299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement

Volkswagen avizuje fiter pevných častíc pre benzínové motory

Volkswagen nebude jediný, kto pridá filter pevných častíc k benzínovému motoru. Rovnaké riešenie skúma Mercedes-Benz a kvôli prísnejším emisným limitom, platným od septembra 2017, sa zrejme pridajú aj ďalšie automobilky.

Koncern Volkswagen Group pod vedením nového šéfa Matthiasa Müllera mení kurz. Od roku 2025 plánuje ročne predávať dva až tri milióny elektromobilov a nahlas premýšľa o útlme vznetových motorov.

"Blíži sa čas, keď sa budeme sami seba pýtať, či diesel v osobných autách ešte má zmysel. Emisné limity budú stále prísnejšie a technológie pre redukciu škodlivín zložitejšie a drahšie," uviedol Matthias Müller pre nemecký denník Handelsblatt. 

K imidžu ekologickejšej značky si Volkswagen chce pomôcť aj vyhlásením, že na budúci rok začne k niektorým benzínovým motorom pridávať filter pevných častíc. Ako prvý ho dostane Volkswagen Tiguan 1,4 TSI a kupé Audi A5 2,0 TSI.

Pravda, rovnakému riešeniu sa zrejme nevyhne väčšina automobiliek, keďže v septembri 2017 vstúpi do platnosti emisná norma Euro6c. Tá prísnejšie reguluje počet emitovaných pevných častíc (PN) benzínovými motormi s priamym vstrekovaním paliva. 

Vďaka vstrekovaniu priamo do valcov síce konštruktéri dosiahli presnejšie dávkovanie benzínu a podarilo sa im aj znížiť produkciu niektorých emisií, nedostatočné premiešanie a vyhorenie zmesi v určitých jazdných režimoch však spôsobuje, že moderné benzínové motory neviditeľne "dymia".

Pevné častice tvorí uhlík, na ktorý sú naviazané uhľovodíky a rôzne iné nečistoty. Mikročastice sú menšie ako 50 nm, tým pádom bežným okom nepostrehnuteľné. Z dlhodobého hľadiska môžu poškodiť zdravie, pretože ich nezachytia riasy v nose, ani priedušky, a prenikajú hlboko do pľúc.

Zatiaľ čo pevné častice robia vrásky na tvárach lekárov, myšlienka na filter pevných častíc nerobí dobre šoférom. Najmä tým, ktorí zažili problémy s ich nespoľahlivosťou v autách s naftovými motormi.

Americký dodávateľ dielov pre automobilový priemysel Tenneco však tvrdí, že regenerácia filtrov pevných častíc bude jednoduchšia v porovnaní s dieslami. Súvisí to s vyššou teplotou výfukových plynov benzínových motorov.

Na účinnú regeneráciu podľa spoločnosti Tenneco stačí, aby motor chvíľu pracoval s chudobnejšou zmesou, teda s väčším množstvom kyslíka. Výskum tiež ukázal, že pevné častice vyprodukované zážihovým motorom oxidujú rýchlejšie ako častice vyprodukované dieslom.

Kovová alebo keramická filtračná látka - zachycujúca pevné častice - je rovnaká, akú používajú dnešné filtre pripojené k naftovým motorom. Filter pevných častíc benzínového agregátu bude môcť byť vo výfukovom potrubí umiestnený samostatne, alebo bude súčasťou štandardného trojcestného katalyzátora.