Zaujímavosti
História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
Volkswagen Polo po modernizácii bude lepšie jazdiť
Na prezentácii inovovaného Pola sme si nezašoférovali, iba spoznávali novú techniku. Dá sa povedať, že účasť Volkswagenu na majstrovstvách sveta v rely prospela aj obyčajnému malému autu.
Históriu značky z nemeckého Wolfsburgu možno začneme deliť na obdobie pred vstupom do majstrovstiev sveta v rely a po ňom. Úspechy súťažného Pola R WRC na rýchlostných skúškach akoby technikom dodali nový pohľad na vec.
Už Golf GTI s paketom Performance ponúka – na pomery predošlých generácií – prekvapivo veľa zábavy za volantom. Precíznejšie ovládanie a viac radosti z riadenia má svojmu majiteľovi dopriať aj vynovené Polo. Pritom vraj nezáleží, či siahne po základnom benzínovom trojvalci alebo po niektorej z výkonnejších verzií.
Možno preháňame a prvá jazda nás vráti späť na zem, ale toľko nadšenia pre jazdné vlastnosti už Volkswagen dávno neprejavil.
Kľúčové je riadenie a hmotnosť
Lepšia ovládateľnosť Pola vraj pramení v ľahších motoroch a úplne novom riadení. V porovnaní s predchodcom sa zmenil prevodový pomer riadenia i typ posilňovača.
Kombináciu elektriky a hydrauliky nahradila čistá elektrika, no technici dodávajú, že reakcie auta na pokyny volantom i spätná väzba riadenia sú radikálne lepšie.
Prednej náprave údajne pomohlo najmä menšie zaťaženie vyplývajúce z už spomenutých ľahších poháňacích jednotiek. Trakciu vylepší elektronická uzávierka diferenciálu – štandard pre motorizácie s prepĺňaním. Samotné zavesenie kolies sa nedočkalo zásadných zmien, akurát rozsah príplatkovej výbavy doplnili adaptívne tlmiče. Šofér si môže vybrať z dvoch stupňov tuhosti prostredníctvom tlačidla na stredovej konzole.
Malý Volkswagen naďalej ostáva verný staršej koncernovej platforme PQ25.
K motorom veľa neprezradili
Alfou a omegou modernizácie Volkswagenu Polo je takmer kompletne nová paleta poháňacích jednotiek. Do dôchodku smerujú trojvalce 1.2 HTP, 1.2 TDI i štvorvalce 1.2 TSI, 1.6 TDI.
Súčasné agregáty nahradzujú úplne nové: 1.0 MPI, 1.0 TSI, 1.2 TSI a 1.4 TDI.
Základnú benzínovú motorizáciu Pola predstavuje atmosférický litrový trojvalec s viacbodovým vstrekovaním paliva do sacieho potrubia. Motor známy z miniauta up! dostal upravenú riadiacu elektroniku i sprevodovanie päťstupňového manuálu. K dispozícii sú dva výkonové varianty 44 kW (60 k) a 55 kW (75 k).
Najviac zvedaví sme boli na prepĺňaný trojvalec 1.0 TSI, no Volkswagen nám neukázal ani len jeho maketu. Agregát zrejme ešte prechádza testovacou fázou, lebo v predaji sa objaví až počas druhej polovice tohto roka.
Aspoň základný popis hovorí, že nový zážihový turbomotor je výsledkom skladačky komponentov z 1.0 MPI a 1.2 TSI EA211. Celohliníkový trojvalec má variabilné časovanie sacích i výfukových ventilov, priame vstrekovanie benzínu vybavené čerpadlom pracujúcim s tlakom až 250 bar, kvapalinou chladené výfukové zvody a malé turbodúchadlo, integrované do jedného bloku s oxidačným katalyzátorom.
Očakávať môžeme dve výkonové verzie. Slabšia so 70 kW (95 k) dosahuje najvyšší krútiaci moment približne 160 Nm pri 1.500 1/min. Vystačiť by si v priemere mala so 4,1 litrami benzínu na sto kilometrov. Silnejšia dáva 81 kW (110 k) a asi 200 Nm pri 2.000 1/min.
Pôvodnú jedna-dvojku TSI, ktorá sa aj v Pole „preslávila“ praskajúcou rozvodovou reťazou, nahradila nová. Obchodné označenie 1.2 TSI ostalo, no ide o agregát radu EA211, ktorý sa prvýkrát objavil v kompaktných trojičkách Golf/Leon/Octavia.
