Prvý dotyk
Prvý kontakt a najmä prvé kilometre za volantom veľa napovedia o každej novinke.
Volkswagen Tiguan 2.0 TSI DSG 4Motion: Komfortnejší vo všetkých podobách
Druhou generáciou sa Tiguan posúva o svetelné roky dopredu v mnohých oblastiach. Dalo by sa povedať, že dospieva a rastie spolu so svojimi zákazníkmi, ktorých odchovala prvá generácia.
Keď som rozmýšľal aké slovo najlepšie vystihuje nový Volkswagen Tiguan, najčastejšie mi v hlave zaznieval komfort. Vo všetkých svojich podobách. Určite najvýraznejšie sa v porovnaní s prvou generáciou posunul v priestorovom komforte pre posádku.
Výrazne väčší a príkladne variabilný
Aby majitelia predchodcu, ktorý je mimochodom najobľúbenejším SUV nemeckých vodičov, mali kam hierarchicky aj priestorovo rásť, ale zároveň aby vzniklo miesto pre pripravovaný menší crossover, novinka sa nafúkla vo všetkých smeroch okrem výšky. Do dĺžky narástla o 60 mm, pričom rázvor náprav sa predĺžil o rozdiel triedy (+ 77 mm). Ten však nepadol celý za obeť životnému priestoru pre zadných pasažierov, ale konštruktéri mysleli aj na batožinový priestor. Cieľom bolo urobiť z Tiguanu plnohodnotné auto pre 4 až 5-členné rodiny, a bez patričného zlepšenia v prepravnej kapacite by to nešlo.
Kufor si polepšil o 145 litrov, čo znamená, že v závislosti od polohy posúvateľných zadných sedadiel v rozsahu 180 mm (+20 mm) odvezie od 520 do 615 litrov batožiny v základnom usporiadaní. Komfortnejšie je teraz nielen balenie, ale aj nakladanie batožiny. Vďaka nakladacej hrane zníženej o 50 mm a automaticky otvárateľnému veku, reagujúcemu na pohyb nohou. V prípade automatického veka musím pochváliť jeho rýchlosť otvárania aj zatvárania, ale aj možnosť diaľkovo ho obomi smermi ovládať kľúčom a tlačidlom z miesta vodiča.
O tepelný komfort sa v najlepšie vybavených verziách stará 3-zónová klimatizácia a v zime vyhrievanie všetkých sedadiel aj volantu.
Komfortným smerom sa výrazne posunula aj kabína. Kto pozná Tiguan, určite si všimne, že napriek zníženiu výšky auta sa na predných sedadlách sedí vyššie, do auta sa teda pohodlnejšie nastupuje a zároveň máte stále dosť miesta na hlavu. Predné sedadlá konštruktéri nielen odľahčili, ale upravili ich tvar a čalúnenie. Opäť smerom k vyššiemu pohodliu. V prípade testovanej verzie s príplatkovými sedačkami s elektrickým ovládaním sú nastaviteľné až v 14-tich smeroch. Veľmi pohodlne sa sedí aj vzadu, kde citeľne pribudlo miesta hlavne na dĺžku a nielen vzadu, ale aj vpredu budete výrazne vnímať väčšiu vnútornú šírku. Dovolím si až napísať, že pre mňa je vnútorným priestorom Tiguan o triedu väčšie auto v porovnaní s predchodcom.
Cez väčší vstupný otvor sa dozadu pohodlnejšie nastupuje, ale veľmi dobre sa vzadu aj sedí. Vysoko, s dostatočne podopretými nohami dlhým sedákom a stále vám ostáva more miesta pre kolená a chodidlá. Nechýbajú ani mnohé vychytávky z rodinných áut koncernu, ako vyklápacie stolíky na zadnej strane predných operadiel, ktoré môžu poslúžiť aj ako držiaky na tablety (preto aj zadní pasažieri majú k dispozícii USB vstup a 12V zásuvku), obrovská panoramatická strecha, medzipodlaha batožinového priestoru fixovateľná vo zvislej polohe, vyberateľné svetlo v kufri, ktoré môžete použiť ako baterku, elektrická zásuvka s meničom napätia na 230 V, či bohato dimenzované odkladacie priestory po celom aute. O tepelný komfort pasažierov sa stará trojzónová klimatizácia a priplatiť si môžete aj za vyhrievanie zadných sedadiel.
