Thumb volkswagen golf 8 gti clubsport 2021 Thumb volkswagen golf 8 gti clubsport 2021  2 Thumb volkswagen golf 8 gti clubsport 2021  1 Thumb volkswagen golf 8 gti clubsport 2021  3 Thumb volkswagen golf 8 gti clubsport 2021  4 Thumb volkswagen golf 8 gti clubsport 2021  5 Continental 09 2020 1024x597 Thumb volkswagen golf 8 gti clubsport 2021  6 Thumb volkswagen golf 8 gti clubsport 2021  7

Volkswagen Golf GTI Clubsport má ešte vyšší výkon a športovejší podvozok

Volkswagen predstavuje vrcholné prevedenie svojho ostrého hatchbacku. VW Golf GTI Clubsport 2020 ponúkne stádo troch stoviek koní a ďalšie zmeny na podvozku.

Volkswagen oprášil meno Clubsport a prináša ostrejšie naladenú verziu hothatchu Golf GTI. Clubsport sa ukázal už v siedmej generácii GTI (predchodca) a dokonca prišiel aj Clubsport S. Novinka sa zmenami podobá skôr na vrcholnú verziu Clubsport S predchádzajúcej generácie, Volkswagen svoje GTI súčasnej generácie vybrúsil ako diamant. 

Pozrite si tiež:

JAZDA Volkswagen Tiguan e-Hybrid/Tiguan R: Každý z iného súdka

VW Golf GTI Clubsport 2020 bude jeden z najrýchlejších hothatchov

Hlavnou zmenou oproti štandardnému Golfu GTI je poriadna porcia výkonu navyše. Turbobenzínový motor 2.0 TSI EA888 zosilnel z pôvodných 180 kW (245 k) a 370 Nm na 221 kW (300 k). Krútiaci moment teraz dosahuje 400 Nm. Nejde len o softvérové zmeny, ktoré sa pohralis  tlakom turba. Motor je odlišný aj mechanicky. Má napr. iné turbo Continental namiesot Garettu a modeifikovaný medzichladič stlačeného vzduchu. Motor teraz ešte väčšmi ocení min. 98-oktánový benzín. K dispozícii bude výlučne 7-st. automatická prevodovka DSG. A keďže Clubsport má byť tiež okruhovým hothatchom, práve nasadenie automatickej prevodovky má osekať časy kôl na okruhu na minimum. Automobilka tvrdí, že s manuálom šofér nikdy nebude rýchlejší ako so športovou automatickou prevodovkou... a má pravdu. Presné dynamické parametre VW nepotvrdil, no zrýchlenie na stovku má byť maximálne 6,0 s a uháňať má až 250 km/h.

Okrem motora vyladili aj samotné šasi Golfu GTI. Clubsport je bližšie k zemi o ďalších 15 mm a odliśná je aj agresívnejšie nastavená geometria kolies, najmä predných. Odlišné je aj uchytenie zadných ramien viacprvkovej nápravy a zmenami prešlo rýchle progresívne riadenie, ktoré má mať v zákrutách priamejšiu odozvu. Samozrejmosťou sú účinnejšie brzdy s väčšou tepelnou kapacitou a tiež nasadenie elektromechanického samosvorného diferenciálu. Golf GTI Clubsport ostáva aj napriek vyššiemu výkonu rýdzou predokolkou, pohon 4x4 prinesie až Golf R.

Odporúčame:


VW Golf GTI Clubsport 2020 má byť agilnejší, presnejší a zároveň stabilnejší. Vyšší výkon a tuhší podvozok okresali čas na okruhu Nürbugring z 8:07 (štandardný Golf GTI) na 7:54. Clubsport má aj špeciálny jazdný režim práve pre okruh Nürbugring, ktorý okrem iného špeciálne prispôsobuje správanie adaptívneho podvozku a prevodovky. DSG v tomto režime podraďuje čo najskôr, aby využívala brzdnú silu motora.

Okrem technických záležitostí dostal Golf GTi Clubsport agresívnejší a športovejší vzhľad. Povinnosťou je odlišný predný nárazník s väčšími otvormi na vstup vzduchu a prepracovanou aerodynamikou. Vyšší prítlak generuje predná, ale aj zadná náprava. Odlišné sú tiež zadné koncovky výfuku. Štandardom sú 18-palcové kolesá, za príplatok môžete mať 19-palcové disky obuté do okruhových pneumatík Michelin Pilot Sport Cup 2. V interiéri nechýba modifikovaný volant alebo sedadlá so špecifickým čalúnením.

VW Golf Clubsport má prísť na trh koncom roka 2020. Našťastie, nepôjde o limitovanú edíciu, ale o "štandardné" rozšírenie modelového portfólia Golfu 8. generácie. Ceny zatiaľ nepoznáme.