Prvý dotyk
Prvý kontakt a najmä prvé kilometre za volantom veľa napovedia o každej novinke.
Volkswagen Polo 1.0 TSI DSG 70kW: Menší Golf s odvážnejším, revolučným kokpitom
Nové Polo prináša dve dôležité zmeny. V prvom rade revolúciu v interiéri, pod ktorú sa do veľkej miery podpísal aj slovenský dizajnér Boris Grell a novú platformu, s ktorou súvisia všetky ďalšie zlepšenia. Predovšetkým väčší vnútorný priestor.
Po autách ako napríklad Seat Ibiza, Ford Fiesta, či Kia Rio je Volkswagen Polo ďalším malým autom, ktoré prekonáva svojou dĺžkou hranicu 4 m. Medzi kategóriou malých áut a kompaktov nám tak vzniká akýsi medzi segment, menších, alebo retro kompaktných áut. Nové Polo narástlo v porovnaní s predchodcom takmer vo všetkých smeroch. Kratší je len predný previs. Do dĺžky sa natiahlo o 81 mm, rázvor náprav sa predĺžil o 92 mm a šírka o 69 mm. Vďaka tomu je novinka vnútri hlavne pocitovo širšia, ale lepšie priestorové podmienky majú teraz aj pasažieri sediaci vzadu. Hoci z dlhšieho rázvoru a zadného previsu profituje aj batožinový priestor, väčší o rozdiel triedy. Objem 351 l je na úrovni kompaktov, čo predstavuje zlepšenie + 71 litrov. Viac miesta nad hlavami vpredu aj vzadu konštruktéri získali nižším ukotvením sedadiel, pričom vodič so spolujazdcom sú kvôli lepšiemu vyváženiu posunutí viac do stredu vozidla.
Nové Polo je vybavené celou batériou najnovších asistenčných a bezpečnostných systémov. Samé dokáže zaparkovať do najmenšej medzery. Nová generácia núdzovéhobrzdenia vie ešte lepšie detegovať chodcov. K dispozícii je aj asistent pre jazdu v dopravnej zápche a ďalší pomocníci.
Poďme ale k revolúcii v kokpite. Hlavným zámerom tvorcov bolo vytvoriť tzv. digitálny kokpit. Najviac sa zmenila architektúra, stavba palubnej dosky. Výduchy ventilácie si vymenili pozíciu so stredovým dotykovým displejom multimediálneho systému, aby bol v jednej horizontálnej línii s active info displejom druhej generácie, ktorý sa kvalitou zobrazovania priblížil Audi virtual cockpitu. Vodič má tak všetky zobrazované informácie v jednej úrovni. Podobne vraj budú v budúcnosti vyzerať kokpity aj ďalších nových modelov Volkswagen. Zobrazovaných informácii bude pribúdať, a bude treba dostatočne veľkú plochu na ich zobrazovanie. Knight Rider sa stáva realitou ...
V interiéri nastala doslova revolúcia. Dizajnéri vymenili pozíciu vetrákov s navigáciou aby dostali do jednej roviny nový aktívny info displej a 8,2-palcový displej multimediálneho systému, čím vytvorili tzv. digitálny kokpit. Väčšia karoséria sa pozitívne prejavila na priestore vzadu aj v kufri.
Active info displej ponúka niekoľko možností zobrazovania informácii, vrátane navigácie na celú šírku. Nie je však možné zobrazovať navigáciu na oboch displejoch súčasne, podobne ako to ide u modelov Golf a Passat. Pretože Polo nemá v ponuke najvyššiu verziu multimediálneho systému s 9-palcovým dotykovým displejom a výkonnejším počítačom, ktorý to dokáže. Navyše treba zachovávať aspoň určitú hierarchiu medzi modelmi, nehovoriac o tom, že výkonnejší počítač by bol pre Polo už drahý. Vďaka novej architektúre palubná doska dostala modernejšiu, štíhlejšiu stavbu. Ďalšou jej špecialitou sú efektné farebné dekory, dostupné až v 8 farbách. Tie sa dajú zase nakombinovať so 14 lakmi exteriéru. Digitálny kokpit aj stredový ovládací panel sú orientované na vodiča. Z interiéru ide dojem vysokej kvality a precízneho vypracovania. Určite pôsobí hodnotnejšie než kabína Seatu Ibiza. Vyskúšal som si dve prevedenia interiéru - Comfortline a Highline. Pokiaľ ide o ozdobné lišty palubnej dosky, odporúčam nebáť sa farieb a zvoliť si určite skôr matný odtieň než lesklý, na ktorom bude vidieť každý odtlačok prsta. Kto má rad kvalitnejšie sedenie, s lepšie podopretým chrbtom, citeľne lepšie tvarované sedadlá má verzia Highline. Mladých by som chcel upozorniť na špeciálnu výbavu Beats, s 300W aparatúrou, ktorá aj hrá počuteľne lepšie a čistejšie než všetky ostatné. Táto výbava má svoj vlastný farebný vizuál kabíny, vrátane podsvietenia palubnej dosky. Nové Polo chce individualizáciou a pestrosťou interiéru celkovo osloviť najmä mladšie publikum, pretože jeho veľkým problémom bol doposiaľ vysoký vekový priemer klientely (nad 50 rokov).
