Thumb vw t6.1 multivan cruise 017 Thumb vw t6.1 multivan cruise 031 Thumb vw t6.1 multivan cruise 019 Thumb vw t6.1 multivan cruise 026 Thumb vw t6.1 multivan cruise 032 Thumb vw t6.1 multivan cruise 083 Continental 05 2020 1024x597 Thumb vw t6.1 multivan cruise 095 Thumb vw t6.1 multivan cruise 111

Volkswagen Multivan 6.1: Bulli vstupuje do digitálnej éry

O jednu zo svojich legiend už Volkswagen prišiel. Legendárny chrobák to už má za sebou. Druhá legenda, ikonický Transporter stále žije a budúci rok oslávi 70. výročie od uvedenia prvej generácie na trh. K svojmu okrúhlemu jubileu si už v predstihu dáva veľmi pekný darček - výraznú modernizáciu 6. generácie.

Ide vyslovene o technologický upgrade, ktorého dôležitosť zdôrazňuje označením 6.1. Takže Bulli sa nám digitalizuje a reaguje na dnešnú dobu. S tým veľmi úzko súvisí viditeľná krabička na streche auta. Niektorí sa pýtajú, či musí byť taká veľká. Áno musí, pretože obsahuje nie jednu, ale hneď niekoľko antén. Aby auto mohlo byť pripojené na internet a komunikovať s okolitým svetom a súčasne mať na palube množstvo, pre Multivan nových asistenčných systémov. A pokiaľ by vás trápilo prečo je ukotvená vpredu na ohybe strechy a nie vzadu, aj to má svoj dôvod. Dopredu ju umiestnili kvôli výške karosérie a vjazdom do podzemných garáží. Vzadu by auto viac limitovala.

Ponukou asistenčných systémov Multivan s príchodom faceliftu dorovnáva vlajkovú loď značky Passat. To znamená, že na palube môžete mať všetky systémy, ktoré poznáte z manažérskej ikony. A s tým úzko súvisí prvá dôležitá technická zmena, použitie elektro-mechanického posilňovača riadenia, aby elektronika chrániaca auto aj posádku a vedela zasahovať vodičovi do riadenia a korigovať smer. Napríklad v prípade udržiavania auta v jazdnom pruhu, pri asistentovi proti bočnému vetru, či automatickom parkovaní.

Po stránke dizajnu a techniky nečakajte žiadne zásadné zmeny. Doslova revolúciou prešiel kokpit vodiča, ktorý reaguje na dnešnú dobu dvomi veľkými displejmi, opticky vyzerajúcimi akoby boli prepojené. Prvým je už známy virtuálny kokpit, premiérovo použitý v Multivane. Vďaka nemu mám pocit, že je teraz aj viac životného priestoru za volantom. Zásluhou úspornejšie tvarovanej palubnej dosky a výraznejšieho vykrojenia na mieste vodiča. Po jazdnej stránke nový Multivan najlepšie charakterizuje výraz „komfort“. Polepšil si v komforte ovládania, akustickom komforte ale predovšetkým v oblasti jazdného komfortu. Pokiaľ si objednáte auto s adaptívnymi tlmičmi, na výber budete mať teraz nielen tri vopred predstavené režimy tlmičov, ale ich charakteristiku si môžete meniť v plynulom rozsahu. Od najmäkšieho po najtvrdší, podobne ako u modelov Arteon alebo Passat. Tým Multivan citeľne získal na komforte v mäkkom režime. Jazda s ním je o poznanie plavnejšia, príjemnejšia aj na veľkých 18-palcových kolesách. Po motorickej stránke sa pre všetky štyri modely Transporter, Caravelle, California a Multivan nič zásadne nemení. Z hry vypadáva benzínový dvojliter 2.0 TSI, o ktorý bol minimálny záujem a vybrať si budete môcť z troch výkonových verzií naftového agregátu 2.0 TDI (66 kW/81 kW/ 110 kW), na vrchole už tradične s verziou 2.0 TDI BiTUrbo (146 kW).