Volkswagen chce zaplaviť cesty dostupnými elektromobilmi
Jednotný podvozkový základ vraj urobí elektromobily dostupnejšími.
Už koncom budúceho roka uzrie svetlo sveta prvý elektrický Volkswagen, patriaci k takzvanej novej generácii. Kompaktný hatchback nesúci pracovné označenie I.D., vznikne na podvozkovej platforme MEB, vyvinutej špeciálne pre elektromobily. Nepôjde teda o prestavbu existujúcej techniky, ako v prípade modelov e-up! či e-Golf.
Na platforme MEB vznikne do roku 2022 až 27 rôznych elektromobilov, ktoré budú niesť logá značiek Audi, SEAT, Škoda a samozrejme Volkswagen. V roku 2025 chce koncern VW predávať milión elektrických vozidiel ročne.
Kľúčom k vysokým predajom má byť atraktívna cena a s ňou súvisiaca unifikácia. Thomas Ulbrich - člen predstavenstva Volkswagenu a muž zodpovedný za rozvoj elektromobility - prirovnal vznik novej platformy pre elektromobily k takej významnej udalosti, akou bol prechod z Chrobáka na Golf.
Jednotný podvozkový základ umožní variabilne meniť veľkosť áut, počet elektromotorov i veľkosť akumulátorov. Avšak základné konštrukčné prvky budú vždy rovnaké. Okrem toho, Nemci si chcú všetky zásadné komponenty vyrábať vo vlastnej réžii, vrátane elektromotorov a batérií.
Výsledkom majú byť nižšie náklady a zároveň priaznivejšia cena pre koncového zákazníka. Kompaktný hatchback s elektrickým pohonom vraj bude stáť toľko, čo dnes dobre vybavený Golf TDI.
Elektromobily zároveň prinesú priestorovú revolúciu, ktorú sme už do istej miery spoznali, vďaka konkurencii. Elektromotor veľa miesta nezaberie, prevodovku v pravom slova zmysle nepotrebujeme (stačí jeden stály prevod), riadiaca elektronika je tiež skladná a batérie budú ukryté v podlahe.
Volkswagen preto avizuje, že pripravovaný kompakt ponúkne vnútorný priestor na úrovni dnešného Passatu. Nehovoriac o príjemných drobnostiach, akou je napríklad chýbajúci stredový tunel. Napokon, prípadný pohon 4x4 zabezpečí druhý elektromotor, umiestnený pod podlahou kufra.
Nová generácia elektromobilov koncernu Volkswagen bude charakteristická dlhým rázvorom a krátkymi prevismi, čo spolu s nízko položeným ťažiskom, má prispieť k ďalšiemu zlepšeniu jazdných vlastností.
Variabilný bude nielen podvozok, ale aj batérie. Každý model bude dostupný v niekoľkých verziách, líšiacich sa kapacitou akumulátorov a tým pádom aj dojazdom na jedno nabitie. Konkrétne, v prípade kompaktného hatchbacku sa ráta so základným akčným rádiusom na úrovni 330 kilometrov, zatiaľ čo špičková verzia prejde na jedno nabitie vyše 640 km.
Nemci zároveň vyvíjajú vlastnú domácu rýchlonabíjačku, schopnú prinavrátiť batériám 80 percent kapacity už v priebehu tridsiatich minút.
Špecialistom na výrobu elektromobilov bude východonemecké mesto Zwickau, ktoré sa v minulosti preslávilo produkciou zapáchajúcich dvojtaktných Trabantov. Volkswagen však plánuje rozbehnúť produkciu elektrických vozidiel aj v závodoch Braunschweig, Salzgitter a Kassel.
Môžeme len dúfať, že na avizovaný rozvoj elektromobility sa včas stihne pripraviť aj infraštruktúra jednotlivých krajín.