohe

Vyzerá ako malý big foot teréniak, ktorý si nasilu hľadá miesto na trhu. Keď s ním ale strávite nejaký čas, zistíte, že dáva zmysel. Zvlášť v našich podmienkach.

Je piatok večer, vonku prší a ja taxikárčim po meste. Jedna dcéra je na stretku, druhá na oslave u spolužiačky a manželka na stretávke z gymnázia. Ako sa tak vozím po uliciach Bratislavy a neustále kľučkujem medzi nerovnosťami a kalužami, v ktorých neviem či sa ukrýva alebo neukrýva jama, zrazu si len uvedomím, že v Bratislave vlastne nemáme pomaly ani meter rovnej cesty.

Všetky komunikácie sú krivé, poplátané, s vyjazdenými koľajami , vydutými, prepadnutými alebo deravými úsekmi. Mať zdvihnuté auto, ktorého podvozok znesie viac než bežná limuzína a jeho pruženie ochotne prijíma rany od rozbitých ciest je už dnes v Bratislave vlastne nevyhnutnosť. Ak je to navyše Volvo, zakladateľ nového segmentu, ktorý spája eleganciu limuzíny s imidžom odolnosti offroadu, potom je to príjemná nevyhnutnosť. Volvo S60 nie je na trhu žiaden nováčik, napriek tomu si opäť pýta pozornosť. Dôvodom je o 65 mm viac vzduchu v podbehoch, robustnejší podvozok a plastové brnenie, ktoré ho robí jedinečným zjavom. Zdvihnutý kombík má už dnes kde kto, ale sedan na vysokej nohe, to je niečo...

Má všetky prednosti klasického SUV ako je svetlá výška podvozka 201 mm a s tým súvisiace najpohodlnejšie nastupovanie spomedzi sedanov. Vyšší podvozok prináša samozrejme aj iné výhody – bezproblémové parkovanie a život v mestskej džungli, ľahší pohyb po poľných cestách a v teréne. Najväčšou prednosťou modelu S60 CC je ale doslova lahodné pruženie. Jazdný komfort, ktorý predvádza je už dnes v prémiových autách tejto veľkosti a kategórie takmer raritou. Nemôžete si nevšimnúť, že S60 CC je postavené na modifikovanej platforme modelu XC70, ktorý je známy svojim vzorovým pohodlím.

Podvozok nie je zospodu nijak špeciálne chránený. Pruženie sa stará o vyslovene lahodný jazdný komfort.

Nástrahy našich ciest príjemne filtruje aj na veľkých 18-palcových kolesách, stále si zachovávajúcich pomerne vysoké profilové číslo pneumatík. Komfortný charakter zároveň neoberá auto o istotu pri dynamike na bežných cestách alebo na diaľnici. Ani sa výrazne viac nenakláňa, hoci je vyššie. Práve v porovnaní s SUV sú jeho výhodami na ceste nižšie ťažisko a kompaktnejšie rozmery, podporujúce agilitu. Pohon 4x4 využíva medzinápravovú spojku Haldex, čo znamená, že s Volvom S60 CC prejdete dosť veľa v teréne aj bez elektronických pomôcok a na zasnežených cestách sa dobre zabavíte.

Interiér hýčka ľahkosťou a prehľadnosťou ovládania, ako aj peknými materiálmi a dobrým vypracovaním.  Batožinovýpriestor disponuje diétnym objemom 380 l.

Testovaný 2,5-litrový preplňovaný benzínový päťvalec T5 s výkonom 187 kW/254 k je jedným z posledných agregátov svojho druhu na trhu. S nádherným charizmatickým zvukom a fantastickým ťahom v celom spektre otáčok. Jeho spotreba paliva závisí od toho ako budete tlačiť na plynový pedál. Dá sa s ním jazdiť za 8, ale aj za 12 litrov na 100 km. Volvo necháva svoje päťvalcové motory v ponuke len z dôvodu, že nové štvorvalce s pohonom 4x4 a automatickou prevodovkou zatiaľ montuje len do modelu XC90. Takže momentálne je posledná šanca na päťvalec.

Technické parametre
motor T5
zdvihový objem [cm3] 2497
výkon [kW/k] 187/254
pri otáčkach [1/min] 5400
krútiaci moment [Nm] 360
pri otáčkach [1/min] 1800-4200
maximálna rýchlosť [km/h] 210
nam. priem. spotreba [l/100 km] 8,0-12,0
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 7,0
batožinový priestor [l] 380
cena modelu od [€] 48.620

Kúpiť či nekúpiť?

Páči sa mi ako Volvo rozmaznáva svojho vodiča. Keď sa ochladí, automaticky mu po naštartovaní aktivuje vyhrievanie volantu a sedadla. Hoci S60 je staršieho vydania, pôsobí robustne a poctivo postaveným dojmom ako zo starej školy. Vyčítať mu môžem len slabý polomer otáčania, na ktorý sa ale dá zvyknúť. Komfortný podvozok vám túto nepríjemnosť dostatočne vynahradí. Kupujem!