Nové proporcie karosérie sa citeľne podpísali na lepších priestorových podmienkach v interiéri. Citeľne viac vzdušnosti získala kabína vpredu aj vzadu na šírku, ale polepšili si aj zadní pasažieri na dĺžku.
Preplňovaný trojvalec 1.0 TSI veľmi pekne ladí najmä so 7-stupňovou dvojspojkovou automatickou prevodovkou DSG. Pri jazde s ľahkou nohou na plyne v nízkych otáčkach je príjemne kultivovaný a tichý. Zároveň rýchlo reaguje na akcelerátor, keď potrebujete náhle zrýchliť pri zipsovaní alebo svižne sa pohnúť z križovatky.
Paleta motorov pre nového Polo vychádza z modelov Golf a T-Roc. Benzíny zastupujú dve výkonové verzie atmosferického litrového trojvalca 1.0 MPI (48 kW a 55 kW), dve jeho preplňované verzie (70 kW a 85 kW) a potom už známy nový štvorvalec 1.5 TSI (110 kW) a športový vrchol 2.0 TSI (147 kW) vo verzií GTI, ktorá príde neskôr. Volkswagen ešte neláme palicu ani nad naftovými motormi v malom Pole. Vybrať si môžete z dvoch verzií naftového motora 1.6 TDI (59 kW a 70 kW).
Pre prvé kilometre som si zvolil na slovenskom trhu pravdepodobne najžiadanejšiu, slabšiu výkonovú verziu motora 1.0 TSI 70 kW/95 k. V podobe do akej koncern VW už dotiahol svoj nový litrový motor, začínam pomaly potláčať psychologický blok voči trojvalcom. Najmä v kombinácii so 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou DSG sa mi páči jeho kultúra chodu, tichosť, vyváženosť, ale aj svižný ťah z nízkych otáčok. Bezprostredne reaguje na každé zošliapnutie akcelerátora a príjemne sa s ním akceleruje z križovatiek, alebo zipsuje na obchvatoch. Vo všetkých situáciách, ktoré si vyžadujú rýchlu reakciu na každé zošliapnutie plynu. Prevodovka neustále stráži motor na nízkych otáčkach kvôli spotrebe a pri presunoch po meste alebo medzi obcami ustálenými rýchlosťami tak o ňom v podstate ani neviete. Sila mu ale chýba potom pri akcelerácii vo vyšších otáčkach. Napríklad ak vychádzate na diaľnicu a zozadu sa už na vás rúti kamión. Preto ak plánujete využívať auto hlavne v meste, 70 kW verzia bude stačiť. Pokiaľ ale dochádzate do mesta a občas potrebuje svižnejšie predbehnúť, obehnúť, zrýchliť, siahol by som po 85 kW verzii alebo 1.5 TSI.
Naladením podvozka Polo veľmi pripomína Golf. Hoci podobne ako Ibiza ťaží zo širokej a nízkej stavby karosérie s kolesami umiestnenými v jej rohoch, Polo je vplyvom kultivovanejšieho, poddajnejšieho pruženia menej hravé a živelné než Ibiza. Snaží sa hrať viac na prémiovú nôtu, čo sa mu aj darí odhlučnením podvozka a schopnosťou filtrovať hrubé priečne nerovnosti. Celkovo má ale veľmi schopný a vyvážený podvozok, ktorý je dobrým základom pre GTI. Podobne ako Ibiza aj Polo ponúka adaptívne tlmiče, ale priplácať si za ne v malom aute je podľa mňa zbytočný luxus. Hoci rozdiely medzi základnými režimami Normal a Sport sú citeľné, radšej by som zainvestoval do asistenčných systémov alebo plne LED predných reflektorov. Nové Polo sa na Slovensku začne predávať už v septembri.
motor | 1.0 TSI |
zdvihový objem [cm3] | 999 |
výkon [kW/k] | 70/95 |
pri otáčkach [1/min] | 5000-5500 |
krútiaci moment [Nm] | 175 |
pri otáčkach [1/min] | 2000-3500 |
maximálna rýchlosť [km/h] | 187 |
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] | 10,8 |
palivová spotreba [l/100 km] | 4,5 |
pohotovostná hmotnosť [kg] | 1145 |
prevodovka | 5MT |
Rozmery: dĺžka 4053 mm, šírka 1751 mm, výška 1446 mm, rázvor náprav 2564 mm, objem palivovej nádrže 40 l, objem batožinového priestoru 351/1125 l.