Volkswagen technológiou Twin Dosing predĺži život naftových motorov
Vďaka druhému katalyzátoru na odbúranie oxidov dusíka z výfukových plynov je naftový dvojliter čistejší, a to najmä na diaľnici. Turbodiesel si tým pádom ľahšie poradí s nastupujúcou emisnou normou Euro6d.
Nejeden hlas krátko po prepuknutí emisného škandálu automobilky Volkswagen volal po úplnom zákaze naftových motorov. A hoci záujem zákazníkov o tento typ pohonu klesol, z trhu rozhodne tak skoro nezmizne. Paradoxne, práve kvôli emisiám.
Moderný turbodiesel produkuje menej oxidu uhličitého (CO2) ako konkurenčný benzínový motor. Nafta má vyššiu energetickú hustotu než benzín a proces spaľovania je vo vznetovom motore efektívnejší. Práve diesel - spolu s elektromobilmi a hybridmi - môže byť kľúčom k dosiahnutiu stále nižších hodnôt flotilových emisií CO2. Za ich prekročenie musia automobilky platiť pokuty do európskej kasy.
Naftový motor je z pohľadu produkcie oxidu uhličitého veľmi výhodný, no bojovať musí na iných frontoch. Jeho aktuálnym nepriateľom sú najmä oxidy dusíka (NOx). Väčšina výrobcov sa pri redukcii NOx z výfukových plynov spolieha na takzvanú selektívnu katalytickú redukciu. Systém kombinuje SCR katalyzátor a vstrekovací mechanizmus vodného roztoku močoviny AdBlue.
Močovina sa vstrekuje do výfukového potrubia tesne pred SCR katalyzátor. Redukčné činidlo sa odparuje, štiepi a výsledkom je amoniak (NH3). Amoniak v katalyzátore reaguje s oxidmi dusíka tak, že vzniká neškodný dusík a voda.
Ak sa teplota výfukových plynov pohybuje v ideálnom rozmedzí 220 až 350 stupňov Celzia, selektívna katalytická redukcia dokáže z výfukových plynov odbúrať vyše 90 percent oxidov dusíka.
Množstvo vyprodukovaných emisií sa dnes kontroluje v reálnej premávke. SCR katalyzátor je umiestnený čo najbližšie k turbu, aby redukcia NOx už krátko po naštartovaní fungovala naplno.
Problémom je opačný extrém - dlhodobá jazda vysokou rýchlosťou po diaľnici alebo ťahanie ťažkého prívesu. Motor sa vtedy viac namáha, teplota výfukových plynov dosahuje až 500 stupňov Celzia a percento odbúraných oxidov dusíka klesá.
Preto Volkswagen prichádza s inováciou nazvanou Twin Dosing, alias dvojité dávkovanie. Nový naftový dvojliter TDI Evo (110 kW/150 k) nemá jeden SCR katalyzátor, ale rovno dva.
Zatiaľ čo prvý sa nachádza tradične čo najbližšie k turbu, druhý je vo výfukovom potrubí umiestnený o niekoľko desiatok centimetrov ďalej. Aj tých pár centimetrov však stačí, aby sa výfukové plyny stihli ochladiť až o 100 stupňov Celzia. Druhý SCR katalyzátor tým pádom dokáže redukovať emisie NOx pri vysokej záťaži motora.
Testy v reálnej premávke ukázali, že Volkswagen Passat 2,0 TDI Evo (110 kW/150 k) vypustil do ovzdušia až o 80 percent menej oxidov dusíka v porovnaní s predchádzajúcou generáciou, využívajúcou jeden SCR katalyzátor.
Volkswagen tým de facto predĺžil nafte život, pretože si omnoho ľahšie poradí s emisnou normou Euro6d, ktorá vstúpi do platnosti v roku 2021. Nemci technológiu Twin Dosing nasadia - okrem iného - k všetkým naftovým motorizáciám pripravovaného Golfu ôsmej generácie. Automobilka však zatiaľ neuviedla, aký vplyv má dvojité vstrekovanie močoviny na jej spotrebu.