Bezpečnosť a výbava
Samostatnou kapitolou je bezpečnostná výbava a asistenčné systémy. Štandardne Tiguan ponúka 7 airbagov, dobre známy systém Front Assist s rozšírenou funkciou detekcie chodcov, ktorých by mal radar zachytiť od rýchlosti 4 km/h do 65 km/h a samozrejme v prípade hroziacej kolízie jej predísť úplným zastavením vozidla. Ak by sa jej už nedalo zabrániť, zmierniť následky stretu auta s chodcom alebo cyklistom a predísť poraneniu hlavy môže tzv. aktívna predná kapota, ktorá sa na úrovni čelného okna v priebehu 22 milisekúnd dvihne o 50 mm.
Interiér je dlhší aj širší, pocitovo o triedu väčší a vzdušnejší v porovnaní s predchodcom. Stolíky na zadnej strane predných operadiel môžu byť fixované aj vo zvislej
polohe, kedy poslúžia ako držiaky na tablety.
Z Passata preberá asistenta pre jazdu v dopravnej zápche, čo je vlastne nadstavba adaptívneho tempomatu a v kombinácii so systémom sledovania jazdných pruhov aj asistenta núdzového zastavenia, ak by sa vodičovi urobilo zle počas jazdy. Inak povedané, po stránke výbavy preberá všetko dostupné na koncernovom regáli značky Volkswagen, vrátane plne LED predných svetiel a všetkej dostupnej konektivity. Počas prvých jázd som si veľmi vychutnával virtuálny kokpit so zobrazovaním navigácie na prístrojovom paneli, ktorý za príplatok môžete doplniť ešte vysúvateľným head-up displejom. Priamo v zornom poli na head-up displeji dostávate informácie o najbližšej odbočke, vašej rýchlosti a tiež predpísanej rýchlosti na danom úseku a v prípade potreby ďalšie navigačné informácie odčítate o poschodie nižšie z prístrojového panelu.
Motory
Novinku poháňajú 4 naftové a 4 benzínové agregáty. Naftovú ponuku zastupuje dvojliter 2.0 TDI vo viacerých výkonových prevedeniach (85 kW/115, 110 kW/150 k , 140 kW/190 k a biturbo TDI 176 kW/240 k). Benzínová ponuka pozostáva z preplňovaných štvorvalcov 1.4 TSI (92 kW/125 k a 110 kW/150 k) a 2.0 TSI (132 kW/ 180 a 162 kW/220 k). Všetky naftové aj benzínové motory okrem najslabších sa kombinujú s pohonom všetkých štyroch kolies 4Motion Active Control. Takže ponuka štvorkoliek v kombinácii s automatickou prevodovkou sa rozšírila v naftovom aj benzínovom segmente. Všetky motory spĺňajú emisnú normu Euro 6 a v porovnaní s ich Euro 5 predchodcami sú úpornejšie.
Do nového Tiguana sa komfortnejšie nielen pobalíte, ale batožina sa vám bude aj pohodlnejšie nakladať. Vďaka automaticky otvárateľnému veku kufra, reagujúcemu na pohyb nohy a nižšej nakladacej hrane.
Jazdné vlastnosti
Po jazdnej stránke netreba čakať žiadne senzácie. Nový Tiguan jazdí výborne, aj napriek tomu, že je výrazne väčší a robustnejší. Za normálnych okolností by jeho väčšia karoséria pribrala na váhe 66 kg, ale skombinovaním viacerých najmodernejších technológii a materiálov sa jej hmotnosť podarilo znížiť o 16 kg. Šetrilo sa samozrejme aj inde, vďaka čomu môže byť nový Tiguan podľa výbavy až o 50 kg ľahší v porovnaní s predchodcom. Za volantom si uvedomujete, že v rukách držíte väčšie auto, ale nastavenia riadenia aj podvozka a jeho reakcie to účinne maskujú.