Oproti predchodcovi má napríklad výfukové zvody integrované do hlavy valcov – chladené kvapalinou, štvorventilovú techniku, variabilné časovanie ventilov a vačkové hriadele poháňané ozubeným remeňom.
Úprava mapy riadiacej jednotky zdvihla výkonové maximum v porovnaní s Golfom na 81 kW (110 k). Slabší variant dosiahne 66 kW (90 k). Znamená to, že v Pole nájdeme dva rôzne prepĺňané zážihové motory s výkonom 81 kW. Jedna-dvojka zrejme časom ustúpi menšiemu „litru“.
Ani turbomotor z horného výkonového spektra sa nevyhol drobným korekciám. Vďaka nim teraz štvorvalec 1.4 TSI ACT pod kapotou Pola BlueGT dosahuje výkon 110 kW (150 k) namiesto pôvodných 103 kW (140 k). 1.4 TSI Twincharger v Pole GTI – dopovaný kompresorom i turbodúchadlom – sa bude môcť pochváliť výkonom až 141 kW (192 k). Predtým 132 kW (180 k).
Volkswagen hodil do koša aj turbodiesel 1.6 TDI, ktorý je pre malé auto vraj zbytočne veľký a ťažký. Spolu s ním odchádza do dôchodku trojvalcový klon 1.2 TDI.
Nástupca má tri valce a objem 1.4 litra, čím evokuje niekdajšiu jedna-štvorku TDI PD s extrémne nekultivovaným prejavom. Ide však o úplne nový agregát, vybavený hliníkovým blokom, vstrekovaním common-rail a dvojhmotovým zotrvačníkom. Hneď za kompaktným turbodúchadlom sa nachádza modul s Lean Nox katalyzátorom, redukujúcim oxidy dusíka a filtrom pevných častíc.
V ponuke budú tri výkonové úrovne – 55 kW (75 k), 66 kW (90 k) a 77 kW (105 k). Už základná sa pýši najvyšším krútiacim momentom 210 Nm. Vystačiť si v kombinovanej prevádzke má s 3,2 litrami nafty na sto kilometrov.
GTI s manuálom a hybrid
O poháňacích jednotkách sme hovorili s Arnoldom Straussom z oddelenia vývoja Volkswagen AG.
Prezentujete nové motory 1.0 TSI a 1.4 TDI a v súvislosti s nimi hovoríte najmä o ekonomike a ekológii. Ale budú aj užívateľsky príjemné? Občas mám pocit, že nové motory vznikajú iba podľa noriem…
Ako konštruktéri to nemáme jednoduché, lebo na nás tlačia dve strany. Musíme navrhnúť motor, ktorý bude plniť čoraz náročnejšie emisné predpisy. Takže potrebujeme nové a stále zložitejšie technológie. Na druhej strane musíme hľadieť na cenu. Nik si nekúpi predražené auto.
Som ale presvedčený, že ľahký prepĺňaný trojvalec 1.0 TSI uspokojí všetky strany. Teda aj šoférov, ktorí sa tešia z jazdy.
Objaví sa táto novinka aj v ďalších – väčších – modeloch?
Áno, ale chce to čas. Aj predaj Pola s týmto motorom odštartuje neskôr. Avizujeme ho už teraz, ale v predaji sa objaví až koncom roka.
Benzínový trojvalec 1.2 HTP ste vymenili za nový 1.0 MPI. Prečo? Veď krútiacim momentom mal jasne navrch.
1.0 MPI súčasťou novej modulárnej rodiny zážihových motorov EA211. Litrový motor je úspornejší, teda aj ohľaduplnejší k životnému prostrediu. Trúfam si povedať, že menší agregát je zároveň kultivovanejší. V modeli up! sa nám veľmi osvedčil a je vhodnou alternatívou pre menej náročných zákazníkov, citlivých na cenu.
Čerstvou novinkou je aj turbodiesel 1.4 TDI. Dáva podľa vás naftový motor v malom aute zmysel?
Sú špecifické trhy, kde sa naftovým motorom v malých autách veľmi darí. Spomeniem napríklad Španielsko. Z technického hľadiska robíme všetko pre to, aby sa vznetový motor rýchlo zohrial. Aj filter pevných častíc sme posunuli bližšie k turbu, čo určite zvýši jeho účinnosť a trvanlivosť. A kto nechce diesel, má na výber širokú paletu benzínových verzií.
