Zaujímavosti
História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
Volkswagen Golf existuje už 40 rokov
Je jedným z najúspešnejších áut sveta a najpredávanejším autom v Európe. Spolu vyrobili viac ako 30 miliónov Golfov v siedmich generáciách.
Vyrábať úsporné a praktické rodinné auto bolo hlavné motto nemeckej automobilky Volkswagen už od roku 1937. Slávnemu Chrobákovi sa to darilo viac ako tridsať rokov i keď my za železnou oponou sme to až tak nevnímali. Najväčšiu slávu zažil v šesťdesiatych rokoch minulého storočia, jeho koncepcia však zrazu rýchlo zostarla. Podvozkový rám a vzduchom chladený motor vzadu už prestávali byť in. Nové usporiadanie s motorom vpredu naprieč sa šírilo Európou. Začali to Angličania s Mini, pridal sa Fiat. Predný pohon vyrábali už dávno Francúzi, najprv najmä Citroen neskôr i Renault.
Takto vyzeral prvý prototyp VW s motorom z Chrobáka. Vznikol v roku 1969.
Iróniou osudu bolo, že prvé auto s motorom vpredu naprieč a s predným pohonom vymysleli Nemci. Keď sa svet v roku 1929 zmietal v kríze, šéf nemeckej automobilky DKW Jorgen Skafte Rasmussen chcel vyrábať malé lacné autá s motorom vpredu a predným pohonom. Jeho konštruktérom sa však nedarilo, tak poprosil o pomoc pri vývoji inžinierov v automobilke Audi v meste Zwickau. Tí úlohu zvládli rýchlo, dvojtaktný vodu chladený dvojvalec v jednom bloku s prevodovkou uložili naprieč a DKW Front F1 začiatkom roka 1931 mohli začať vyrábať. O viac ako dvadsať rokov už bolo všetko inak. Západná časť Nemecka sa začala prudko rozvíjať, na predný pohon západní Nemci aj vďaka VW takmer zabudli. Východní paradoxne nie, kríza automobilového socializmu sa začala 7. novembra 1957, keď na výročie ruskej boľševickej revolúcie začali práve v Zwickau vyrábať malé autá, ktoré neskôr dostali meno Trabant. Trabant mal motor vpredu naprieč, ktorý poháňal predné kolesá. Iba to však nestačilo.
Prvý sériovo vyrábaný Volkswagen s predným pohonom bol v roku 1970 model K70. Vyvinuli ho v zaniknutej automobilke NSU.
V druhej polovici šesťdesiatych rokov bolo vedeniu automobilky VW jasné, že Chrobák i VW 411 hoci s karosériou od Pininfarinu má dni spočítané a urýchlene potrebovali vyvinúť auto s predným pohonom. Postavili teda v roku 1979 prototyp EA 276. Mal motor vpredu, ale iba vzduchom chladný boxer z Chrobáka s objemom 1493 kubických centimetrov a výkonom 44 koní. Nebolo to ono… Opäť však pomohla kríza, teda problémy iných. Progresívna automobilka NSU sa nadchla myšlienkou nemeckého konštruktéra Felixa Wankela tak veľmi, že utratila na vývoj modelu NSU Ro 80 s rotačným motorom všetky peniaze. NSU Ro 80 sa síce stalo Autom roka 1968, ale firma krachovala. V roku 1969 ju pohltila automobilka VW, ktorá začala prakticky okamžite vyrábať model K70, prvý Volkswagen s motorom vpredu a s pohonom predných kolies. Ten mal ešte motor pozdĺžne a stal sa základom pre Passat, ktorý sa ukázal v roku 1973. V plánoch NSU sa našiel aj projekt K50 s motorom naprieč.
Koncepcia a motor teda existovali, hľadala sa karoséria. Nemci oslovili firmu Italdesign a jej zakladateľ Giorgetto Giugiaro vytvoril návrh na VW Golf. Mal vtedy iba 36 rokov. „Práca na Golfe nebola ťažká, dôležité bolo určiť správne proporcie”, spomína s nadhľadom dnes 75-ročný majster automobilového umenia. Práve on vymyslel, napriek relatívne jednoduchým tvarom nápadne, široký C-stĺpik, ktorý je hlavným spojovacím motívom Golfov už 40 rokov. Prvá generácia mala dĺžku 3705 milimetrov a rázvor 2400 milimetrov. Z auta bol dobrý výhľad vďaka veľkej presklenej ploche a nápadne veľké s nízko položenou spodnou hranou bolo okno vo vyklápacom veku kufra. Práve preto sa s autom ľahko cúvalo. Prvý motor v prvom Golfe mal liatinový blok, ventilový rozvod OHC a hliníkovú hlavu valcov. Z objemu 1039 kubických centimetrov sa podarilo dostať výkon 50 koní. Pri hmotnosti iba 805 kilogramov to stačilo na maximálnu rýchlosť 140 kilometrov za hodinu pri priemernej spotrebe okolo ôsmich litrov benzínu na 100 kilometrov. Prvá generácia sa v Nemecku vyrábala v rokoch 1974 až 1984. V skutočnosti však prežila až do konca roku 2009 v závode Uitenhage v Juhoafrickej republike. Výroba sa končila zvláštnou 100 kusovou edíciou.
Keď v roku 1974 Giorgetto Giugiaro navrhol Golf, mal iba 36 rokov.
Traja muži, ktorí vytvorili kult Golf
Giorgetto-Giugiaro (1938)
Zakladateľ štúdia Italdesign, ktoré vzniklo v roku 1968 a autor prvej generácie VW Golf z roku 1974. Rok predtým navrhol aj Scirocco a Passat. Najviac modelov stvoril pre automobilky Alfa Romeo, Fiat, Lamborghini, Maserati a Seat, no nechýba mu v zozname ani Ferrari, Renault, Zastava či Hyundai. Okrem áut navrhol aj fotoaparáty značky Nikon. Italdesign má asi 800 zamestnancov a od roku 2010 vlastní 90 percent jeho akcií práve koncern VW a desať rodina Giugiarovcov.
V roku 1986 sa stal Kenneth Eriksson majstrom sveta v rely skupiny A s Golfom GTI druhej generácie
Hartmut Warkuss (1940)
Nemecký automobilový dizajnér od roku 1964 pracoval pre Mercedes-Benz, neskôr pre Ford. V roku 1968 nastúpil do Audi. Je autorom prvej generácie modelov Audi 80 a Audi 100. Od roku 1993 pracoval pre VW a bol tam šéfdizajnérom do roku 2003. Je autorom štvrtej generácie Golfa, ktorú mnohí pokladajú za prelomovú. Navrhol aj tvary Passata B5. „Pýtal som sa sám seba, ako by to urobil Giugiaro? Snažil som sa zachovať typické znaky Golfa – proporcie a C-stĺpik,” spomína Warkuss.
Golf prvej generácie sa vyrábal až do roku 2009 v Juhoafrickej republike.
Walter de Silva (1951)
Je šéfdizajnér všetkých značiek koncernu VW. Začínal v roku 1972 v automobilke Fiat, navrhol aj Alfu Romeo 156 i fotoaparát Leica M9. Jeho dieťaťom je Golf šiestej generácie. „Giugiaro u Warkuss vytvorili úžasné dielo, mojou úlohou bolo iba rozvinúť to. Golf by mal taký ostať aj v budúcnosti. Náhle zmeny vyvolávajú v ľuďoch neistotu”, hovorí s svojom Golfe Walter de Silva.