Nové plastové profily na spodku dverí ešte dôkladnejšie chránia prahy pred znečistením
Na ceste stále patrí medzi najagilnejších najlepšie ovládateľných zástupcov triedy. Príkladne stabilný, istý, suverénny v nízkych aj vysokých rýchlostiach. V čom sa pre mňa po jazdnej stránke asi najviac zmenil je komfort pruženia v prípade adaptívnych tlmičov DCC. Po skúsenosti s novým Superbom, na ktorom si koncern ako prvom otestoval výraznejšie odlišnú charakteristiku tlmičov v jednotlivých režimoch jazdy, nabrali odvahu aj chlapci z Volkswagenu a Tiguanu dopriali podstatne mäkší režim Comfort. Medzi režimami Sport a Comfort je tak po novom veľký skokový rozdiel a veľmi som si Comfort užíval hlavne v centre Berlína a blízkom okolí, kde sa dali nájsť nejaké nerovnosti. V Comforte sú konzumovateľné aj veľké 20-palcové kolesá. Pri jazde mestom som inak ocenil aj strmosť progresívneho riadenia a relatívne malý polomer otáčania.
Najnovšia generácia detekcie chodcov funguje od rýchlosti 4 km/h do 65 km/h.
Ďalšou dôležitou novinkou je pohon všetkých štyroch kolies 4Motion Active Control, čo je v podstate softwarovo vylepšená verzia pôvodného systému o nové režimy jazdy. Pribudol režim pre jazdu po snehu, ktorý maximalizuje trakciu na šmykľavom povrchu a pôvodný režim offroad zahŕňajúci aj asistenta pre zjazd z kopca a v podstate schopný celé vozidlo automaticky prestavovať najvhodnejšie pre danú jazdnú situáciu (plyn sa dá presnejšie dávkovať, prevodovka dlhšie podrží zaradený rýchlostný stupeň, tlmiče DCC sa preladia do optimálneho režime atď.), doplnila jeho nadstavba offroad individual, kde si môže vodič jednotlivé súčasti auta upraviť podľa seba. Počas jazdnej prezentácie som na pripravenom polygóne terénne schopnosti Tiguana veľmi nevyskúšal.
Jednotlivé disciplíny boli veľmi ľahké. Terén si nechávam na domáci test. Dostatočne som sa ale vyhral s kamerovým systémom, ktorý prevzal viaceré funkcie (nadhľady, bočné pohľady na kolesá, súčasne môžete mať na obrazovke detail oboch predných kolies) z Touarega a hoci mnohí majitelia Tiguana ich v teréne ich v teréne nepoužijú, určite budú veľmi užitočné aj v každodennom živote. Napríklad pri parkovaní v garážach pod nákupnými centrami. Nový Tiguan sa na Slovensku už predáva. Výstavnú premiéru bude mať na autosalóne v Bratislave.
Následky stretu auta s chodcom znižuje aktívna predná kapota.
Slovo na záver
V porovnaní s predchodcom sa posunul dopredu výrazným spôsobom. V podstate mi nenapadá oblasť, v ktorej by hral druhé husle. Jeho tvorcovia mysleli hádam úplne na všetko a bez námietok je to veľmi dobre postavené auto. Keď sa pre neho rozhodnete, nemôžete urobiť zle. Chýba mi len z neho viac emócie...
Technické parametre | |
motor | 2.0 TSI |
zdvihový objem [cm3] | 1984 |
výkon [kW/k] | 132/180 |
pri otáčkach [1/min] | 3940-6000 |
krútiaci moment [Nm] | 320 |
pri otáčkach [1/min] | 1500-3940 |
prevodovka | 7 DSG |
palivová spotreba [l/100 km] | 7,4 |
pohotovostná hmotnosť [kg] | 1153 |
emisie CO2 [g/km] | 170 |
zrýchlenie 0-100 km/h [s] | 7,7 |
maximálna rýchlosť [km/h] | 208 |
Rozmery: dĺžka 4486 mm, šírka 1839 mm, výška 1632 mm, rázvor náprav 2681 mm, objem batožinového priestoru 520/615 l.