Vo vašich poznámkach vidím slovíčko TwinDrive. Dostane Polo hybridný pohon?
Spaľovací a elektrický motor sme už skombinovali v Golfe i v miniaute up!. Polo je ďalšou vývojovou fázou a zároveň logickým krokom. Takže – áno.
Hovoríme o prototype alebo o sériovom modeli? Môžete byť konkrétnejší, čo sa týka techniky?
Najprv príde štúdia a vzápätí produkčné auto. Treba si uvedomiť, že up!, Polo a Golf stoja na troch odlišných platformách, takže techniku musíme prispôsobovať vždy pre konkrétny model. O technike veľa nepoviem, ale naznačím, že oba nové trojvalce sú konštruované tak, aby ich bolo možné spojiť s elektromotorom. Prvý sériový hybrid bude Golf a ostatné prídu neskôr.
Hovorí sa, že Polo R by mohlo dostať ešte výkonnejší motor. Je to pravda?
Naše Polo R WRC dosahuje v majstrovstvách sveta v automobilových súťažiach veľké úspechy. Je preto logické, že chceme z týchto úspechov čo najviac vyťažiť. Už teraz ponúkame tri športové varianty: BlueGT, GTI a R WRC. Prvé dva z nich sme upravili. Oba majú vyšší výkon a GTI sa dočká manuálnej prevodovky. Čo bude v budúcnosti, uvidíme…
Kedy sa Polo GTI s manuálnou prevodovkou objaví v predaji?
To teraz neviem povedať. Niektoré verzie prídu až niekedy koncom roka. GTI bude medzi poslednými.
Do kabíny pridali farby i elektroniku
Práve technika a jazdné vlastnosti boli hlavnou témou prezentácie, pretože facelift vizáž auta takmer nezmenil. Dizajnéri akurát navrhli nové nárazníky, takže Polo sa opticky priblížilo k väčšiemu Golfu. Okrem nárazníkov, pribudli nové typy zliatinových diskov kolies a širšia je aj paleta lakov karosérie.
Viac pozornosti vzbudili predné svetlomety, ktorých tvar síce ostal rovnaký, no dostali plne diódovú techniku. Polo je po Leone ďalším koncernovým zástupcom, ktorý vie svietiť iba diódami. Technika vychádza práve zo SEATu, no Volkswagen má okolo diód malé paraboly. V ponuke ostávajú aj klasické bi-xenóny a najlacnejšie modely si musia vystačiť s halogénovými svetlometmi a žiarovkami H7.
Od malého Volkswagenu po omladzovacej kúre nečakajte viac priestoru na nohy šoféra. Stále ich atakuje masívne madlo vo dverách a na druhej strane stredová konzola. Aj radiaca páka ostala utopená nízko, takže sa za ňou treba trochu naťahovať. Dostala však masívnejšiu hlavicu, ktorá podobne ako volant, pochádza z Golfa VII.
Nebyť tohto nedostatku, Polo by poskytlo jednu z najlepších pozícií za volantom v rámci malých áut. Predné sedadlá patria k špičke v triede.
Trochu sviežosti vnútornému priestoru dodali nové farebné kombinácie čalúnenia i niektorých plastov. Výplne dverí ozdobili tenké lišty imitujúce kov.
Úpravy prístrojového panela majú len estetický charakter. Dizajnéri vložili rýchlomer a otáčkomer do hlbokých tubusov. Displej palubného počítača uprostred ostal jednofarebný.
Zato na stredovej konzole môže byť až 6,5-palcový dotykový displej multimediálneho systému MirrorLink, ktorý autu umožní zdieľať prakticky celý obsah šoférovho smartfónu. Displej dokáže zobraziť aj údaje navigačného systému, nainštalovaného v telefóne.
Do Pola sa nasťahovali nové asistenčné systémy, ktoré poznáme z väčších modelov značky. Okrem adaptívneho tempomatu, napríklad aj multikolízna brzda, detekcia únavy vodiča alebo funkcia núdzového automatického brzdenia.
Modernizovaný Volkswagen Polo absolvuje výstavnú premiéru na marcovom autosalóne v Ženeve. Na Slovensku sa objaví v máji. Niektoré motorizácie a verzie Cross či GTI prídu neskôr.